Reklama

W tym artykule:

  1. Kim był święty Juda Tadeusz?
  2. Fragment Listu św. Judy – ostrzeżenie
  3. Kogo i czego patronem jest św. Juda?
  4. Skrócony życiorys św. Judy Tadeusza Apostoła
  5. Jak zginął święty Juda Apostoł?
  6. Dzień św. Judy w Polsce
  7. Modlitwy do św. Judy Tadeusza Apostoła
  8. Relikwie Judy Tadeusza Apostoła
  9. Ikonografia chrześcijańska – św. Juda
Reklama

Kim był święty Juda Tadeusz?

Święty Juda nazywany jest również Tadeuszem, Judą Jakubowym, a w Ewangelii Jana „Judą, ale nie Iskariota”. Należał do dwunastu apostołów i najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa. Juda był całkowicie oddany pracy apostolskiej, a także rozszerzaniu słowa Zbawiciela.

Juda Tadeusz był apostołem, bratem Jakuba Młodszego, bratem ciotecznym lub stryjecznym Chrystusa i męczennikiem. Święty jest autorem Listu św. Judy, którego celem było ostrzeżenie chrześcijan przed przeciwnikami wiary i dostarczenie cennych wskazówek dotyczących życia zgodnie ze Słowem Bożym.

Umiłowani, wkładając całe staranie w pisanie wam o wspólnym naszym zbawieniu, uważam za potrzebne napisać do was, aby zachęcić do walki o wiarę raz tylko przekazaną świętym. Wkradli się bowiem pomiędzy was jacyś ludzie, którzy dawno już są zapisani na to potępienie, bezbożni, którzy łaskę Boga naszego zamieniają na rozpustę, a nawet wypierają się jedynego Władcy i Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Fragment Listu św. Judy – ostrzeżenie

Pragnę zaś, żebyście przypomnieli sobie, choć raz na zawsze wiecie już wszystko, że Pan, który wybawił naród z Egiptu, następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli; i aniołów, tych, którzy nie zachowali swojej godności, ale opuścili własne mieszkanie, spętanych wiekuistymi więzami zatrzymał w ciemnościach na sąd wielkiego dnia; jak Sodoma i Gomora i w ich sąsiedztwie [położone] miasta - w podobny sposób jak one oddawszy się rozpuście i pożądaniu cudzego ciała - stanowią przykład przez to, że ponoszą karę wiecznego ognia. Podobnie więc ci "prorocy ze snów": ciała plugawią, Panowanie odrzucają i wypowiadają bluźnierstwa na "Chwały". Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: «Pan niech cię skarci!».

Kogo i czego patronem jest św. Juda?

Św. Juda Tadeusz znany jest jako patron spraw trudnych i beznadziejnych, ale nie tylko. Apostoł jest również opiekunem – patronem:

  • potrzebujących,
  • chorych,
  • szpitali,
  • personelu medycznego,
  • Armenii,
  • diecezji sieleckiej,
  • zawodów o podwyższonym ryzyku np. strażaków, policjantów.

Święty uznawany jest za orędownika w rozpaczliwych sytuacjach.

Sprawdź również:

Anioł Pański: modlitwa, która podnosi na duchu i napełnia pokorą. Zapoznaj się z jej treścią i zobacz, o której godzinie ją odmawiać

Anioł Pański – modlitwa nawiązująca do biblijnej historii Zwiastowania Maryi – jest jedną z często wybieranych form nawiązania duchowej więzi z Bogiem. Kościół katolicki zaleca, aby odmawiać ją w określonych godzinach. Istnieje także okres, w którym zaprzestaje się kontemplowania słów tej modlitwy. W tym szczególnym czasie zastępuje się ją antyfoną maryjną. Zobacz, kiedy dokładnie odmawiać modlitwę Anioł Pański i jak brzmią jej słowa.
Anioł Pański modlitwa
StockAdobe/mbolina

Skrócony życiorys św. Judy Tadeusza Apostoła

Nie istnieje zbyt wiele informacji o życiu świętego Judy.

  • Juda urodził się w połowie I wieku w mieście Kana Galilejska.
  • Rodzicami chłopca byli Maria i Kleofas.
  • Juda był jednym z braci Pańskich – krewnych Jezusa.
  • Odważnie pełnił rolę apostoła i otrzymał przydomek Tadeusz, co miało oznaczać „mężny”.
  • Św. Juda uczestniczył w najważniejszych momentach życia Jezusa np. święto Paschy, Męka Pańska, Ostatnia Wieczerza.
  • Podczas Ostatniej Wieczerzy powiedział: „Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?”
  • Po Zesłaniu Ducha Świętego głosił wiarę chrześcijańską wraz ze św. Szymonem. Prawdopodobnie działał jako apostoł na terenie Edessy lub na terenie Libii albo w: Syrii, Mezopotamii, Palestynie, Egipcie.

Jak zginął święty Juda Apostoł?

Wiadomo, że św. Juda z Galilei zmarł śmiercią męczeńską ok. 80 roku w Persji lub Libanie. Umarł od katowania kijami. Niektórzy twierdzą, że cierpiał wraz z apostołem św. Szymonem.

Dzień św. Judy w Polsce

Wspomnienie św. Judy odbywa się w Kościele: katolickim, ewangelickim i anglikańskim. Dzień św. Judy Tomasza w Kościele katolickim obchodzony jest 28 października wraz ze wspomnieniem św. Szymona. Natomiast w cerkwi prawosławnej 2 i 13 lipca.

Wspomnienie św. Szymona i św. Judy Tadeusza w uroczysty sposób obchodzone jest przede wszystkim w parafiach i kościołach, w których apostołowie są patronami np.

  • Kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej,
  • Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach,
  • Parafia św. Szymona i Judy Tadeusza w Gierałtowicach.

W kościele św. Krzyża w Warszawie odbywają się cotygodniowe nabożeństwa ku czci św. Judy Tadeusza. W Europie szczególnie czczony jest w:

  • sanktuarium w Tuluzie,
  • sanktuarium w Pradze (Czechy),
  • kościele pw. św. Kwintyliana (Moguncji).

Modlitwy do św. Judy Tadeusza Apostoła

Św. Juda Tadeusz Apostoł jest przede wszystkim patronem do spraw beznadziejnych. Nikogo więc nie dziwi, że to w jego stronę kierowane są modlitwy w najcięższych momentach ludzkiego życia. Powstało wiele modlitw do św. Judy m.in.:

  • modlitwa w ciężkich problemach małżeńskich,
  • modlitwa alkoholika,
  • modlitwa w upadku na zdrowiu,
  • modlitwa w problemach finansowych,
  • modlitwa po stracie najbliższej osoby.

Przeczytaj również:

Modlitwa do Michała Archanioła po mszy. Jak brzmią jej słowa i jaka jest historia jej powstania?

Modlitwa do Michała Archanioła po mszy została napisana przez papieża Leona XIII. Przyczyną jej powstania było przerażające widzenie duchownego, którego doświadczył podczas uczestnictwa w liturgii. Ta wyjątkowa modlitwa ma chronić wiernych przed działaniem złych sił. Wezwanie do Archanioła Michała nosi miano egzorcyzmu papieża Leona XIII. Jak brzmią jego słowa i kiedy dokładnie warto je odmawiać?
modlitwa do Archanioła Michała po mszy
AdobeStock/starblue

Modlitwa do św. Judy w ciężkim strapieniu

O święty Judo Tadeuszu, krewny Chrystusa Pana, wielki Apostole i Męczenniku, sławny cnotami i cudami, Ty jesteś potężnym Orędownikiem w przykrych położeniach i sprawach rozpaczliwych. Przychodzę do Ciebie z pokorą i ufnością i z głębi duszy wzywam Twojej przed Bogiem pomocy. O święty mój Patronie, któremu Bóg dał przywilej ratowania w wypadkach, gdzie już nie ma nadziei pomocy, spojrzyj na mnie łaskawie. Oto życie moje pełne cierpień i boleści; dzień za dniem upływa w ucisku, a serce moje wezbrało goryczą. Drogi mojego życia gęstym pokryły się cierpieniem i ledwie dzień mija bez troski i łez. Umysł mój otoczony ciemnością; niepokój, zniechęcenie i rozpacz nawet wdzierają się do duszy tak, iż niemal zapominam o Boskiej Opatrzności. O święty mój Orędowniku, ty mnie nie możesz opuścić w tym moim smutnym położeniu. Nie odejdę od stóp Twoich, dopóki mnie nie wysłuchasz. Pospiesz ku ratunkowi mojemu, a wdzięczność moją okazywać Ci będę przez całe życie, szerząc cześć Twoją. Amen.

Modlitwa do św. Judy Tadeusza o codzienną opiekę

Święty Judo Tadeuszu, potężny mój Obrońco i opiekunie, w trosce i opuszczeniu oddaję się Twej cudownej opiece. Wdzięczny Ci jestem za wszystkie łaski, jakie dla mnie już wyjednałeś, a proszę Cię i nadal wspieraj mnie w pracy, pocieszaj w smutku, strzeż przed pokusą. Bądź moją mocą w trudnościach, osłoną w niebezpieczeństwach. Spraw, abym z Bogiem się budził i z Bogiem szedł na spoczynek. Dzień po dniu prowadź mnie coraz bliżej Serca Jezusowego, abym spoczął w Nim po trudach i walkach życia, a zamiast miłości własnej, pychy i zniechęcenia, niech w mym sercu zapanuje miłość, ofiarność i pokora. Amen.

Relikwie Judy Tadeusza Apostoła

Szczególnym miejscem kultu św. Judy jest bazylika św. Piotra w Rzymie. Tutaj również spoczywają relikwie świętego. W Polsce o wstawiennictwo św. Judy można pomodlić się przed relikwiarzem w Parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie.

W 2023–2024 roku relikwia apostoła będzie podróżowała po 100 miastach w Stanach Zjednoczonych. Liczne adoracje w obecności relikwiarza zaplanowane są nie tylko w obiektach sakralnych, ale i w szkołach, czy też więzieniach.

Ikonografia chrześcijańska – św. Juda

Święty Juda w ikonografii chrześcijańskiej przedstawiany jest jako mężczyzna ubrany w długą czerwoną szatę lub ciemny płaszcz. Niektórzy doszukują się w nim bliskiego podobieństwa do Jezusa Chrystusa, mając na uwadze pokrewieństwo świętych osób.

Św. Juda najczęściej w ręku trzyma włócznię i pałkę, czyli symbole swojej męczeńskiej śmierci. Ukazywany jest również z wizerunkiem Zbawiciela na szacie, medaliku lub chuście.

Ponadto głównymi atrybutami świętego są:

Reklama
  • księga,
  • laska,
  • maczuga,
  • topór,
  • kamienie,
  • krzyż,
  • łódź rybacka.
Reklama
Reklama
Reklama