Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Gerarda Majella
  2. Kogo i czego patronem jest św. Gerard?
  3. Jak i kiedy zginął święty Gerard?
  4. Dary świętego Gerarda
  5. Dzień św. Gerarda w Polsce
  6. Relikwie Gerarda z Muro Lucano
  7. Ikonografia chrześcijańska – święty Gerard Majella
Reklama

Życiorys świętego Gerarda Majella

Gerard urodził się 6 kwietnia 1726 roku w miejscowości Muro Lucano we Włoszech. Chłopiec pochodził z bardzo pobożnej, ale ubogiej rodziny. Jego rodzicami byli Dominik Majella (krawiec) i Benita Galella. Ojciec Gerarda zmarł, gdy chłopiec miał zaledwie 12 lat, osierocił syna i trzy córki. W tym czasie w domu Majelli zapanowała jeszcze większa bieda. Zanim chrześcijanin otrzymał funkcję kamerdynera biskupa Lacedonii, rozpoczął naukę krawiectwa, trudniąc się rzemiosłem przed i po śmierci Klaudiusza Albini – zwierzchnika Kościoła.

Chłopiec zapragnął wstąpić do zakonu kapucynów, ale nie spełnił swojego marzenia, gdyż dostał odmowę z powodu problemów zdrowotnych. Gerard nie zaprzestawał poszukiwania miejsca, aby być jeszcze bliżej Boga i zadeklarował chęć przystąpienia do zakonu redemptorystów, założonego przez św. Alfonsa. Jego decyzja nie spodobała się najbliższej rodzinie, dlatego Gerard w wieku 23 lat uciekł z domu i wstąpił do zakonu.

Gerard Majella w zgromadzeniu pełnił różne funkcje. Młodzieniec był ogrodnikiem, krawcem, kucharzem, zakrystianem, klucznikiem, opiekunem chorych, a nawet ekonomistą. Gerard stosował uczynki pokutne. Zakonnik w 1749 roku otrzymał habit od ojca Cafaro, a trzy lata później (lipiec 1752 rok) złożył śluby wieczyste.

Św. Gerard w szczególny sposób oddał się posłudze dzieciom i matkom. Niestety w wyniku częstego przybywania z kobietami, został niesłusznie oskarżony o popełnienie grzechu nieczystości z młodą dziewczyną. Zamiast bronić się, milczał i dlatego otrzymał surową karę. Gerard nie mógł kontaktować się ze światem poza klasztorem, ani też przyjmować komunii. Zakonnik cierpiał, aż do momentu, gdy oskarżenia zostały odwołane, a on sam uniewinniony. Jednak bez przyjmowania Jezusa, stracił radość życia.

Kogo i czego patronem jest św. Gerard?

Św. Gerard znany jest przede wszystkim jako patron macierzyństwa i kobiet w stanie błogosławionym. Święty czuwa nad dziećmi nienarodzonymi, a także podczas porodów. Brat zakonny patronuje również wszystkim dzieciom i rodzinom starającym się o potomstwo. Święty Gerard Majella to również patron dobrej spowiedzi, niesłusznie oskarżonych spowiedników, a także:

  • niemowląt,
  • braci świeckich,
  • dzieci nieochrzczonych,
  • poszukujących Boga,
  • wyboru życiowego młodych ludzi,
  • grzeszników podczas rachunku sumienia,
  • osób, dla których sakrament pokuty jest ciężki.

Jak i kiedy zginął święty Gerard?

W trakcie okrutnych zarzutów (nieczystość) Gerard z dnia na dzień tracił siły. Bracia w trosce o zdrowie słabego zakonnika, wysłali mężczyznę z nadzieją uzdrowienia do górskiego miasteczka (Materdomini). Wyjazd nie pomógł Gerardowi, zmarł w nocy z 15 na 16 października 1755 roku. Za główną przyczynę śmierci podaje się gruźlicę. Święty przeżył zaledwie 29 lat.

Tutaj spełnia się wolę Bożą, tak jak chce Bóg i jak długo będzie chciał – karteczka, którą napisał św. Gerard na drzwiach swojej celi jako testament.

Dary świętego Gerarda

Gerard Majella został beatyfikowany 29 stycznia 1893 roku przez Leona XIII, a kanonizowany 11 lat później (11 grudnia 1904 rok) z rąk papieża Piusa X. Tradycja Kościoła głosi, że św. Wawrzyniec obdarowany był licznymi darami:

  • uzdrawiania,
  • czytania w sumieniach,
  • rozmnażania pożywienia,
  • bilokacji (możliwość znajdowania się w dwóch miejscach jednocześnie).

W tradycji Kościoła podaje się liczne cuda z udziałem św. Gerarda. Prawdopodobnie zakonnik dopomógł zagrożonej kobiecie podczas porodu, a także ukazał chrześcijanom grzechy, których wstydzili się wyznać podczas sakramentu pokuty. To Gerardowi Majelli przypisuje się rozmnożenie chleba dla potrzebujących; chodzenie po wodzie, aby pomóc rybakom; czy też cudowne uzdrowienia chłopca, który ledwo uszedł życiem po upadku ze skały.

Dzień św. Gerarda w Polsce

Św. Gerard Majella czczony jest przez Kościół katolicki. Wspomnienie świętego obchodzone jest 16 października. To wyjątkowy dzień dla matek i wielu kobiet. 16 października wznoszone są modlitwy o wstawiennictwo św. Gerarda: podczas porodu, w oczekiwaniu na dziecko, w trakcie starań o potomstwo.

Dzień świętego Gerarda to idealna uroczystość, aby prosić o błogosławieństwo najmłodszych, a także przystąpić do sakramentu pokuty wraz ze wsparciem patrona od dobrej spowiedzi.

Modlitwa do św. Gerarda kobiet w ciąży

Św. Gerardzie, umiłowany sługo Jezusa Chrystusa, doskonały naśladowco Dobrej i Pokornego Zbawiciela i wielbicielu Matki Bożej, zapal w moim sercu iskrę ognia Bożej miłości, jak rozbłysnął w twoim sercu i uczynił z ciebie anioła miłości.

Chwalebny św. Gerardzie, który fałszywie oskarżony zniosłeś bez szemrania i skarg, podobnie jak twój Boski Mistrz, oszczerstwa przewrotnych ludzi, zostałeś wyniesiony przez Boga na Patrona i Opiekuna matek ciężarnych. Wybaw mnie od niebezpieczeństwa i od nadmiernych bólów, jakie towarzyszą narodzinom dziecka, broń dziecko, które teraz noszę, aby mogło ujrzeć światło dnia i otrzymać wody chrztu przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Sprawdź także:

Św. Maria Goretti – dwunastoletnia męczennica heroicznie broniąca czystości. Czy wybaczyła swojemu mordercy?

Św. Maria Goretti to dziewczynka, która żyła krótko, ale wystarczająco długo, aby dołączyć do grona świętych. Męczennica wybrała śmierć w obronie swojej czystości i miłości do Boga. Maria uczy miłosierdzia, a także przebaczenia. To dzięki niej grzeszny Alessandro Serenelli (zabójca) przeżył nawrócenie i wstąpił do zakonu kapucynów w Maceracie.
fot. Św. Maria Goretti / AdobeStock, Adam Ján Figeľ
fot. Św. Maria Goretti / AdobeStock, Adam Ján Figeľ

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Gerarda

O chwalebny św. Gerardzie, który w każdej kobiecie widziałeś żywy obraz Matki Najświętszej, Oblubienicy i Matki Boga i poprzez twój zapał apostolski podnosiłeś je ku godności swego powołania - błogosław mnie i matkom całego świata.

Umacniaj w jedności nasze rodziny: przybądź z pomocą w trudnym zadaniu chrześcijańskiego wychowania swoich dzieci poprzez wiarę i miłość dodawaj odwagi mężom, abyśmy za twoim przykładem i umocnieni twoją pomocą wszyscy razem stali się narzędziem Jezusa w tworzeniu lepszego i sprawiedliwego świata. W sposób szczególny wspomagaj nas w chorobie, cierpieniu i w każdej potrzebie albo przynajmniej daj siłę, abyśmy umieli zaakceptować wszystko w duchu chrześcijańskim i w ten sposób stali się, podobnie jak ty, obrazem Jezusa Ukrzyżowanego. Naszym rodzinom dodawaj radości, pokoju i miłości Bożej. Amen.

Relikwie Gerarda z Muro Lucano

Grób św. Gerarda Majella znajduje się w Sanktuarium Świętego Gerarda w Materdomini. To tutaj od lat przybywają tłumy pielgrzymów przede wszystkim 16 października. Relikwie św. Gerarda można odnaleźć również w Polsce np. w Bazylice Mniejszej w Tuchowie.

Ikonografia chrześcijańska – święty Gerard Majella

W ikonografii chrześcijańskiej św. Gerard przedstawiany jest jako młody mężczyzna w habicie redemptorysty. Elementami rozpoznawczymi świętego są krzyż w ręce i różaniec dopięty do pasa na znak, że chrześcijanin nieustannie odmawiał modlitwę maryjną oraz rozważał Mękę Pańską.

Święty Gerard bardzo często ukazywany jest w pozycji klęczącej podczas modlitwy, a także w towarzystwie, dzieci, matek, rodzin.

Reklama

Przeczytaj również:

Święty Tomasz Becket – arcybiskup i męczennik. Zamordowany z nienawiści króla

Święty Tomasz uczy skromności, nieugiętości, a także odwagi w sprawach najważniejszych w życiu Kościoła. Podczas jego pogrzebu, zauważono na ciele ślady umartwiania. Arcybiskup prowadził życie ascety i w swoich działaniach nie dążył do posiadania bezwzględnej władzy, ale do kategorycznego zaprzestania nadużyć ze strony Henryka II. Tomasz został ogłoszony świętym 1173 roku przez papieża Aleksandra III. Jak wyglądało jego życie?
Święty Tomasz
fot. Święty Tomasz / AdobeStock, Renáta Sedmáková
Reklama
Reklama
Reklama