Święto archaniołów. Kiedy wypada i co oznacza? Tylko 3 archaniołów obdarzono wielkim kultem
Święto archaniołów jest jednym z ważnych wydarzeń w liturgii kościoła katolickiego. W tym czasie uwaga skupiona jest na boskich posłannikach, którzy zajmują w niebiosach szczególne miejsce. Ich misją jest walka z nieczystymi siłami, zachowanie porządku na ziemi i realizacja boskich planów. Którzy archaniołowie pełnią nadrzędną rolę i w jaki sposób objawia się ich pomoc wobec ludzi? Kiedy wypada święto trzech archaniołów i kto zalicza się do tego grona?
- Wróżka Mila
W tym artykule:
- Kiedy jest święto trzech archaniołów?
- Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała i ich przesłanie
- Jak się modlić do archaniołów?
Święto archaniołów w kościele katolickim jest świętem stałym. Oznacza to, że co roku wypada w tym samym miesiącu i dniu. Przypisana mu data przypada zaledwie kilka dni po równonocy jesiennej i rozpoczęciu astrologicznej jesieni.
Kiedy jest święto trzech archaniołów?
Święto archaniołów to bardzo ważna uroczystość. W kościele katolickim obchodzone jest 29 września. Święto to dotyczy wyłącznie trzech ważnych postaci:
- archanioła Michała
- archanioła Gabriela
- archanioła Rafała
Kościół katolicki uznaje kult tylko trzech wyżej wymienionych archaniołów. Każdy z nich w tradycji chrześcijańskiej odegrał znaczącą rolę i zajmuje wysoką pozycję w hierarchii anielskiej, która stworzona jest z 3 triad oraz 9 chórów. Archaniołowie są przepełnieni dobrocią i światłem. Chronią od złego i udzielają duchowego wsparcia. Jeszcze do niedawna istniały trzy święta, a każda z boskich istot czczona była osobno. 29 września obchodzono święto Michała Archanioła, zaś 24 marca był dniem, w którym kościół wspominał archanioła Gabriela. 24 października przypadało święto archanioła Rafała. Sytuacja ta zmieniła się dopiero 14 lutego 1969 roku wraz z reformą kalendarza kościelnego. Wówczas to ustanowiono jedno święto archaniołów Michała Gabriela i Rafała, które ustalono na dzień 29 września.
Sprawdź także:
Znak zodiaku, który odpycha swojego anioła stróża. Inne horoskopy tego nie zdradzają
Wszystkich nas otaczają pomocne anioły. Niektóre osoby jednak swoim zachowaniem odrzucają niebiańskie wsparcie. Tylko jeden znak zodiaku odpycha swojego anioła stróża. Inne horoskopy tego nie zdradzają, prawda jest bowiem okrutna.Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała i ich przesłanie
Chociaż wiedza o tym, jak wyglądają aniołowie, pozostaje wielką tajemnicą, to zarówno tradycja chrześcijańska, jak i kultura, ustanowiła pewne wzorce postrzegania niebiańskich istot. Zazwyczaj jawią się one w bieli. Mają rozłożyste skrzydła i są skąpane w świetle. I co najważniejsze, Bóg stworzył je jeszcze przed człowiekiem.
Biblia wspomina imiona trzech archaniołów. Michał określany jest mianem Któż jak Bóg. Jego misją jest walka z siłami nieczystymi i pomoc duszom w oczyszczeniu z grzechów. Archanioł Michał jest sprawiedliwy i miłosierny. Wspiera ludzi, dodaje odwagi i napełnia siłą oraz odwagą. Wzmianki na jego temat pojawiają się m.in. w Apokalipsie. Wspomina o nim również święty Paweł oraz jest obecny w księdze Daniela. Odegrał znaczącą rolę w historii zbawienia i strącił do czeluści zbuntowane, upadłe anioły. Jest patronem kościoła oraz m.in. strażaków, żołnierzy i policjantów.
Archanioł Gabriel jest wysłannikiem od Boga, który przedstawia ludziom jego wolę. Określany jest jako mąż Boży, wojownik boży bądź Bóg jest mocą. Do najważniejszych zadań, jakie wykonał należy zwiastowanie Maryi. Przekazał jej radosną wiadomość, że zostanie matką Jezusa. Oprócz tego Biblia wspomina go również jako posłannika od Boga, który powiedział Zachariaszowi, że urodzi mu się syn, którym będzie Jan Chrzciciel. Jest więc archaniołem, który przynosi dobre nowiny. Objawiał się również we śnie i był wysłannikiem, który wyjaśniał sens wizji zesłanych od Boga. Papież Pius XII w 1951 roku ogłosił go patronem telefonu, radia, telewizji i telegrafu.
Archanioł Rafał jest uznawany za boskiego posłannika, który opiekuje się ludźmi w potrzebie. Nazywany jest słowami Bóg uleczy. W Biblii pomaga Tobiaszowi w bezpiecznej podróży i przywraca wzrok jego ojcu. Pierwsze ślady czczenia archanioła Rafała pochodzą już z VII wieku. Jest on uznawany za patrona aptekarzy, lekarzy, osób chorujących oraz podróżników.
Zobacz także:
Jaka jest twoja droga życia? Wskaże ci ją twój anioł stróż, ale pod jednym warunkiem
Sprawdź, jaka jest twoja droga życia. Pomoże ci w tym numerologia anielska. To właśnie dzięki niej dowiesz się, jakie jest twoje przeznaczenie i które cechy twojego charakteru są dominujące. Warto zdawać sobie z tego sprawę.Jak się modlić do archaniołów?
W dawnych tradycjach uznawano, że archaniołowie jako istoty niebiańskie, są w stanie wyprosić łaskę u Boga. Wspierają ludzi i pomagają im w trudnych momentach, chronią od złego i napełniają nadzieją oraz wzmacniają wiarę. Każdy z trzech archaniołów posiada wyjątkowe dary, dlatego kierowane są do nich następujące prośby:
- archanioł Michał – o wygraną w walce z pokusami i siłami nieczystymi
- archanioł Gabriel – wzmocnienie wiary, napełnienie serca miłością
- archanioł Rafał – o uzdrowienie, ulgę w cierpieniu i chorobie
Święto archaniołów, które w kościele katolickim wypada pod koniec września, jest okazją ku temu, aby zwrócić się do archanioła i poczuć jego obecność oraz wsparcie. Innym sposobem, który możesz wykorzystać, jest także medytacja z aniołami. Osoby uduchowione potrafią również odczytać to, że anioł jest blisko nich. Istnieją także specjalne modlitwy skierowane do konkretnych archaniołów.
Modlitwa do świętego Michała Archanioła została stworzona w 1886 roku przez papieża Leona XIII.
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Modlitwa ta była reakcją na przerażające widzenie papieża, którego doświadczył podczas uczestnictwa w nabożeństwie. Napisał treść modlitwy i natychmiast kazał ją rozesłać do biskupów i wyższych przełożonych, aby odmawiali ją razem z wiernymi po każdej tzw. mszy cichej, określanej również mianem mszy czytanej.