Św. Łucja z Syrakuz – męczennica i patronka niewidomych. Wyróżniała się niezwykłym spojrzeniem
Św. Łucja była piękną, pobożną kobietą i wyróżniała się wyjątkową mądrością, jak na swój młody wiek. Niewiasta ślubowała czystość jako wyraz oddania się Bogu i poświęciła życie wartościom religijnym. Modlitwy i śluby stanowiły dla chrześcijanki esencję życia. Gdy św. Łucja została zmuszona do pracy w jednym z domów publicznych, dokładnie wiedziała, co zrobić.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys św. Łucji z Syrakuz
- Kogo i czego patronką jest św. Łucja?
- Jak i gdzie zginęła święta dziewica Łucja?
- Dzień św. Łucji w Polsce i na świecie
- Modlitwy do świętej Łucji z Syrakuz
- Relikwie Łucji z Syrakuz
- Ikonografia chrześcijańska – św. Łucja
Życiorys św. Łucji z Syrakuz
Łucja urodziła się około 281 roku w mieście Syrakuzy (Italia). Dziewczynka przyszła na świat w zamożnej, rzymskiej rodzinie. Szybko straciła ojca, dlatego pełną opiekę nad dzieckiem objęła Eutychia – matka.
Jako młoda kobieta św. Łucja zdecydowała się złożyć śluby czystości. Gdy matka sycylijskiej chrześcijanki zachorowała, Łucja wyruszyła w pielgrzymkę do Katanii, upraszając św. Agatę o zdrowie dla swojej jedynej opiekunki. Św. Agata przepowiedziała przyszłej świętej męczeńską śmierć.
Eutychia wyzdrowiała i znalazła córce kandydata na męża. Łucja nie zgodziła się na ślub z młodzieńcem, a odrzucony zgłosił władzom, że młoda kobieta jest chrześcijanką. W tamtych czasach to nie mogło skończyć się dobrze – święta Łucja została natychmiastowo aresztowana.
Kogo i czego patronką jest św. Łucja?
Święta Łucja uznana jest za patronkę niewidomych, a także wszystkich cierpiących na dolegliwości związane z oczami. Łucja z Syrakuz czuwa nad ociemniałymi, chorymi dziećmi i skruszonymi prostytutkami, a także nad Szwedami, Syrakuzą, Sycylią, Włochami. Święta stała się orędowniczką podczas różnych chorób np. krwotok, ból gardła, biegunka, czerwonka.
Ponadto św. Łucja jest patronką zawodów, w których atutem jest poprawny wzrok:
- tkaczy,
- szwaczek,
- krawców,
- pisarzy.
Jak i gdzie zginęła święta dziewica Łucja?
Święta Łucja zginęła śmiercią męczeńską 13 grudnia 304 roku. Młoda kobieta została zamknięta i torturowana za wiarę chrześcijańską, ale nie wyrzekła się miłości do Jezusa Chrystusa. Za swoje niepożądane zachowanie została skazana na pracę w domu publicznym jako prostytutka.
Łucja z Syrakuz była w stanie zrobić wszystko, aby utracić atrakcyjność, ale nie stracić świętej czystości. Postanowiła wydłubać sobie oczy, za co ostatecznie została skazana na śmierć przez ścięcie. Zmarła w wieku 23 lat.
Dzień św. Łucji w Polsce i na świecie
Wspomnienie świętej Łucji w Polsce odbywa się 13 grudnia w Kościele katolickim, natomiast 26 grudnia w Kościele prawosławnym. "Święto Łucy” wiąże się z europejską tradycją „noc króci", czyli z narodzinami słońca i światła. Dawniej w tym dniu w całej Europie miały miejsce uroczystości, których celem było oficjalne powitanie słońca i nowego słonecznego roku.
Tradycja związana ze światłem świętej Łucji nadal podtrzymywana jest w krajach skandynawskich, ale przybiera różne formy. W Szwecji dziewczęta ubierają wianki z palącymi się świecami i białe stroje, a następnie organizują widowiskowy marsz.
Zobacz też:
Jan Bosko – święty, „ojciec i nauczyciel młodzieży”. Czy można całe życie poświęcić dla innych?
