Św. Tekla porzuciła ziemską miłość, aby towarzyszyć apostołowi. Skazana na śmierć – ocalała
Święta Tekla nierzadko nazywana jest pierwszą męczennicą, tak jak św. Szczepan nazywany jest pierwszym męczennikiem. Kobieta wyróżniała się cechami przyciągającymi wielu mężczyzn. Chrześcijanka była nie tylko pobożna, ale także piękna i mądra. Na jej drodze do świętości stawał niejeden poganin. Czy uległa? O świętej Tekli można dowiedzieć się więcej np. z apokryfu „Dzieje Pawła i Tekli”.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętej Tekli
- Kogo i czego patronką jest św. Tekla?
- Jak i kiedy zginęła święta Tekla?
- Dzień św. Tekli w Polsce i na świecie
- Relikwie świętej Tekli
- Ikonografia chrześcijańska – św. Tekla
Życiorys świętej Tekli
Życie świętej Tekli przeplatane jest legendami i domysłami. Według tradycji Kościoła św. Tekla żyła w pierwszym wieku po Chrystusie i była uczennicą Pawła Apostoła, od którego otrzymała Chrzest Święty. Prawdopodobnie dziewica odmówiła ślubu z poganinem, czego konsekwencją było skazanie na płonący stos. Chrześcijanka nie zginęła, ponieważ strugi deszczu ugasiły ogień.
Św. Tekla złożyła śluby czystości, którym była wierna do końca życia, mimo torturowania przez rodziców i zmuszania do ślubu. Dziewica towarzyszyła św. Pawłowi w wyprawie do Antiochii. Tam po raz kolejny odmówiła zamążpójścia, tym razem za poganina – Syryjczyka i ponownie otrzymała wyrok śmierci. Tekla została rzucona lwu albo lwom na pożarcie. Stał się cud. Wygłodniałe zwierzęta nie tknęły wyznawczyni Jezusa Chrystusa. Po ocaleniu Tekla udała się do Seleucji (miasto w Turcji).
Kogo i czego patronką jest św. Tekla?
Święta Tekla uznana jest za orędowniczkę podczas zarazy i w trakcie pożarów. Tekla czuwa nad Ziemią Kolską, miastem Tarragona i Santa Tecla. Do męczennicy wznoszą prośby wierni w wielkim utrapieniu. Ponadto św. Tekla uznawana jest za patronkę:
- bractw św. Tekli,
- umierających,
- cierpiących na choroby oczu.
Sprawdź również:
Filip Neri – jeden z najbardziej wesołych świętych. Poznaj życie pełne radości Chrystusa
Filip Neri otrzymał niesamowity dar: potrafił skutecznie zainteresować nie tylko nauką, kulturą, ale i kwestiami religijnymi oraz duchowymi. Jego radosny styl działalności duszpasterskiej przyciągał osoby z każdej grupy społecznej. „Apostoł Rzymu" stał się inspiracją do powstania utworów literackich (np. „Filip Neri, czyli ogień radości”) i filmów (np. „Bądźcie dobrzy, jeśli potraficie”). Filip nieustannie uczy pogody ducha i radosnej drogi do świętości.Jak i kiedy zginęła święta Tekla?
Święta Tekla zmarła w I wieku, prawdopodobnie w Seleucji. Święta dziewica po dwukrotnym ocaleniu postanowiła wieść pustelnicze życie. Prawdopodobnie kobieta zmarła śmiercią naturalną, przeżywając około 80 lat. Kościół uznał św. Teklę za męczennicę, ponieważ odkąd poznała św. Pawła była w gotowości oddać życie za wiarę.
Dzień św. Tekli w Polsce i na świecie
Święta Tekla czczona jest zarówno przez Kościół katolicki (wspomnienie liturgiczne 23 września), jak i prawosławny (Dzień św. Tekli – 7 października). We wrześniu w wielu rejonach naszego kraju mówi się „W dzień świętej Tekli ziemniaki będziem piekli” i z tej okazji organizowane są uroczystości religijno – obyczajowe.
Warto również wspomnieć o Santa Tecla Festival. To popularny festiwal obchodzony w Tarragonie i w Katalonii. Jest on poświęcony św. Tekli i łączy w sobie ceremonie religijne z rozrywkowymi aktywnościami, tworząc tym samym barwne, różnorodne wydarzenie.
Modlitwa do męczenniczki św. Tekli
Boże, któryś świętą pannę męczenniczkę Twoją Teklę jako pierwiastki z ciemności pogańskich obrał sobie za oblubienicę, osobliwymi łaskami i przywilejami ją udarowawszy, na pomoc i pociechę wiernych Twoich. Daj nam przez Jej święte zasługi i skuteczną przyczynę, abyśmy w ciemnościach grzechów naszych przez łaskę Twoją, oświeceni, od wszelkiego złego duszy i ciała uwolnieni, prośby naszej pożądany skutek otrzymać mogli. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który z Tobą, żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Tekli
O święta Teklo! Prosimy Cię pokornie teraz zawczasu, póki przy zupełnemu zdrowiu i rozumie jesteśmy, aby na ówczas, gdy kapłan nad umierającym ciałem naszym będzie wzywał imienia Twego przybyć raczyłaś, i ratować nas, abyśmy sercem i usty nabożnie wymawiając najsłodsze imiona, Jezus, Maryja, Józef, życie nasze w łasce Boskiej zakończyli, spraw to patronko nasza, żeby sędzia sprawiedliwy, był na ten czas miłosierny i łaskawy dla nas, kiedy zaś św. archanioł Michał sprawy nasze położy na wadze, przybądź Teklo święta z najbłogosławieńszą. Matką Boską, z świętym aniołem stróżem naszym i patronkami świętymi, dopomóż odpędzać szatana, żebyśmy wieczność szczęśliwą zaczynając, mówić wesoło mogli: Niech będzie Bóg pochwalony wiecznie, żeśmy znaleźli łaskę i miłosierdzie Jego. Amen.
Relikwie świętej Tekli
Św. Tekla została pochowana w grocie, w której zmarła, a następnie relikwie świętej umieszczono w klasztorze św. Tekli w Maluli i w hiszpańskim mieście Tarragonie.
Do dziewicy – męczennicy można pomodlić się również w Polsce np. w:
- przyklasztornym kościele NMP w Kole,
- kościele Zwiastowania NMP w Piotrkowicach.
Przeczytaj także:
Święty Alfons Maria Liguori – wybitny pisarz i mówca. Napisał 160 tytułów wydanych w 61 językach
Święty Alfons zachwycał wszechstronnym talentem. Podczas swojego życia wyróżnił się jako znakomity kaznodzieja, biskup, kompozytor, pisarz i znawca sztuki. Alfons – zdaniem ojca – miał być bogatym prawnikiem, pnącym się po szczeblach kariery, ale Bóg wybrał dla niego inną drogę. Święty uczy skromności, pobożności, a także służenia potrzebującym w drodze do świętości.Ikonografia chrześcijańska – św. Tekla
W ikonografii chrześcijańskiej święta Tekla przedstawiana jest jako młoda kobieta z czarnymi włosami, które bardzo często przykrywa chustą. Dziewica ubrana w długą szatę, najczęściej z czerwonym elementem, w ręku trzyma krzyż lub księgę. Jeśli na różnych dziełach sztuki świętej towarzyszy lew lub lwy, to właśnie może być św. Tekla.
Warto dodać, że w Rzymie odkryto freski z III wieku z wizerunkiem świętej z Ikonium.