Św. Magdalena Zofia Barat – założycielka Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Poświęciła życie dla Boga i ludzi
Św. Magdalena Zofia Barat od małej dziewczynki czuła potrzebę służenia drugiemu człowiekowi z miłością do Jezusa. Zakonnica znana jako założycielka żeńskiego zakonu, sukcesywnie otwierała kolejne domy dla swoich sióstr, ale również: szkoły, przytułki, pensjonaty dla najuboższych. Chrześcijańskie dzieło francuskiej świętej Kościoła katolickiego rozpowszechniło się na całą Europę, Afrykę i obie Ameryki.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys Magdaleny Zofii Barat
- Kogo i czego patronką jest św. Magdalena?
- Jak i kiedy zmarła święta zakonnica?
- Dokonania świętej Magdaleny Barat
- Dzień Magdaleny Barat w Polsce
- Ikonografia chrześcijańska – św. Magdalena Zofia Barat
Życiorys Magdaleny Zofii Barat
Magdalena Zofia Barat urodziła się 12 grudnia 1779 roku w mieście Joigny (Francja). Dziewczynka należała do wcześniaków, ponieważ pojawiła się na świecie zbyt szybko z powodu stresu jej matki związanego z pożarem u sąsiadów. Magdalena błyskawicznie została ochrzczona, zyskując tym samym kolejnego pobożnego opiekuna. Ojcem chrzestnym dziewczynki stał się jej starszy brat Louis, później znany jako gorliwy jezuita.
Gdy Magdalena skończyła 10 lat, przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. W roku 1795 młoda kobieta wyruszyła ze swoim bratem do Francji. Tam chrześcijanka potajemnie uczyła dzieci wiary i pomagała bratu w działalności duszpasterskiej, a w zamian Louis uczył siostrę języków, historii, czy też przyrody. Zofia była delikatna, wdzięczna, odważna i zafascynowana nauką.
1800 to ważny rok w życiu św. Magdaleny Zofii Barat. To wtedy do Francji przybył duchowny (Josepha Varin) ze zgromadzenia Serca Pana Jezusa z Tournely, zachęcając Louisa do wstąpienia w progi zakonu i inspirując Magdalenę do założenia podobnej – żeńskiej wspólnoty.
W ten sposób w 1800 roku powstało Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa dla kobiet, w którym przez 56 lat funkcję przełożonej pełniła św. Magdalena. Pierwszy dom pod nadzorem świętej powstał w Amiens, a kolejne w Grenoble i w Belley. W roku 1817 roku zakonnica napisała nowe reguły zgromadzenia, które w formie konstytucji zatwierdził Leon XII.
Kogo i czego patronką jest św. Magdalena?
Św. Magdalena Zofia Barat powszechnie została uznana za patronkę Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Ponadto francuska zakonnica czuwa nad dziećmi, młodzieżą szkolną i potrzebującymi.
Jak i kiedy zmarła święta zakonnica?
Święta Magdalena zmarła 25 maja 1865 roku, czyli w święto Wniebowstąpienia, w Paryżu. Otoczona siostrami zakonnymi i pogrążona w modlitwie, pożegnała życie ziemskie z powodu podeszłego wieku. Św. Magdalena Zofia Barat przeżyła 86 lat.
Modlitwa św. Magdaleny do Matki Boskiej Bolesnej brzmiała:
"Maryjo, Matko boleści i miłości, przeniknięte najgłębszą wdzięcznością za niezliczone łaski. jakimi obdarzyłaś to małe zgromadzenie, uroczyście wyznajemy, że zawdzięcza ono wszystko Twojej macierzyńskiej opiece i zasługom Twego przebitego Serca. Dokończ swoje dzieło... Miłość dała Ci krzyż, niechaj krzyż da nam miłość. Lecz niech nigdy nie istnieje dla oblubienic Serca Jezusa inny krzyż, niż Krzyż Jezusa. Obyśmy nosiły w sobie Krzyż Jezusa Chrystusa, cierpienia Jego Męki, pamięć Jego ran. Spraw, byśmy poranione i umęczone jak On, pokochały krzyż dla Jego miłości".
Święta spoczywa przy domu generalnym w Rzymie.
Dokonania świętej Magdaleny Barat
Magdalena Zofia Barat została beatyfikowana 24 maja 1908 roku przez Piusa X, a kanonizowana dokładnie 17 lat później (24 maja 1925 rok) z rąk papieża Piusa XI. Święta znana jest przede wszystkim jako założycielka Sacré Coeur, czyli Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Sukces chrześcijańskiego przedsięwzięcia przekładał się na liczby podawane jeszcze za życia Magdaleny Barat:
- 3500 sióstr zakonnych,
- 88 domów zakonnych w 15 krajach,
- 3700 dziewcząt pod opieką zgromadzenia,
- około 5700 biednych dzieci, które otrzymały pomoc u sióstr zakonnych,
- 14 tysięcy pism autorstwa założycielki zakonu.
Sprawdź też:
Św. Agata Sycylijska – chrześcijanka, której odcięto piersi. Droga do Boga przez tortury
Św. Agata Sycylijska poświęciła własne ciało i życie, aby zachować śluby czystości oraz wartości chrześcijańskie. Młoda kobieta zginęła jako oddana Bogu dziewica, mimo że nieustannie na swojej drodze napotykała przeszkody, które miały złamać jej wiarę. Tradycja Kościoła podaje, że gdy święta zmarła, wybuchła Etna, a miasto cudownie ocalało dzięki welonowi św. Agaty.Dzień Magdaleny Barat w Polsce
Wspomnienie świętej zakonnicy obchodzone jest 25 maja w Kościele katolickim. W tym dniu organizowane są liczne akcje charytatywne, a duchowni apelują o pomoc potrzebującym. Dzień Magdaleny Barat uroczyście obchodzą domy polskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré Coeur) m.in. w: Poznaniu, Tarnowie, Warszawie, Sosnowcu.
Modlitwa do św. Magdaleny z Joigny
Boskie Serce Jezusa, źródło wszelkiej łaski i świętości, za przyczyną i przez zasługi świętej Magdaleny Zofii, prosimy Cię, wysłuchaj nas. Ty znasz pragnienia, potrzeby, cierpienia tych, którzy Twej pomocy wzywają. O serce Najmiłosiemiejsze, w imię pokornej Służebnicy Twojej, użycz nam łaski, o którą Cię błagamy. Uświęć dusze nasze, chroń nas od wszelkiego złego, błogosław naszym sprawom doczesnym i nie dozwól, aby one kiedykolwiek stały się dla nas przeszkodą, w dążeniu do wiecznych. Zapal nas swoją miłością, ucz naśladowania cnót Twoich, abyśmy chwaląc Cię tu na ziemi, wraz ze Świętymi mogli wielbić i błogosławić Cię w wieczności. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – św. Magdalena Zofia Barat
W ikonografii chrześcijańskiej św. Magdalena Barat przedstawiana jest jako zakonnica Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Artyści najczęściej ukazują świętą podczas rozmowy z Bogiem, gdy w jednej dłoni trzyma krucyfiks a w drugiej modlitewnik.
Przeczytaj również: