Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Justyna
  2. Kogo i czego patronem jest św. Justyn?
  3. Jak i kiedy zginął święty Justyn?
  4. Dokonania Justyna męczennika i filozofa
  5. Dzień św. Justyna w Polsce
  6. Ikonografia chrześcijańska – święty Justyn
Reklama

Życiorys świętego Justyna

Justyn urodził się w około 100 roku w Flawii Neapolis (Palestyna). Chłopiec pochodził z bogatej i pogańskiej rodziny, w której ojcem był Rzymianin albo Grek z pochodzenia. Młodzieniec studiował filozofię i wyróżniał się bardzo dobrymi wynikami w nauce.

Podczas studiów Justyn poznał wiarę chrześcijańską, zgłębiał problemy religijne i międzyludzkie, a także podjął jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu. Justyn przestudiował Pismo Święte, w wieku 30 lat przyjął chrzest w Efezie (około 130 rok), a wszystko po to, aby stać się gorliwym wyznawcą Jezusa Chrystusa.

W Rzymie w 150 roku uczony założył darmową szkołę, w której nauczał o wartościach chrześcijańskich. Justyn pasjonował się w dyskusjach z ludźmi, również innych wyznań. Święcie przekonany o swoich racjach, przybliżał do siebie pogan i nawracał, głosząc Słowo Boże. Wyznawca Jezusa Chrystusa był niezwykle odważny, ponieważ nieustannie ścierał się z przeciwnikami wiary chrześcijańskiej, mądrze odpierając zarzuty.

Kogo i czego patronem jest św. Justyn?

Święty Justyn powszechnie uznawany jest za patrona wszystkich filozofów. Justyn Męczennik czuwa nad wykładowcami, mówcami i prelegentami. Święty patronuje apologetom, czyli broniącym swoich przekonań religijnych przeciw oskarżycielami. Justyn Filozof to jeden z głównych opiekunów wiary chrześcijańskiej.

Jak i kiedy zginął święty Justyn?

Św. Justyn żył za czasów prześladowania chrześcijan. W około 165 roku otrzymał wezwanie, aby wstawić się wraz ze swoimi uczniami przed sąd prefekta Rzymu – Juniusa Rustyka. Prawdopodobnie ktoś doniósł na filozofa o jego chrześcijaństwie i gorliwym nawracaniu niewierzących. Przypuszcza się, że był to poganin o imieniu Krescenes.

Zobacz także

Święty otrzymał szansę ocalenia, wystarczyło złożyć ofiarę pogańskim bożkom. Justyn odmówił, odpowiadając, że za swoją wiarę otrzyma nagrodę w niebie. Filozof zmarł śmiercią męczeńską poprzez ścięcie mieczem w Rzymie. Relikwie św. Justyna nie są potwierdzone, ale prawdopodobnie znajdują się w: bazylice św. Wawrzyńca za Murami w Rzymie, Kolonii, Namur.

Dokonania Justyna męczennika i filozofa

Święty Justyn Męczennik to autor koncepcji objawienia, opisów Eucharystii oraz pism apologetycznych. Apologie stanowiły obronę chrześcijaństwa przed zarzutami, a także przedstawiały nauki chrześcijańskie w kontekście filozoficznym.

Justyn Filozof napisał np.:

  • „I Apologia" (Pierwsza Apologia) – to najpopularniejsze dzieło św. Justyna, napisane około 155 roku n.e. W tej apologii autor broni chrześcijan przed oskarżeniami o ateizm i niemoralność, a także odpiera różne zarzuty przeciw naukom Jezusa. Justyn przedstawia także obrzędy chrześcijańskie, takie jak chrzest i Eucharystia.
  • „II Apologia" (Druga Apologia) – święty filozof napisał to dzieło w odpowiedzi na kolejne prześladowania chrześcijan, które miały miejsce w Rzymie. Podobnie jak w pierwszej apologii, w swoich zapiskach gorliwie sprzeciwia się fałszywym oskarżeniom przeciw chrześcijaństwu.
  • „Dialog z Żydem Trifonem" (Dialogus cum Tryphone Judeo) – to zapisana rozmowa filozoficzna między Justynem a Trifonem (żydowskim uczonym). Dialog dotyka wielu kwestii teologicznych, takich jak rola Pisma Świętego, mesjanizm i relacja między Starym a Nowym Testamentem.

