Św. Peregryn Laziosi – włoski zakonnik, który skutecznie wspomaga cierpiących na raka
Św. Peregryn nazywany jest również drugim Hiobem. Duchowny mniej znany w Polsce, cieszy się ogromną popularnością we Włoszech i Austrii. W obliczu cudu, jakiego doświadczył, nadal pozostał pokorny, pobożny, skromny i oddany drugiemu człowiekowi. Dlaczego nagle lud tłumnie zaczął przybywać do klasztoru Forlì, prosząc o wstawiennictwo włoskiego serwita?
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys św. Peregryna Laziosi
- Kogo i czego patronem jest św. Peregryn?
- Jak i kiedy zmarł święty Peregryna Laziosi?
- Dzień św. Peregryna w Polsce
- Relikwie świętego Peregryna z Forlì
- Ikonografia chrześcijańska – św. Peregryn
Życiorys św. Peregryna Laziosi
Peregryn Laziosi urodził się około 1260 –1265 roku w miejscowości Forlì (Włochy). Młodzieniec pochodził z bogatej rodziny, żył w dostatku i największą radość czerpał z beztroskiej rozrywki. Peregryn planował swoje życie z dala od Boga, walcząc o przychylność cesarza. Mężczyzna rozpoczął nawet działalność polityczną, kategorycznie sprzeciwiającą się Kościołowi.
Papież, aby uniknąć kolejnych konfliktów, wysłał do Peregryna ojca Filipa Benicjusza (Benizi) – negocjatora. Zakonnik podczas swojego wystąpienia, którego celem było załagodzenie nieporozumień, został okrutnie potraktowany. Wyśmiany, krytykowany, zbluzgany zakończył przemówienie, a Peregryn Laziosi spoliczkował posłańca. W tym momencie Filip Benizi oddał się modlitwie i nastawił drugi policzek.
To wydarzenie znacząco wpłynęło na duchową przemianę Peregryna. Bogacz zachwycony miłością, pokorą, miłosierdziem ojca Filipa, poczuł ogromne wyrzuty sumienia, a później ujrzał Najświętszą Maryję Pannę. Matka Boża wskazała drogę nawróconemu zachęcając, aby udał się do zakonu Serwitów w Sienie. Jednym z założycieli Zakonu Sług Matki Bożej był właśnie o. Filip.
Peregryn przyjął święcenia zakonne i rozpoczął pracę duszpasterską w miejscowości, w której się wychował. Mężczyzna zasłynął jako wybitny kaznodzieja i spowiednik, zachęcając do Kościoła wielu pogan. Peregryn uwielbiał ciszę, podczas której mógł całkowicie pogrążyć się w modlitwie. Tradycja głosi, że został również fundatorem klasztoru serwitów we Forlì.
Kogo i czego patronem jest św. Peregryn?
Św. Peregryn znany jest przede wszystkim jako patron chorych na nowotwory. Zakonnik stał się orędownikiem w beznadziejnych przypadkach, gdy lekarze nie dają już szans na wyleczenie. Święty czuwa nad kobietami rodzącymi, a także osobami cierpiącymi z powodu różnych chorób zakaźnych i dolegliwości np.:
- artretyzm,
- reumatyzm,
- ból nóg.
Jak i kiedy zmarł święty Peregryna Laziosi?
W wieku około 60 lat włoski serwita zachorował. Na jego lewej nodze powstała rosnąca rana. Nie pomagały żadne sposoby leczenia i szybko okazało się, że to rak, który atakuje – niszczy również kości. Specjaliści zgodnie ustalili, że należy amputować nogę Peregryna.
W przeddzień operacji duchowny gorliwie modlił się o uzdrowienie przed obliczem Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Stał się cud. W śnie Jezus objawił się cierpiącemu, zszedł z krzyża i całkowicie uleczył swojego wyznawcę.
Święty zmarł we Forlì 1 maja 1345 roku po przebyciu ciężkiej choroby.
