Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys św. Anastazego z Antiochii
  2. Kogo patronem jest św. Anastazy?
  3. Jak i kiedy zginął święty Anastazy?
  4. Dzień św. Anastazego w Polsce
Reklama

Życiorys św. Anastazego z Antiochii

Niewiele wiadomo o życiu św. Anastazego. Mężczyzna urodził się w III wieku w rodzinie pogańskiej. Tradycja Kościoła głosi, że zmarł, ale został wskrzeszony przez św. Juliana Egipskiego – skazanego do więzienia za pomoc duchownym. Powrót do żywych obserwowali dwaj pogańscy świadkowie: Kelsos i Marcjanilla.

Pod wpływem niesamowitego cudu (wskrzeszenia), mężczyzna nawrócił się i przyjął chrześcijaństwo. Na chrzcie udzielonym przez św. Antoniego, przybrał imię Anastazy. Świadkowie cudu również doświadczyli duchowej przemiany.

Anastazy, Julian, Kelsos i Marcjanilla żyli za czasów cesarza Dioklecjana i prześladowania chrześcijan. W III wieku porzucenie pogaństwa groziło śmiercią.

Kogo patronem jest św. Anastazy?

Oficjalnie święty Anastazy nie został ogłoszony patronem konkretnej grupy społecznej. Jednak swoim świadectwem wiary dołączył do grona opiekunów męczenników i osób cierpiących z powodu prześladowań.

Św. Anastazy był jednym z wielu męczenników wczesnochrześcijańskich. Święty nie doczekał się charakterystycznej ikonografii.

Jak i kiedy zginął święty Anastazy?

Prawdopodobnie święty Anastazy zmarł ok. 302 – 313 roku w Antiochii albo Antinoopolis. Chrześcijanin poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem podczas prześladowania za czasów Dioklecjana. W tym dniu zginęło około 30 osób (nawróconych pogan, żołnierzy, młodzieńców) m.in.:

  • św. Julian,
  • św. Kelsos,
  • św. Marcjanilla.

Relikwiarz świętego znajduje się w Monasterze Rawanica.

Dzień św. Anastazego w Polsce

Wspomnienie św. Anastazego z Antiochii obchodzone jest 9 stycznia w Kościele katolickim i 21 stycznia w Kościele prawosławnym. W tym dniu wierni wznoszą modlitwy w różnych potrzebach duchowych, prosząc np. o odrodzenie wiary, uzdrowienie, wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych, wytrwałość.

Krótka modlitwa do świętego Anastazego z Antiochii

O święty Anastazy z Antiochii, męczenniku wierny Chrystusowi, patrz z łaską na nasze ziemskie trudy i troski. Przyjmij nasze pokorne prośby i otocz nas swoją opieką w codziennych zmaganiach. Wstawiaj się za nami przed Tronem Bożym, abyśmy w Twoim wstawiennictwie odnaleźli siłę i nadzieję na drodze naszego życia. Amen.

Reklama

Przeczytaj także:

Św. Tomasz Apostoł – wątpiący męczennik. Uwierzył, gdy dotknął palcem ran Chrystusa

Św. Tomasz Apostoł, aby uwierzyć, musiał najpierw zobaczyć, dotknąć i poczuć. Określenie „niewierny Tomasz” wskazuje na osobę sceptyczną, a także niedowierzającą. Jednak papież Grzegorz Wielki powiedział: „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza niż wiara apostołów”. W tekstach ewangelicznych i w Dziejach Apostolskich św. Tomasz wspominany jest wyłącznie w kilku wersach. Więcej o jego życiu można dowiedzieć się z apokryfów, czy też z Rzymskiego Martyrologium.
Św. Tomasz Apostoł
fot. Św. Tomasz Apostoł / AdobeStock, Godong Photo
Reklama
Reklama
Reklama