Reklama

W tym artykule:

  1. Co to jest swarzyca?
  2. Jak wygląda swarzyca?
  3. Słowiańska swarzyca - jaką rolę pełniła?
  4. Swastyka słowiańska - co oznacza?
Reklama

Co to jest swarzyca?

Swarzyca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli słowiańskich. Zaliczana jest do grupy znaków solarnych, zaś jej prymarnym znaczeniem jest Słońce. Jest też określana jako atrybut boga Swaroga, który władał niebem i był panem ognia oraz kowalstwa. Przypisuje się jej właściwości ochronne i blokujące dostęp złych mocy. Jej magiczne działanie przywołuje pomyślność i szczęście do życia. Swarzyca to jedna z odmian swastyki, która w czasach starożytnych była uznawana za symbol słoneczny bądź ognisty. Kojarzono ją z dostatkiem i obfitością.

Słowiański kołowrót

W słowiańskiej kulturze istnieje wiele różnych odmian swarzycy. Jedną z nich jest kołowrót słowiański, który składa się z ośmiu ramion. Swoim kształtem przypomina Słońce i poprzez dynamiczną formę nawiązuje do cyklu życia, odrodzenia i wiecznego trwania. Przypomina o nieśmiertelności i nieskończoności.

Zobacz także:

Świętowit - słowiański bóg wojny i urodzaju. Wspierał w bojach, a w czasie pokoju dbał o obfite dary

Świętowit to ważna postać w mitologii słowiańskiej. Dawne ludy przedstawiały go jako potężnego władcę o czterech twarzach. Świętowit sprawował pieczę nad wyprawami zbrojnymi i zapewniał powodzenie w walce. Z tego powodu zyskał miano słowiańskiego boga wojny. Zobacz, czemu jeszcze patronował i gdzie znajdowało się główne miejsce jego kultu.
Świętowit
Adobe Stock, Matt

Jak wygląda swarzyca?

Swarzyca to jeden z najstarszych słowiańskich symboli solarnych, który może przybierać różnorodne formy. Kołowrót swarzyca składa się z ośmiu ramion i jest określany jako znak ukazujący nieustanny ciąg życia. To także atrybut boga Swaroga. Dawniej wierzono, że noszenie tego symbolu blisko siebie sprawi, że w życiu pojawi się pomyślność i radość.

fot. kołowrót słowiański / Adobe Stock, MichiruKayo

Innym rodzajem jest swarzyca czteroramienna, która wiąże się z siłami przyrody i odnosi do obserwacji świata oraz jego naturalnego cyklu. Ma uniwersalne znaczenie. A każda z odnóg symbolizuje:

Zobacz także
  • porę roku,
  • stronę świata,
  • żywioł natury.

Ze swarzycą powiązana jest liczba 4, która odsyła do symbolicznego przedstawienia cyklu ludzkiego życia zespojonego z przyrodą i wszechświatem.

Słowiańska swarzyca - jaką rolę pełniła?

W zależności od przedstawień i przeznaczenia swarożyca może pełnić rolę ochronnego talizmanu. Wówczas ma odstraszać demony słowiańskie i złe moce. Może też stać się źródłem siły i przypominać o nieustannym kręgu życia. Ludność plemienna korzystała z tego znaku na wiele różnych sposobów. Zdobiła nim monety, broń, ubrania oraz inne przedmioty użytkowe. Jednym ze sposobów wykorzystania symbolu swarzycy było nakreślenie jej znaku na drzwiach domostwa, aby zabezpieczyć się przed zagrożeniem i uchronić od klęsk żywiołowych. Oprócz tego swarzyca słowiańska miała zapewniać dostatek i szczęśliwość.

Zobacz także:

Weles bóg o wielu obliczach. Słowianie uważali go za władcę podziemi oraz boga magii i  bogactwa

Weles to jedno z bóstw słowiańskich. W dawnych wierzeniach pełnił wiele ważnych ról. To patron kupców, który ma moc przywoływania bogactwa. Często określa się go jako opiekuna bydła oraz władcę podziemi. Czy Weles siał postrach wśród Słowian, czy też był bogiem, który chronił i zsyłał dostatek?
Weles bóg
Adobe Stock, PhotoChur

Swastyka słowiańska - co oznacza?

Swastyka słowiańska, czyli swarga, to jedna z odmian swastyki - uniwersalnego symbolu, który w sanskrycie oznacza coś, co wywołuje radość, przynosi pomyślność i daje dobrobyt. Jej pierwotne znaczenie związane było z ogniem i Słońcem, zaś jednym z pierwszych przedstawień był równoramienny krzyż z ramionami ugiętymi pod kątem prostym, co wskazywać miało na ruch Słońca po nieboskłonie.

Zobacz także:

Perun bóg piorunów i błyskawic. Wzmacniał też waleczność i męstwo Słowian

Perun bóg piorunów, grzmotów i błyskawic. W mitologii słowiańskiej był uosobieniem siły i wspierał wojowników w walkach. Zyskał przydomek boga gromowładnego. Jest uznawany za jedną z najważniejszych świętych postaci, których wyznawały dawne plemiona Słowian. Zobacz, w jaki sposób oddawano mu cześć i gdzie znajdowało się miejsce jego kultu.
Perun bóg
Adobe Stock, ReitNN
Reklama

Swastyka z krańcami zakrzywiony w prawą stronę symbolizuje Słońce i światłość. Z kolei ta o końcach zakrzywionych w lewym kierunku oznacza ciemność, magię oraz noc. Znak swastyki został przejęty przez nazistów, zaś wcześniej kojarzona była ona przede wszystkim z buddyzmem i hinduizmem. W starożytnych Indiach była brana za znak szczęścia i dostatku. Dawni Słowianie również korzystali z tego symbolu i uznawali go za święty.

Reklama
Reklama
Reklama