Jan Bosko był kapłanem o wielkim sercu. Pod swoje skrzydła przyjmował przede wszystkim opuszczoną i potrzebującą młodzież. Troszczył się o swoich podopiecznych pod każdym względem. Nie tylko zapewniał dach nad głową oraz jedzenie, ale i kształcił w duchu chrześcijańskim. Ks. Bosko wprowadził w swoich domach system wychowania prewencyjnego, w którym nie było kar cielesnych, a miłość i wzajemne zrozumienie. Czym jeszcze skradł serca nie tylko wiernych?Modlitwy do świętej Łucji z Syrakuz
Imię św. Łucji zostało wymienione w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego. Do świętej dziewicy niejednokrotnie wznoszone są modlitwy o wstawiennictwo. Łucja stała się orędowniczką wszystkich cierpiących na choroby oczu, a także kobiet w patowej sytuacji.
Modlitwa do św. Łucji o ochronę wzroku
O wspaniała św. Łucjo, dziewico i męczennico, która oddałaś swoje życie za Kościół, czcimy twoje poświęcenie dla naszej wiary. Powołując się na dobroć, Panie, pokornie prosimy, za wstawiennictwem św. Łucji, abyś dał nam doskonałe widzenie i ochronę przed wszelkimi dolegliwościami oczu, żeby lepiej służyć Tobie i wypełniać Twoją wolę. Dobra Święta Łucjo, usłysz nasze modlitwy i spełnij nasze prośby. Amen. Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Łucji
Święta Łucjo, Ty w godzinie próby wolałaś, aby pozbawiono Cię oczu zamiast wyprzeć się Chrystusa i zgubić swoją duszę. Ale Bóg w cudowny sposób Ci je przywrócił jako nagrodę za Twoje męstwo i niewzruszoną wiarę i ustanowił Cię patronką w chorobach oczu [wymień intencje] O wspaniała święta Łucjo, proszę Cię, byś chroniła mój wzrok i przywróciła zdrowie moim oczom. Pomóż mi, proszę, zachować zdolność widzenia, aby moje źrenice mogły podziwiać piękno stworzenia, blask słońca, kolory kwiatów i uśmiech dzieci. Zachowaj od skazy również oczy mojej duszy, moją wiarę, która prowadzi mnie do Boga, pozwala mi Go poznawać, rozumieć Jego naukę, dostrzegać Jego miłość do mnie. I spraw, abym nigdy nie zboczył(a) ze ścieżki, która wiedzie tam, gdzie Ty, święta Łucjo, przebywasz w otoczeniu aniołów i innych świętych. Święta Łucjo, stój na straży moich oczu i mojej wiary. Amen.
Relikwie Łucji z Syrakuz
Relikwie św. Łucji przez długi czas ukrywano przed pogańskimi i muzułmańskimi władcami, którzy niszczyli wszystko, co związane z chrześcijaństwem. Ramię i żebro świętej zostało w Syrakuzach. W 1038 roku pozostałe relikwie wywieziono do Konstantynopola, a w 1204 roku (podczas wypraw krzyżowych) do Wenecji, gdzie spoczęły w kościele pod wezwaniem Santa Lucia.
Jednak świątynia szybko została zburzona, a relikwie tymczasowo przeniesione do kościoła San Geremia. Biskup wenecki nakazał zakryć twarz świętej srebrną maską. W 1981 roku doszło do kradzieży relikwii św. Łucji, które po miesiącu odnaleziono w domku myśliwskim i przewieziono do Wenecji.
Obecnie Łucja powróciła do swojego rodzinnego miasta i spoczywa w Syrakuz.
Ikonografia chrześcijańska – św. Łucja
W ikonografii chrześcijańskiej święta Łucja z Syrakuz przedstawiana jest w różnorodny sposób, w zależności od rodzaju sztuki. Dzieła z wizerunkiem dziewicy – męczennicy zawsze ukazują młodą i piękną kobietę. W kulturze zachodniej Łucja najczęściej ubrana jest w rzymską szatę, a w ręku trzyma charakterystyczną dla niej tacę z parą oczu. W sztuce wschodniej sycylijska niewiasta wyróżnia się długim, czerwonym płaszczem i krzyżem w ręku.
Do głównych atrybutów św. Łucji, oprócz oczu na tacy, można zaliczyć:
- palmę męczeńską
- lampkę oliwną,
- świecę,
- rany na szyi,
- płomień u stóp,
- mecz lub sztylet, czyli narzędzie jej męczeńskiej śmierci.
Przeczytaj również: