Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys św. Jakuba Większego
  2. Kogo i czego patronem jest św. Jakub?
  3. Jak i kiedy zginął Święty Jakub?
  4. Dzień świętego Jakuba
  5. Relikwie Jakuba Większego Apostoła
  6. Ikonografia chrześcijańska – św. Jakub
Reklama

Życiorys św. Jakuba Większego

Święty Jakub znany jest również jako Jakub Większy lub Jakub Starszy. Rodzicami apostoła byli Zebedeusz i Salome (kuzynka Maryi), a bratem św. Jan Ewangelista. Jako młodzieniec Jakub zajmował się rybołówstwem, podobnie jak jego ojciec i brat.

Jakub i Jan zostali powołani na uczniów Jezusa podczas łowienia ryb. Prawdopodobnie bracia już wcześniej poznali Mesjasza, podczas głoszenia nauk nad rzeką Jordan. Rybacy nie wahali się ani chwili – rzucili wszystko i wyruszyli za Jezusem.

Jezus przechodził obok jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona zwanego Piotrem i brata jego Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: Pójdźcie za Mną a uczynię was rybakami! Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim, A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci, Jakuba Syna Zebedeusza i brata jego Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim — Ewangelia Mt 4.18-22.

Św. Józef należał do najbliższych osób Jezusa, może dlatego zostaje wymieniany jako jeden z pierwszych przez czterech Ewangelistów. Uczestniczył w wielu cudach np. Przemienienie Pańskie na Górze Tabor, Wskrzeszenie córki Jaira, modlitwy w Ogrojcu. Niektórzy twierdzą, że należał do wyjątkowej – uprzywilejowanej grupy.

Tradycja chrześcijańska przekazuje, że po Zesłaniu Ducha Świętego, św. Jakub wyruszył do Hiszpanii. Tam głosił nauki Zbawiciela i przepowiadał Królestwo Boże. Potem powrócił do Jerozolimy, zyskując miano szanowanego biskupa.

Kogo i czego patronem jest św. Jakub?

Św. Jakub znany jest przede wszystkim jako główny patron pielgrzymów. Święty uważany jest za pierwszego patrona zarówno Hiszpanii, jak i Portugalii. Ponadto Jakub Większy czuwa nad wieloma świątyniami i miastami (np. Lębork)..

Apostoł jest patronem zakonów rycerskich, robotników oraz opiekunem jabłek i ziemiopłodów. Modląc się o dobrą pogodę, wierni często zwracają się do św. Jakuba. Ponadto święty patronuje:

  • rybakom,
  • wojownikom,
  • aptekarzom,
  • żebrakom,
  • farmaceutom,
  • kapelusznikom,
  • kowalom,
  • walkom z islamem.

Jak i kiedy zginął Święty Jakub?

To z Dziejów Apostolskich można dowiedzieć się o męczeńskiej śmierci św. Jakuba w 43 lub 44 roku. Dawniej święty uznawany był za przywódcę Kościoła w Jerozolimie. Apostoł nawracał niewiernych, głosił Słowo Boże i sukcesywnie rozpowszechniał wiarę chrześcijańską. Działania bliskiego ucznia Jezusa Chrystusa nie spodobały się królowi Herodowi Agryppie – rozpoczął prześladowanie chrześcijan od św. Jakuba Większego.

Przyszły święty został skazany na ścięcie. Tradycja głosi, że przed śmiercią pocałował swojego oprawcę, co tak poruszyło kata, że zmienił swoją wiarę na chrześcijańską. Wiadomo również, że święty Jakub umarł jako pierwszy z dwunastu apostołów.

Zobacz również:

Św. Juda – święty od spraw beznadziejnych. Już wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc w rozpaczliwej sytuacji

Św. Juda dla odróżnienia od Judy Iskarioty, nazywany jest Tadeuszem, co znaczy „odważny”. Apostoł spokrewniony z Jezusem nie jest najpopularniejszym ze wszystkich świętych. Wśród wiernych otrzymał miano patrona spraw beznadziejnych. Podobno osoby w trudnej sytuacji, zwracające się do Boga za pośrednictwem świętego Judy Tomasza, doświadczają cudów.
św Juda
AdobeStock/ckybe

Dzień świętego Jakuba

Wspomnienie świętego Jakuba w Kościele katolickim obchodzone jest 25 lipca, natomiast w kościele prawosławnym 13 maja i 13 lipca. To wyjątkowe święto dla wszystkich parafii, sanktuariów, kościołów, którym patronuje Jakub Starszy.

25 lipca obchodzone jest również Święto Galicji. W Santiago de Compostela odbywa się Odpust Apostoła. Jednak to wyjątkowy czas nie tylko dla Hiszpanów, ale i wierzących na całym świecie.

W tym dniu obchodzone są również najpopularniejsze imieniny Jakuba.

Modlitwa do św. Jakuba Większego

O wspaniały Apostole, Święty Jakubie, który przez przyczynę twojego gorącego i hojnego serca byłeś wybrany przez Pana Jezusa, aby być świadkiem Jego Chwały na Górze Tabor i Jego agonii w Ogrodzie Oliwnym; Ty, którego imię jest symbolem wojny i zwycięstwa: uproś dla nas siłę i ukojenie w niekończących się wojnach tego życia, abyśmy stale i wytrwale krocząc za Panem Jezusem, mogli być zwycięzcami w walkach i zasłużyli, aby otrzymać koronę zwycięscy w Raju. Amen.

Modlitwa do św. Jakuba – patrona

Święty Jakubie, Patronie nasz, Twojej się opiece w szczególniejszy sposób dzisiaj polecam i proszę Cię, abyś mnie i moich bliskich swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał i ratował we wszystkich potrzebach naszych. Proszę Cię, wyjednaj mi łaskę wiernego naśladowania cnót Twoich.
Spraw to, o drogi Patronie, abym Bogu dochował wierności pośród wszelkich przygód tego życia i zasłużył sobie na łaskę szczęśliwej śmierci. Amen.

Relikwie Jakuba Większego Apostoła

Główne relikwie św. Jakuba według tradycji znajdują się w katedrze w Santiago de Compostela w Galicji (Hiszpania). Do miejsca kultu prowadzi Camino de Santiago. To prawdopodobnie najpopularniejsza droga pielgrzymkowa w Europie, która kieruje w stronę grobu Jakuba Większego Apostoła.

Święty Jakub cieszy się szczególną czcią polskiego społeczeństwa. Szlak św. Jakuba w Polsce – oznakowany muszlą, osiąga już ponad 7 tysięcy kilometrów. Droga ma zachęcać do duchowej przemiany i pogłębienia wiary. Pokonując poszczególne etapy szlaku, pielgrzym może natknąć się na miejsca z relikwiami świętego Jakuba np.:

  • sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku,
  • kościele św. Jakuba w Kotuszowie,
  • kościele Rzymskokatolicki pw. św. Jakuba Apostoła w Sączowie,
  • kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Łebie.

Przeczytaj także:

Święty Andrzej Apostoł – męczennik. Jego śmierci przyglądało się ponad 12 tysięcy osób

Święty Andrzej otrzymał miano „Protokleros”, co oznaczało „pierwszy powołany”. Jako uczeń Jana Chrzciciela usłyszał od swojego nauczyciela: „Oto Baranek Boży" i ujrzał Jezusa Chrystusa. Od tego czasu jego życie zmieniło się o 180 stopni. Wkrótce przestał być rybakiem. Ruszył za Mesjaszem, a po śmierci Jezusa, głosił Ewangelię i prawdę o życiu. Poznaj kolejnego świętego męczennika.
Święty Andrzej
AdobeStock/ckybe

Ikonografia chrześcijańska – św. Jakub

W ikonografii chrześcijańskiej święty Jakub przedstawiany jest w różnorodny sposób. Najczęściej męczennik ubrany w szaty apostolskie, trzyma w ręku zwoję lub księgę. Innym razem św. Jakub ukazywany jest jako pielgrzym z kapeluszem na głowie lub silny starzec w tunice i płaszczu.

Artyści często przedstawiają apostoła, wskazując na charakterystyczne momenty z życia św. Jakuba Większego. Głównym atrybutem świętego jest Muszla św. Jakuba, a ponadto:

Reklama
  • kij pielgrzyma,
  • księga,
  • zwój,
  • miecz,
  • torba,
  • turban turecki,
  • bukłak (skórzany pojemnik do przewożenia towarów).
Reklama
Reklama
Reklama