Dzień św. Peregryna w Polsce
Peregryn Laziosi został beatyfikowany w 1609 roku z rąk papieża Pawła V, natomiast kanonizowany 117 lat później (27 grudnia 1726 rok) przez papieża Benedykta XIII. Święty czczony jest przez Kościół katolicki. Wspomnienie liturgiczne św. Peregryna obchodzone jest 1 maja.
Krótka modlitwy do św. Peregryna
Święty Peregrynie, dałeś nam przykład do naśladowania, bo jako chrześcijanin byłeś oddany miłości, jako Serwita byłeś wierny w służbie, jako pokutnik pokornie uznawałeś swój grzech, dotknięty – cierpliwie znosiłeś cierpienie. Oręduj za nami u Ojca Niebieskiego, abyśmy jak Ty, oddani, pokorni i cierpliwi mogli otrzymać od Jezusa Chrystusa łaskę, o którą prosimy.
Modlitwa w intencji chorych na raka do św. Peregryna
Przychodzimy do Ciebie z ufnością św. Peregrynie z prośbą o wstawiennictwo za (wymieniamy osobę), który jest chory. Ty modliłeś się pod krucyfiksem, a Jezus usłyszał Twoją modlitwę i teraz żyjesz w wiecznej światłości nieba. Prosimy Cię, módl się, aby Zmartwychwstały wyciągnął swoją wszechmocną dłoń nad (wymieniamy osobę) i uleczył go z choroby.
Święty Peregrynie, wierny sługo Maryi, wstawiaj się za (wymieniamy osobę), aby Jezus uwolnił go od cierpienia i w ten sposób okazał moc swojej zbawczej miłości. Uproś Pana Życia, aby zajaśniał nad (wymieniamy osobę), aby mógł cieszyć się światłem odzyskanego zdrowia i mógł dziękować Jezusowi, naszemu Zbawicielowi.
Wysłuchaj naszą modlitwę, św. Peregrynie, i wstawiaj się za naszym cierpiącym przyjacielem, tak jak setnik wstawiał się za swoim sługą, jak Marta i Maria błagały za swojego brata Łazarza, jak Maryja wstawiała się za małżonkami w Kanie, tak aby (wymianiamy osobę) mógł poznać moc Twojego wstawiennictwa za cierpiących. Niech Bóg, Ojciec, Syn i Duch Święty, których świętość jaśnieje przed Tobą, św. Peregrynie, otrzyma wszelką cześć i chwałę na wieki.
Amen.
Relikwie świętego Peregryna z Forlì
Św. Peregryn Laziosi został pochowany w rodzinnej miejscowości (Forlì) w bazylice św. Peregryna. To miejsce kultu świętego, do którego licznie przybywają pielgrzymi, szczególnie ze zdiagnozowanym nowotworem.
Chociaż włoski zakonnik nie jest jednym z najpopularniejszych świętych w Polsce, to relikwie patrona chorych na raka, można odnaleźć również w naszym kraju np. w:
- kościele św. Marcina w Wodzisławiu,
- parafii św. Mikołaja w Witkowicach,
- parafii św. Trójcy Świętej w Połoskach.
Przeczytaj także:
Święty Szarbel Makhluf – święty od uzdrowień i patron cierpiących. Pomaga czynić prawdziwe cuda
Święty Szarbel za życia nie był zbytnio towarzyski. 23 lata spędził w swojej pustelni z dala od społeczeństwa. Dopiero w dniu śmierci otoczyli go bracia, a później wierni z wielu zakątków świata. Pustelnik uczy pokory, posłuszeństwa, pobożności i świętego milczenia. Św. Szarbel jest szczególnie bliski chorym i cierpiącym, dla których modlitwa to najskuteczniejsza droga po uzdrowienie.Ikonografia chrześcijańska – św. Peregryn
W ikonografii chrześcijańskiej św. Peregryn Laziosi przedstawiany jest jako zakonnik z krzyżem w ręku. Włoski serwita na różnych dziełach sztuki wyróżnia się odsłoniętą lewą nogą z widocznymi ranami. Wiadomo, że krwawe skazy powstały na skutek choroby – złośliwego raka.