Sprawdź też:

Święty Stanisław ze Szczepanowa – biskup i główny patron Polski. Stanął w obronie niewiernych żon i przypłacił to życiem

Święty Stanisław został mianowany przez króla Bolesława Chrobrego biskupem Krakowa. Duchowny w swoich działaniach kierował się wartościami chrześcijańskimi, ale i zasłynął jako człowiek bezkompromisowy. Gdy nikt nie odważył się sprzeciwić królowi, biskup Stanisław Szczepanowski wyróżnił się niesamowitą odwagą, zwracając uwagę błądzącemu władcy. Sytuacja zakończyła się dramatycznie. Gall Anonim napisał: „Ani więc biskupa – buntownika nie uniewinniamy, ani króla mszczącego się tak szpetnie nie zalecamy”.
Święty Stanisław
fot. Święty Stanisław / AdobeStock, mychadre77

Dzień św. Justyna w Polsce

Święty Justyn czczony jest przez Kościół katolicki i Kościół prawosławny. 1 czerwca w świątyniach katolickich i 14 czerwca w cerkwiach prawosławnych uroczyście obchodzony jest dzień św. Justyna.

Krótka modlitwa do świętego Justyna

Boże, który w cudowny sposób nauczyłeś św. Justyna męczennika wzniosłej nauki Jezusa Chrystusa, spraw, abyśmy dzięki niemu nigdy nie popadli w błąd i zawsze pozostali w prawdziwej wierze. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Justyna

Święty Justynie, ty łączyłeś umiłowanie wiedzy z wiarą w Boga, i będącego źródłem prawdy i mądrości, i z miłości do Chrystusa oddałeś swe życie. Podziwiamy twą pokorę uczonego, który pilnie badał wszelkie nauki, a zarazem postawę mędrca, który niezmordowanie szukał wyzwalającej prawdy. Odkrywszy ją w Chrystusie, nigdy jej nie porzuciłeś. Ufni w twe wstawiennictwo u Boga, przedstawiamy ci nasze prośby. Dziś łatwo się pogubić w świecie pełnym zamętu, sprzecznych nauk i ideałów, propozycji na szczęście i kuszących obietnic, jakie dają samozwańczy nauczyciele. Wielu ludzi nie myśli głębiej, nie szuka ostatecznych wyjaśnień i uzasadnień sensu życia. Zanurzeni w codzienności i zabiegani żyją płytko i powierzchownie, zadowalając się dobrobytem, przyjemnościami i tym, czego mogą doznać w ulotnej chwili. Tak wielu ludzi kończy nawet uniwersytety, a nie posiada podstawowej życiowej mądrości. Prosimy cię, pomóż nam odzyskać zdolność milczenia, głębszej refleksji i namysłu. Wzbudź w nas głód prawdy. Niech mimo niesprzyjających okoliczności życiowych i szybkości zmian, jakie dokonują się w świecie, pozostaniemy wierni wierze i prawdzie chrześcijańskiej, którą ty głosiłeś i za którą oddałeś życie. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Justyn

W ikonografii chrześcijańskiej św. Justyn przedstawiany jest w każdym wieku, zarówno jako młody mężczyzna w tunice i płaszczu uczonego oraz jako starszy chrześcijanin z brodą. Nierzadko męczennik wyróżnia się białą chustą zawiązaną wokół szyi. Na najpopularniejszych dziełach sztuki święty Filip wręcza cesarzowi Hadrianowi swoją „Apologię", czyli tekst w obronie chrześcijaństwa.

Do głównych atrybutów Justyna Męczennika można również zaliczyć:

  • księgę,
  • krzyż,
  • palmę męczeńską.
Reklama

Przeczytaj także:

Święty Marek – apostoł, który spisał najstarszą i jednocześnie najkrótszą ewangelię. Poznaj życie patrona Wenecji

Święty Marek zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ stworzył ewangelię, opisującą życie Pana Jezusa. Ewangelia powstała na podstawie relacji św. Piotra Apostoła (nazwał Marka swoim synem). Tradycja wskazuje, że św. Marek był pierwszym patriarchą Aleksandrii, gdzie nauczał i założył wiele gmin chrześcijańskich. Co jeszcze wiadomo o Janie zwanym Markiem?
Święty Marek
fot. Święty Marek / Wikimedia, Андрей Николаевич Миронов
Reklama
Reklama
Reklama