Św. Spirydon z Tremituntu – patron Korfu. Pomódl się do niego, jeśli jesteś w trudnej sytuacji życiowej
Św. Spirydon zawsze pomagał potrzebującym, a wierni twierdzą, że nadal jest wsparciem dla ludzi modlących się za jego wstawiennictwem. Biskup był skromny, dobroduszny i pokorny. Legenda Kościoła głosi, że gdy po pewnym czasie otworzono jego trumnę, ciało nie uległo rozkładowi, a ponadto pachniało świeżą bazylią.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętego Spirydona
- Kogo i czego patronem jest św. Spirydon?
- Jak i kiedy zmarł Spirydon?
- Dzień św. biskupa Spirydona
- Ikonografia chrześcijańska – św. Spirydon z Tremituntu
Życiorys świętego Spirydona
Niewiele wiadomo o życiu św. Spirydona. Prawdopodobnie mężczyzna urodził się około 270 roku w cypryjskim mieście Askia. Spirydon żył zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, zajmował się wypasem owiec i wyróżniał bogobojnym życiem. Mężczyzna poślubił kobietę, a po pewnym czasie został ojcem małej Ireny. Gdy żona Spirydona zmarła, chrześcijan jeszcze mocniej zbliżył się do Boga.
Święty żył za panowania cesarza Dioklecjana i okrutnego prześladowania wyznawców Jezusa Chrystusa. Poganie zatrzymali Spirydona, a później zmusili do pracy w kamieniołomach. Tradycja Kościoła głosi, że w tym również czasie wybito mu prawe oko i zraniono w nogę. Mężczyzna został uwolniony dopiero na mocy edyktu mediolańskiego.
Często o duchownym mówi się jako o „Spirydonie z Tremituntu”, ponieważ w 315 roku został wybrany na biskupa właśnie tego miasta (Tremitunt). Mimo tytułu duchowny nadal prowadził bardzo skromne życie i prawdopodobnie czynił różne cuda.
Spirydon brał czynny udział w I soborze nicejskim (325 rok) i synodzie w Serdice (343 rok). Święty, mimo że nie posiadał teologicznego wykształcenia, potrafił przekonująco mówić o Trójcy Świętej. Za przykład ukazywał cegłę, powstającą z trzech elementów: ognia, ziemi, wody, tworząc całość. Podczas zgromadzeń podkreślał kłamstwa arian i nawracał pogan na wiarę chrześcijańską.
Kogo i czego patronem jest św. Spirydon?
Spirydon powszechnie został uznany za patrona wyspy Korfu. Święty czuwa nad ludźmi morza i żeglarzami. Biskup Tremituntu stał się orędownikiem w trudnych sytuacjach np. rodzinnych dramatach, klęskach, ciężkich chorobach, sytuacjach uważanych za beznadziejne.
Ponadto święty patronuje również:
- sierotom,
- garncarzom,
- podróżującym,
- poszukującym pracy,
- osobom w trudnej sytuacji materialnej.
Jak i kiedy zmarł Spirydon?
Św. Spirydon zmarł w 348 roku w Tremituntu, czyli w mieście, w którym pełnił biskupstwo. Relikwie świętego wędrowały z Konstantynopola do Epiru, aby ostatecznie spocząć w świątyni pod jego wezwaniem, wybudowanej przez Wenecjan na Korfu (miasto Kerkira). Wierni twierdzą, że za jego przyczyną nadal dzieją się cuda, dlatego gorliwie modlą się do relikwii umieszczonych w srebrnym relikwiarzu.
Dzień św. biskupa Spirydona
Wspomnienie liturgiczne św. Spirydona obchodzone jest 12 grudnia w Kościele katolickim i 14 grudnia w Kościele prawosławnym. Jednak ważnym dniem związanym z kultem świętego jest Niedziela Palmowa. Od 1630 roku na Korfu (zgodnie z tradycją) organizowane są procesje z relikwiami świętego. Wydarzenie ma charakter dziękczynny za uwolnienie wyspy od zarazy.
Sprawdź też:
Wincenty Pallotti – święty, który pragnął ożywić wiarę wśród ludzi. „Być wszystkim dla wszystkich”
Wincenty Pallotti już jako mały chłopiec doświadczył pragnienia, w którym służy Bogu i rozpala miłość między ludźmi. Na pierwszy rzut oka był zwyczajnym, pobożnym kapłanem, ale nie bez powodu duchownego nazywa się „apostołem Rzymu", „drugim św. Filipem Nereuszem" i „prekursorem Akcji Katolickiej”. Wincenty inspirował wiedzą, inteligencją i dobrocią. W wieku 32 lat został troskliwym opiekunem kleryków, a w 1835 roku stworzył Zjednoczone Apostolstwo Katolickie.Modlitwa o wstawiennictwo do św. Spirydona
O miłosierny święty Spirydonie, zwracamy się do Ciebie w naszych modlitwach z ufnością i nadzieją. Ty, któryś ukazywał się jako znak Bożej mocy i miłości, przyjmij nasze prośby i błagania. Prosimy Cię, święty Spirydonie, abyś wspierał nasze duchowe i materialne potrzeby w życiu codziennym. Wstawiaj się za nami przed tronem Bożym, abyśmy otrzymywali łaski, a także siłę do pokonywania trudności, jakie napotykamy.
O miłosierny pasterzu dusz, módl się za nami, abyśmy mogli poznać i naśladować przykład Twojej wiary, miłości i posłuszeństwa wobec Boga. Prosimy Cię, święty Spirydonie, abyś chronił nasze rodziny, nasze wspólnoty i całą ludzkość przed wszelkim złem oraz nieszczęściami. Wsłuchaj się w nasze i proszenia, o wielki Patronie Cypru, i wstawiaj się za nami przed Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – św. Spirydon z Tremituntu
W ikonografii chrześcijańskiej św. Spirydon z Tremituntu przedstawiany jest w szacie biskupa jako starszy mężczyzna z krótką i siwą brodą. Charakterystycznym elementem stroju duchownego jest czapka pasterska lub kapelusz biskupi. Nierzadko duchowny podnosi rękę w geście błogosławieństwa. Do głównych atrybutów świętego można zaliczyć:
- Ewangelię,
- pastorał,
- płonącą cegłę.
Przeczytaj również: