Reklama

W tym artykule:

  1. Kim była święta Maria Goretti?
  2. Kogo i czego patronką jest św. Maria Goretti?
  3. Jak i kiedy zginęła św. Maria Teresa Goretti?
  4. Dzień św. Mariii Goretti w Polsce
  5. Relikwie świętej Marii Goretti
  6. Ikonografia chrześcijańska – św. Maria Goretti
Reklama

Kim była święta Maria Goretti?

Maria Goretti urodziła się 16 października 1890 roku we włoskim miasteczku Corinaldo. Dziewczynka była córką Gorettich – Luigiego i Assunty – ubogiego, ale pobożnego małżeństwa. 29 maja 1902 roku Maria przyjęła Pierwszą Komunię Świętą, a już jako sześcioletnie dziecko otrzymała sakrament bierzmowania.

W wieku 10 lat dziewczynka straciła ojca. Ta sytuacja mocno wpłynęła na jej codzienność i życie duchowe. Św. Maria Goretti, mimo młodego wieku, musiała szybko dorosnąć, aby wspierać mamę w pracach na roli oraz w opiece nad rodzeństwem. Dziecię ukochało modlitwę różańcową.

Alessander – młody sąsiad rodziny od dłuższego czasu pożądał pobożnej dziewczyny. Jednak ona skutecznie unikała i broniła się przed nachalnym, niebezpiecznym młodzieńcem.

5 lipca 1902 roku, gdy starsi rozpoczęli działania na polu, Maria pozostała jeszcze w domu. W tym dniu wtargnął do mieszkania dwudziestoletni sąsiad, który próbował zgwałcić dziewczynkę w kuchni. Dziewica gorliwie broniła swojej czystości. Alessandr Serenellego rozłoszczony zachowaniem opierającej się sąsiadki, zadał jej śmiertelne ciosy nożem.

Kogo i czego patronką jest św. Maria Goretti?

Do św. Marii Goretti najczęściej swoje modlitwy kierują młode kobiety. Włoska męczennica jest patronką zarówno dziewcząt, jak i dziewic. Święta czuwa nad bielankami, czyli Dziewczęcą Służbą Maryjną. Ponadto św. Maria Goretti została uznana za patronkę:

Zobacz także
  • uczennic,
  • młodzieży,
  • zranionych.

Jak i kiedy zginęła św. Maria Teresa Goretti?

Próba gwałtu Marii Goretti miała miejsce 5 lipca 1902 roku. Na ciele dziewczynki lekarze odkryli 14 ciosów nożem. Nie udało się odratować świętej męczennicy. Maria zmarła 6 lipca 1902 roku około godziny 15:45 w szpitalnej sali w Nettuno. Zgodnie z tradycją kościoła święta przed śmiercią przyjęła Najświętszy Sakrament i przebaczyła swojemu oprawcy:

Przebaczam mu i chcę, żeby był ze mną w raju.

Św. Maria Goretti została beatyfikowana 27 kwietnia 1947 roku przez Piusa XII i kanonizowana 3 lata później (24 czerwca 1950 roku) z rąk tego samego papieża.

Dzień św. Mariii Goretti w Polsce

Św. Maria Goretti czczona jest przez Kościół katolicki. Dawniej wspomnienie liturgiczne świętej obchodzone było 5 lipca, a obecnie 6 lipca (dzień śmierci chrześcijanki). Dzień św. Marii Goretti to czas przemyśleń dotyczących wiary i świętości oraz gorliwe modlitwy o dar przebaczenia. Jan Paweł II w swojej Homilii z 1979 roku powiedział:

Maria Goretti, dziewczę zaledwie dwunastoletnie, zachowała się czysta od tego świata, jak pisze św. Jakub, za cenę samego życia; wolała umrzeć niż obrazić Boga.

