Światowy Dzień Drzewa - co to za święto i jak je obchodzimy?
Światowy Dzień Drzewa to nie tylko święto miłośników przyrody. Już nasze babcie wiedziały, że dzięki energii roślin możemy błyskawicznie odmienić swój los na lepsze. Dowiedz się, które drzewo najlepiej do ciebie pasuje.
Światowy Dzień Drzewa to doskonała okazja, by przypomnieć, jak wielką rolę w naszym życiu pełnią drzewa. "Płuca Ziemi" mają kluczowe znaczenie w oczyszczaniu powietrza, zapobiegają także erozji oraz chronią przed gwałtowną zmianą klimatu. To jednak nie koniec ich dobroczynnych właściwości. Jak możemy się przekonać na własnej skórze, spacer po lesie, czy parku pozwala nam nie tylko oderwać się od codziennych problemów i bolączek, ale także wnosi w nasze życie dobrą energię. Niektórzy twierdzą nawet, że przytulanie się do drzew może mieć bezpośredni wpływ na wzmocnienie naszej aury i podniesienie sił witalnych. Z poniższego artykułu dowiesz się nie tylko, dlaczego obchodzimy Dzień Drzewa, ale także co to jest sylwoterapia.
Kiedy jest Światowy Dzień Drzewa?
Światowy lub też Międzynarodowy Dzień Drzewa obchodzony jest 10 października. W Polsce po raz pierwszy Dzień Drzewa celebrowaliśmy w 2002 roku. Jednak ma on znacznie dłuższą historię. W 1872 roku Juliusz Morton, amerykański miłośnik przyrody i gubernator stanu Nebraska, zainicjował nietypową jak na ówczesne czasy akcję mającą na celu ochronę środowiska. Zwrócił się z prośbą do obywateli, by każdy, kto może 10 października zasadził jedno drzewo.
Zaszczepiona w drugiej połowie XIX wieku idea trafiła na podatny grunt. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) od 1951 roku Dzień Drzewa jest obchodzony we wszystkich państwach członkowskich wspólnoty. Obecnie w wielu krajach prowadzone są systemowe programy odtwarzana terenów zalesionych, a zasadzenie 10 października pojedynczego drzewka ma dziś wymiar symboliczny.
Co to jest sylwoterapia?
Sylwoterapia nazywana jest także lasoterapią, drzewoterapią lub drzewolecznictwem. Jest to jedna z praktyk alternatywnych, które mogą stanowić dopełnienie innych form terapii lub metod leczenia i zazwyczaj nie funkcjonuje samodzielnie. Zwolennicy tej metody terapeutycznej uważają, że przebywanie na łonie natury pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Jednak nie ma badań naukowych, które to potwierdzają. Niektóre osoby praktykują przytulanie się do drzew, jednak nie jest to obligatoryjne.
Nie ulega jednak wątpliwości, że przebywanie na terenie zadrzewionym redukuje poziom stresu i wycisza. Uznaje się, że kojący wpływ na psychikę ma szum drzew i unoszące się w powietrzu olejki eteryczne. Natomiast ruch na świeżym powietrzu zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się schorzeń i chorób układu krążenia, poprawia wydolność płuc, zmniejsza ekspozycję na smog i pozwala dotlenić organizm.
Drzewoterapia - jak ją praktykować?
Etnobotanicy wskazują, że przytulanie drzew oraz wiara w wyjątkowe właściwości magiczne roślin towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Co więcej, poszczególnym drzewom przypisywano unikalne właściwości leczniczo-magiczne. Sprawdź, dlaczego warto przytulać drzewa.
- Akacja ma biblijne konotacje, bo to właśnie z niej Noe zbudował swoją Arkę. Zgodnie z wierzeniami ludowymi pobudza dar jasnowidzenia oraz wzmacnia siłę woli.
- Wierzono, że brzoza wzmacnia aurę oraz zmniejsza poziom odczuwalnego stresu, a jej energia kojąco wpływa na dzieci.
- Dąb kojarzy się z męskością, krzepą i siłą. W dawnych czasach wierzono, że dodaje odwagi, ale także wycisza i redukuje poziom stresu.
- Jabłoń była kojarzona z płodnością i kreatywnością. Wierzono, że wspiera zakochanych.
- Jarzębina, zgodnie z wierzeniami, silnie rezonuje z wibracjami pieniędzy i przyciąga dostatek. Motywuje do działania oraz pomaga rozwinąć karierę.
- W kulturze chłopskiej jesion pomagał podjąć trudną decyzję i dodawał odwagi.
- Lipa od wieków postrzegana była jako drzewo święte, a w miarę upowszechnienia się chrześcijaństwa zaczęto odnajdywać powiązania z postacią Matki Boskiej. Kojarzona jest z kobiecością, płodnością, witalnością. Zmniejsza zmęczenie, dodaje sił i wzmacnia optymizm.
- Sosna w kulturze ludowej była postrzegana jako łącznik z zaświatami. Chroniła ludzi przed złą energią, a zmarłym przynosiła ukojenie.
- Jeszcze nie tak dawno wierzono, że wiśnia pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój i odpręża.
- Wierzba w dawnych czasach przynosiła szczęście, neutralizowała negatywne myśli, a także wzmacnia miłość.
Wybierając odpowiednie drzewo, powinniśmy kierować nie tylko ukrytymi w nich właściwościami, ale także ogólnym wyglądem drzewa. Roślina cierpiąca z powodu chorób grzybicznych lub będąca żywicielem pasożyta nie powinna być w kręgu naszych zainteresowań.