Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys św. Ekspedyta
  2. Kogo i czego patronem jest święty Ekspedyt?
  3. Jak zginął Św. Ekspedyt?
  4. Dzień świętego Ekspedyta w Polsce
  5. Ikonografia chrześcijańska – Św. Ekspedyt
Reklama

Życiorys św. Ekspedyta

Nikt nie posiada informacji, kiedy żył i skąd pochodził święty Ekspedyt. Wiadomo, że był chrześcijaninem, młodym legionistą, a także dowódcą wojska. Mężczyzna brał udział w wojnie cesarza Marka Aureliusza z Markomanami. Wojska cesarza przegrywały z powodu ogromnej suszy i upału, znacząco utrudniającego bitwę. Legion Ekspedyta, zwrócił się do Boga o cud. Nagle pogoda gwałtownie się zmieniła. Deszcze, a także pioruny osłabiły przeciwnika i ostatecznie wygrało wojsko cesarza.

Po wygranej walce legioniści nie oddali czci pogańskim bożkom, ponieważ doskonale wiedzieli, kto pomógł im odnieść zwycięstwo. Gdy na tronie zasiadł cesarz Dioklecjan, rozpoczęło się wielkie prześladowanie chrześcijan. Walczący otrzymali rozkaz wielbienia bożków, a żołnierze zniszczenia wszystkiego, co związane z wiarą w Jezusa Chrystusa (np. kościoły i księgi).

Kogo i czego patronem jest święty Ekspedyt?

Święty Ekspedyt znany jest przede wszystkim jako patron od spraw nagłych i szczególnie trudnych. Czuwa nad osobami w niespodziewanych przepadkach, a także z problemami finansowymi. Święty wzywany jest podczas niebezpiecznej pogody, w trakcie różnorodnych procesów, w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania.

Ponadto św. Ekspedyt to również patron:

  • młodzieży,
  • studentów,
  • egzaminatorów,
  • handlowców,
  • żeglarzy.

Jak zginął Św. Ekspedyt?

Podczas prześladowania chrześcijan wielu wiernych uległo cesarzowi, pragnąc ocalić życie i oddając ofiarę kapłańskim bożkom. Mało kto, potrafił sprzeciwić się rozkazom cesarza Dioklecjana. Wśród najodważniejszych wyznawców Jezusa Chrystusa wyróżnił się Ekspedyt. To on publicznie zerwał i zniszczył nakaz cesarski z murów. Za swoje przewinienie został torturowany i skazany na śmierć męczeńską w 303 roku.

Dzień świętego Ekspedyta w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Ekspedyta – męczennika obchodzone jest 19 kwietnia w Kościele katolickim. W tym dniu odmawiane są liczne modlitwy do świętego.

Modlitwa w sprawach pilnych do św. Ekspedyta

Chwalebny męczenniku, święty Ekspedycie, mój obrońco, ciebie Pan Bóg obdarzył wielkim i zaszczytnym przywilejem wspomagania ludzi w ich potrzebach i kłopotach. Pomagałeś wszystkim ludziom zwracającym się do ciebie z potrzebami duszy i ciała: chorym niosłeś pociechę i zdrowie, studentom jasną myśl, grzesznikom nawrócenie, zwaśnionym zgodę. Kto zresztą zdoła zliczyć tych wszystkich ludzi, którzy za twoją przyczyną otrzymali pociechę i pomoc, i nadal udzielasz jej ludziom proszącym o nie. Mam również nadzieję, że dzięki twojemu wstawiennictwu u Boga prośby moje, dotyczące mojego dobra, będą wysłuchane. Proś więc Boga, aby przebaczył moje grzechy i dał mi łaskę poprawy życia, a szczególnie łaskę, o którą cię proszę w tej modlitwie (chwila cichej modlitwy). Jako wyraz wdzięczności obiecuję ci naśladować przykład twoich cnót i szerzyć nabożeństwo do ciebie. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Ekspedyta

Nasz drogi męczenniku i opiekunie, święty Ekspedycie, ty, który wiesz, co jest konieczne i co jest niezwłocznie potrzebne, błagam cię, wstaw się przed Trójcą Świętą, aby przez twoją łaskę moja prośba była spełniona… (jasno powiedz, czego chcesz, i proś go, aby znalazł sposób realizacji twojej prośby). Obym otrzymał twoje błogosławieństwo i życzliwość. W imię naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – Św. Ekspedyt

W ikonografii chrześcijańskiej święty Ekspedyt, znany również jako święty Wierzyn, przybiera postać legionisty w zbroi. Święty w jednej dłoni trzyma palmę męczeńską, a w drugiej niewielki krzyż z napisem „Hodie”, co z łacińskiego oznacza „dzisiaj”. Charakterystycznymi elementami ikonografii z wizerunkiem świętego Ekspedyta jest hełm przy stopach i czarny kruk ze słowem „Cras” – „Jutro”, przydeptany przez chrześcijańskiego męczennika.

Ikonografie ze świętym przypominają, aby nie odkładać na jutro tego, co można zrobić dzisiaj, przybliżając się do zbawienia. Istnieje legenda, która opowiada, że w dniu, kiedy święty Ekspedyt chciał przyjąć chrzest, pojawił się diabeł pod postacią kruka. Jego celem było przekonanie legionisty, aby nie podejmował tak szybko decyzji o przyjęciu wiary w Chrystusa. Ekspedyt przydeptał kruka, manifestując „dzisiaj” jako idealny dzień na dołączenie do wspólnoty chrześcijańskiej.

Zostanę chrześcijaninem dzisiejszego dnia — Św. Ekspedyt.
Reklama

Przeczytaj również:

Święty Monitor – czy istnieje? Pomódl się do świętego, niekoniecznie korzystając z komputera

Święty Monitor wzbudza wątpliwości. O biskupie rzadko słyszy się w Kościele katolickim na terenie Polski, a wszystkie źródła wskazują, że jest czczony przez wyznawców właśnie tego Kościoła. Niektórzy żartobliwie twierdzą, że Monitor może być patronem informatyków albo młodzieży nieustannie przesiadującej przed komputerem. Kim jest niepopularny święty i czy rzeczywiście istnieje?
Święty Monitor
AdobeStock/Андрей Журавлев
Reklama
Reklama
Reklama