Krótka modlitwa do św. Marii Goretti

Święta Mario Goretti, umocniona przez łaskę Boga, ty nie wahałaś się nawet w wieku jedenastu lat, poświęcić swoje życie w obronie dziewiczej czystości. Spójrz łaskawie na nieszczęśliwe ludzkie drogi, które pozostają z dala od ścieżek wiecznego zbawienia. Naucz nas, a szczególnie naszą młodzież, odwagi i gotowości, która pomoże namuniknąć wszystkiego, co mogłoby obrazić Pana Jezusa. Uzyskaj dla mnie strach przed grzechem, abym mógł żyć świetym życiem na ziemi i otrzymać wieczną chwałę w Niebie. Amen.

Sprawdź też:

Św. Łucja z Syrakuz – męczennica i patronka niewidomych. Wyróżniała się niezwykłym spojrzeniem

Św. Łucja była piękną, pobożną kobietą i wyróżniała się wyjątkową mądrością, jak na swój młody wiek. Niewiasta ślubowała czystość jako wyraz oddania się Bogu i poświęciła życie wartościom religijnym. Modlitwy i śluby stanowiły dla chrześcijanki esencję życia. Gdy św. Łucja została zmuszona do pracy w jednym z domów publicznych, dokładnie wiedziała, co zrobić.
św. Łucja
fot. Św. Łucja / AdobeStock, valentina5000

Modlitwa o miłość do świętej Marii Goretti

Święta Mario Goretti pełna miłości i poświęcenia się, naucz nas miłości prawdziwej. Pomóż nam, byśmy lepiej rozumieli i lepiej praktykowali nakaz Jezusa: "Bracia, miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem". Patrzymy na Twój przykład i z Twoją pomocą chcemy promieniować miłością, dobrocią naokoło siebie w rodzinie, w szkole, w swoim środowisku. Siły nasze, nasz czas, prace i radości nasze chcemy ofiarować bliźnim naszym, wśród których żyjemy. Chcemy zakosztować radości służenia Bogu w braciach naszych. Chcemy uszczęśliwiać innych i znaleźć przez to szczęście własne. Mario Goretti, naucz nas przebaczać, jak Ty przebaczyłaś Alessandrowi, nie zachowując w sercu żadnej urazy, żadnego złego pragnienia. Amen.

Relikwie świętej Marii Goretti

8 lipca 1902 roku odbył się pochówek Marii Goretti. Świadkowie twierdzą, że uroczystość miała wręcz „królewski” charakter. Na pogrzebie zjawiło się tysiące osób świeckich i duchownych. Relikwie św. Marii znajdują się w Sanktuarium św. Marii Goretti w Nettuno, a dokładniej w kryształowej trumnie, w woskowej figurze przedstawiającej świętą.

Ikonografia chrześcijańska – św. Maria Goretti

W ikonografii chrześcijańskiej św. Maria Goretti przedstawiana jest jako młoda dziewczynka w wieku około 10 lat. Włoska męczennica najczęściej trzyma w ręku palmę męczeńską i białą lilię. Święta ubrana w długą sukienkę ukazywana jest ze skrzyżowanymi dłońmi na piersiach lub złożonymi rękami do modlitwy.

Reklama

Przeczytaj także:

Św. Tekla porzuciła ziemską miłość, aby towarzyszyć apostołowi. Skazana na śmierć – ocalała

Święta Tekla nierzadko nazywana jest pierwszą męczennicą, tak jak św. Szczepan nazywany jest pierwszym męczennikiem. Kobieta wyróżniała się cechami przyciągającymi wielu mężczyzn. Chrześcijanka była nie tylko pobożna, ale także piękna i mądra. Na jej drodze do świętości stawał niejeden poganin. Czy uległa? O świętej Tekli można dowiedzieć się więcej np. z apokryfu „Dzieje Pawła i Tekli”.
Św. Tekla
fot. Św. Tekla / AdobeStock, epic_images
Reklama
Reklama
Reklama