Święty Aleksander I – papież od wody święconej. Co jeszcze wniósł w tradycję Kościoła?
Święty Aleksander I był szóstym biskupem Rzymu od czasu apostołów. Istnieje przekaz, że nawrócił 1500 osób za panowania cesarza Hadriana. W przypadku postaci historycznych związanych ze wczesnym chrześcijaństwem, życiorysy świętych często opierają się na tradycji i legendach, a nie zawsze na pewnych informacjach. Dlatego pontyfikat Aleksandra I to temat, który rodzi wiele pytań i często zależy od interpretacji teologów.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego papieża Aleksandra I
- Kogo i czego patronem jest św. Aleksander I?
- Jak i kiedy zginął święty Aleksander?
- Ikonografia chrześcijańska – święty Aleksander I
Życiorys świętego papieża Aleksandra I
Aleksander urodził się około w 116 roku w Rzymie. Niewiele wiadomo o życiu papieża. Prawdopodobnie święty Aleksander I pełnił rolę zwierzchnika Kościoła katolickiego w latach ok. 105/109 – ok. 115/116 roku, czyli obejmował funkcję papieża maksymalnie przez 10 lat.
O Aleksandrze I mówi się jako o duchownym mającym ogromny wpływ na rozwój liturgii i administracji Kościoła. Niewykluczone, że to on wprowadził tradycję ściągania nakrycia głowy przez mężczyzn podczas uczestniczenia w nabożeństwach. Przekaz Kościoła głosi, że papież wprowadził do użytku wodę święconą. To za jego panowania rozpoczęto tradycję:
- błogosławienia domów świętą wodą,
- łączenia wina z wodą podczas mszy,
- zanurzenia palca w wodzie przed wejściem do kościoła i wykonania znaku krzyża.
Prawdopodobnie to również św. Aleksander jest autorem słów „On to w dzień przed Męką wziął chleb…”, również ówcześnie wykorzystywanych podczas liturgii.
Kogo i czego patronem jest św. Aleksander I?
Święty uważany jest za patrona wszystkich mężczyzn o imieniu Aleksander. Nieoficjalnie uznaje się św. Aleksandra za orędownika liturgii i administracji kościelnej oraz opiekuna papieskiego duchowieństwa.
Jak i kiedy zginął święty Aleksander?
Nie wiadomo, jak i dlaczego dokładnie zginął papież Aleksander I w 115 lub 116 roku. Legendy głoszą, że został ścięty mieczem za czasów Trajana. Przypuszcza się, że świętego najpierw przywiązano/przybito do słupa, gdzie połamano jego kości, a dopiero później zabito. Na próżno jednak szukać dodatkowych informacji dotyczących męczeństwa zwierzchnika Rzymu.
Tradycja Kościoła podaje, że święty Aleksander I został pochowany „przy siódmym kamieniu milowym Via Nomentana” (Północny Rzym), a ostatecznie relikwie spoczęły w katedrze św. Marii i św. Korbiniana we Freisingu (Niemcy).
Dzień św. Aleksandra I w Polsce
Wspomnienie liturgiczne świętego Aleksandra I obchodzone było 3 maja w Kościele katolickim i 16 marca w Kościele prawosławnym. W 1969 roku święto ku czci papieża zostało wzniesione, ale nadal w tym dniu wierni modlą się o wzmocnienie Kościołów chrześcijańskich na całym świecie i o duchowe wsparcie za wstawiennictwem świętego Aleksandra I.
Krótka modlitwa do św. Aleksandra I
Święty Aleksandrze I, nasz wierny przewodniku,
zanosimy do Ciebie nasze modlitwy i prośby.
Wsłuchaj się w nasze troski i nadzieje,
opatrz naszym duchowym prowadzeniem na tej ziemi.
Święty Aleksandrze, któryś kierował Kościołem w czasach dawnych,
módl się za nami, abyśmy byli wiernymi świadkami wiary.
Podtrzymuj nas w chwilach trudności i zwątpienia,
abyśmy zawsze kroczyli drogą Pana, jak Ty to czyniłeś.
Prosimy Cię, Święty Aleksandrze, o twoją modlitwę wstawienniczą,
abyśmy doświadczali miłości i łaski Bożej.
Chroń nas przed złem i prowadź ku zbawieniu wiecznemu,
za wstawiennictwem Chrystusa, naszego Pana. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – święty Aleksander I
W ikonografii chrześcijańskiej św. Aleksander I przedstawiany jest najczęściej jako dojrzały mężczyzna z brodą i gęstymi włosami. Święty nierzadko ubrany w szaty papieskie, trzyma w ręku księgę albo zwój.
Aleksander I ukazywany jest również podczas śmierci męczeńskiej, z głównymi atrybutami:
- mieczem,
- gwoździami,
- człowiekiem trzymającym pochodnie.
Przeczytaj również: