Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys świętego Dionizego
  2. Kogo i czego patronem jest św. Dionizy?
  3. Jak i kiedy zginął apostoł Galii?
  4. Dzień św. Dionizego w Polsce
  5. Relikwie Dionizego z Włoch
  6. Ikonografia chrześcijańska – św. Dionizy
Reklama

Życiorys świętego Dionizego

Niewiele wiadomo o życiu Dionizego. Święty urodził się około 240 roku we Włoszech. Tradycja Kościoła głosi, że papież Fabian wysłał mężczyznę wraz z sześciorgiem innych chrześcijan (m.in. kapłanem Rustykiem, diakonem Eleuteriuszem) do Galli w celu ewangelizacji i nawracania tamtejszych pogan.

Misje obyły się około 250 roku. Wszystko wskazuje na to, że Dionizy zamieszkał we francuskim mieście Lutetia Parisiorum i otrzymał status pierwszego biskupa Paryża oraz apostoła Francji. Działalność misjonarzy zaniepokoiła pogan. Dionizy wraz z przyjaciółmi błyskawicznie i skutecznie nawracali niewiernych.

Biskup ewangelizował społeczeństwo za czasów cesarza Waleriana i prześladowania chrześcijan. Gdy władca dowiedział się o powodzeniu misjonarzy na terenach Galii, skazał wyznawców Jezusa Chrystusa na śmierć.

Kogo i czego patronem jest św. Dionizy?

Święty Dionizy uznawany jest za patrona Francji. Biskup czuwa również nad:

  • osobami chorymi na migrenę,
  • cierpiącymi na bóle głowy,
  • chorymi z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Jak i kiedy zginął apostoł Galii?

Prawdopodobnie św. Dionizy zginął 250–258 roku po skazaniu na śmierć przez cesarza Waleriana. Biskup najpierw był torturowany, a następnie ścięty na górze męczenników (wzgórze Montmartre). Legenda Kościoła głosi, że brutalnemu wydarzeniu towarzyszyły tłumy obserwatorów. W momencie, gdy głowa męczennika upadła na ziemie, nieżywy Dionizy podniósł ją i trzymając w rękach, przeszedł tryumfalnie wzdłuż tłumu. Nagle świętego otoczyły anioły. Martwe ciało oddało głowę kobiecie o imieniu Katulla, a następnie upadło. Liczni świadkowie wydarzenia twierdzą, że niewiasta ukryła głowę w domu.

Dzień św. Dionizego w Polsce

Wspomnienie świętego Dionizego obchodzone jest 9 października w Kościele katolickim. W tym dniu wierni modlą się przede wszystkim o gorliwość religijną i uzdrowienie ze wszystkich dolegliwości związanych z głową.

Modlitwa za wiarę do św. Dionizego

Święty Dionizy, Apostole Francji i strażniku wiary, który bez wahania głosiłeś Ewangelię wśród niewiernych, stając się światłem w mroku nieznajomości. Ty, który z miłości do Chrystusa przeszedłeś drogę męczeństwa, nieustraszony nawet w obliczu śmierci, prowadź nas drogami wiary, nadziei i miłości. Jako biskup bez głowy, który cudownie niósł swój znak męczeństwa, naucz nas niezłomności i odwagi w obronie prawdy. Wspomóż wszystkich cierpiących na migrenę i bóle głowy, niech twoje orędownictwo przynosi im ulgę i pokój.

Prosimy, abyś z wysoka patrzył na nas, Twoich czcicieli i wstawiał się za nami u Boga, abyśmy, mimo przeciwności i trudności, nieustannie dążyli do świętości życia, naśladując Twoją niezachwianą wiarę i miłość do Chrystusa. Święty Dionizy, patronie Francji, strzeż naszego narodu oraz wszystkich, którzy szukają prawdy, abyśmy, podobnie jak ty, mogli być światłem dla świata i solą dla ziemi. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Przeczytaj także:

Święty Bruno z Kwerfurtu – niestrudzony biskup i misjonarz. Został zabity, gdy skutecznie nawracał pogan

Święty Bruno miał przed sobą bogactwo i karierę na dworze cesarskim. Jednak w poszukiwaniu spełnienia, ruszył za głosem powołania, wybierając zakon i biskupstwo. Jego misyjne dzieło w znaczący sposób wpłynęło na ewangelizację Europy i nieustannie oddziałuje na wiernych Kościoła katolickiego.
Święty Bruno
fot. Święty Bruno / Wikimedia, Dguendel

Relikwie Dionizego z Włoch

Wszyscy męczennicy, którzy zginęli wraz ze św. Dionizym zostali pochowali na placu Vicus Catulliacus, poza granicami miasta. To symboliczne miejsce, w którym król Dagobert wybudował opactwo St. Denis, a wierni wznieśli Bazylikę Saint-Denis. W opactwie chowano kolejnych królów Francji. Podczas rewolucji francuskiej, rewolucjoniści zbezcześcili to miejsce, między innymi poprzez ekshumację szczątków królów, które następnie wrzucono do wykopanych dołów i oblano wapnem.

Ikonografia chrześcijańska – św. Dionizy

W ikonografii chrześcijańskiej św. Dionizy przedstawiany jest jako biskup ze ściętą głową w rękach.

Do głównych atrybutów pierwszego apostoła Galii można zaliczyć:

Reklama
  • palmę męczeńską,
  • mitrę,
  • kajdany,
  • łańcuchy.
fot. Biskup bez głowy / Adobe Stock, zatletic
Reklama
Reklama
Reklama