Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Tomasza
  2. Kogo i czego patronem jest św. Tomasz Apostoł?
  3. Jak i kiedy zginął święty Tomasz?
  4. Dzień św. Tomasza Apostoła w Polsce
  5. Ikonografia chrześcijańska – święty Tomasz
Reklama

Życiorys świętego Tomasza

Niewiele wiadomo o św. Tomaszu. Apostoł żył w Palestynie w I wieku i znany był również jako „Didymos”, co oznacza bliźniak. Mężczyzna należał do najbliższych uczniów Zbawiciela. Z Ewangelii św. Jana dowiadujemy się, że apostoł powiedział: „Chodźmy także i my, aby razem z Nim (Jezusem) umrzeć” (J 11,16).

Święty Tomasz brał udział w Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku, a także był świadkiem „cudownego połowu ryb”. Prawdopodobnie misją apostoła było głoszenie Ewangelii na terenach Partom i Indii.

Wszystko wskazuje na to, że Tomasz nie zobaczył na własne oczy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a gdy inni apostołowie opowiadali o niesamowitym spotkaniu, on nie uwierzył. Święty Tomasz postawił warunek, że przyjmie wydarzenie za prawdę, jeśli na własne oczy zobaczy Chrystusa i jego skazy. Wtedy Syn Boga ukazał się wątpiącemu i poprosił, aby włożył palec do jego ran. Po tym objawieniu apostoł uwierzył, dodając: „Pan mój i Bóg mój”.

Podróże św. Tomasza Apostoła

O prawdopodobnych podróżach świętego Tomasza można dowiedzieć się z legend i tradycji Kościoła. Dobrze znana jest podróż św. Tomasza do Indii, podczas której apostoł jako architekt miał wspierać budowę pałacu królewskiego. Uczeń Jezusa Chrystusa, zamiast wznosić budowlę, zajął się głoszeniem Ewangelii i pomaganiem potrzebującym.

Bardzo możliwe, że Tomasz zatrzymał się również na wybrzeżu Malabaru (południowo-zachodnie wybrzeże Indii), gdzie założył siedem kościołów. Poszukując informacji o apostole, można doszukać się również notatek o możliwych podróżach męczennika do Chin, a także Indonezji w celu głoszenia słowa Bożego.

Kogo i czego patronem jest św. Tomasz Apostoł?

Apostoł Tomasz powszechnie uważany jest za patrona: Portugalii, Indii, Parmy, Zamościa, Urbino i Rygi. Święty czuwa nad osobami z dolegliwościami oczu, a także opiekuje się małżeństwami, teologami, architektami. Ponadto św. Tomasz Apostoł to patron:

  • cieśli,
  • sędziów,
  • geodetów,
  • stolarzy,
  • murarzy,
  • artystów,
  • kamieniarzy,
  • budowniczych.

Jak i kiedy zginął święty Tomasz?

Z apokryfów można dowiedzieć się, że Tomasz Apostoł zmarł śmiercią męczeńską 67 lub 72 roku w Indiach, a dokładniej w mieście Ćenna na Górze św. Tomasza. Różne źródła podają odmienne okoliczności końca życia chrześcijanina.

Niektóre wersje podają, że święty zmarł od ścięcia mieczem lub zaatakowania lancą (broń drzewcowa). W zapiskach Kościoła można przeczytać zarówno, że męczennik zginął na miejscu, ale również, że krwawiący dotarł do Góry świętego Tomasza, gdzie wyzionął ducha.

W innej wersji Tomasz Apostoł był najpierw torturowany, a później przebity włóczniami czterech żołnierzy. Niewykluczone, że wyznawca Jezusa Chrystusa zginął na rozkaz hinduskiego władcy z rąk fanatyka.

Ciało świętego długo szukało swojego miejsca. Najpierw Tomasz Apostoł został pochowany w Mailapur, następnie relikwie przeniesiono do Edessy, później na wyspę Chios, aż w końcu do Ortony. Obecnie szczególnym miejscem kultu świętego jest Bazylika św. Tomasza w Santhome powstała w miejscu, gdzie według tradycji został pochowany apostoł.

Sprawdź też:

Święty Jakub Mniejszy (Młodszy) został nazwany przez św. Pawła filarem Kościoła. Dlaczego?

Święty Jakub otrzymał przydomek Mniejszy lub Młodszy, prawdopodobnie dla rozróżnienia od drugiego apostoła o tym samym imieniu (Jakuba Większego lub Starszego). Teolodzy twierdzą, że nazwa nie była zależna od wieku, a od kolejności przystąpienia do Jezusa Chrystusa. Inni uważają, że Jakub – syn Alfeusza był po prostu mniejszy. Z hebrajskiego „Jaaqob” oznacza „niech Bóg strzeże”.
Święty Jakub Mniejszy
fot. Święty Jakub Mniejszy / AdobeStock, Renáta Sedmáková

Dzień św. Tomasza Apostoła w Polsce

Wspomnienie świętego Tomasza obchodzone jest 3 lipca w Kościele katolickim, a w Kościele prawosławnym: 19 października, 3 lipca, 13 lipca i w 1. niedzielę po święcie Zmartwychwstania Pańskiego. 3 lipca obchodzone są również popularne imieniny Tomaszów.

Krótka modlitwa do św. Tomasza

Dozwól nam, o Panie, prosimy Cię, obchodzić radośnie uroczystość Twego świętego apostoła Tomasza, ażebyśmy wsparci zostali jego przyczyną i z należytym oddaniem naśladowali wiarę Jego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Tomasza

Boże wszechmogący spraw, abyśmy zawsze byli wspierani wstawiennictwem świętego Tomasza Apostoła i wierząc, żyli w imię Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, którego Tomasz uznał za Pana. Módl się za nami święty Tomaszu Apostole, abyśmy mogli się smucić za nasze grzechy, które były przyczyną cierpień Chrystusa. Pomóż nam poświęcić się Jego służbie. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Tomasz

W ikonografii chrześcijańskiej św. Tomasz Apostoł przedstawiany jest jako młody apostoł bez zarostu lub starszy mężczyzna, z krótką brodą, odziany w tunikę i płaszcz. Święty często trzyma w ręce księgę, zwój pisemny lub pas. Do głównych atrybutów chrześcijańskiego męczennika można zaliczyć również:

  • serce,
  • kielich,
  • miecz,
  • ekierkę,
  • włócznię.
Reklama

Przeczytaj także:

Święty Wincenty – męczennik z Saragossy. Kim był archidiakon, do którego wznoszą modlitwy wyznawcy z Europy?

Święty Wincenty od razu po śmierci został otoczony czcią nie tylko w Hiszpanii i Francji. Św. Augustyn powiedział: „Wincenty czczony jest wszędzie, gdzie rozciąga się imperium rzymskie i gdzie dociera chrześcijańskie imię.” Już w V wieku powstały kościoły pod wezwaniem świętego męczennika, Katedra w Bernie (największy kościół w Szwajcarii) została poświęcona św. Wincentemu z Saragossy i to od imienia archidiakona nazwano przylądek w Portugalii.
Wincenty z Saragossy
fot. Wincenty z Saragossy / AdobeStock, Antoni Levrot
Reklama
Reklama
Reklama