Św. Brygida Szwedzka żyła w przyjaźni z Jezusem i Maryją. Poznaj „Tajemnice szczęścia” – zyskaj dary
Św. Brygida Szwedzka już jako mała dziewczynka wiele czasu spędzała na modlitwie. Gdy miała 7 lat, Najświętsza Panienka złożyła na jej głowie tajemniczą koronę, a w wieku 10 lat objawił się przed nią Jezus, któremu powiedziała: „Tylko Ciebie pragnę kochać nade wszystko”. Brygida była nie tylko mistyczką i założycielką zakonu, ale również kobietą aktywnie działającą w sferze społecznej oraz politycznej.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim była święta Brygida Szwedzka?
- Św. Brygida Szwedzka jako mistyczka
- Kogo i czego patronką jest św. Brygida?
- Skrócony życiorys Brygidy ze Szwecji
- Jak i kiedy zmarła św. Brygida Szwedzka?
- Dokonania świętej Brygidy
- Nabożeństwo piętnastu modlitw św. Brygidy
- Ikonografia chrześcijańska – św. Brygida Szwedzka
Kim była święta Brygida Szwedzka?
Brygida Szwedzka (Brygida z Vadstena) uznana została za wybitną postać religijną i społeczną średniowiecznej Europy. Święta urodziła się w 1303 roku na zamku w szwedzkim miasteczku Finsta i należała do zamożnej, książęcej rodziny. Brygida od dziecka wykazywała głęboką pobożność i zaangażowanie w sprawy Kościoła. Jej działania gorliwie wspierali religijni rodzice.
Młoda chrześcijanka została wydana za Ulfa Gudmarssona, z którym miała ośmioro dzieci. Wraz z całą rodziną stworzyła najświętszy pałac w kraju. Po śmierci męża kobieta wybrała drogę zakonną i założyła zakon brygidek, którego głównym celem była opieka nad ubogimi, chorymi, potrzebującymi oraz propagowanie wartości chrześcijańskich w społeczeństwie.
Zakonnica znana była z doświadczeń mistycznych i objawień. Proroctwa św. Brigidy nierzadko dotyczyły spraw politycznych i religijnych, dlatego mistyczka:
- mocno angażowała się w życie społeczne,
- dążyła do pojednania między królami,
- walczyła o pokój i sprawiedliwość w Europie.
Św. Brygida Szwedzka jako mistyczka
Wizje i objawienia Brygidy Szwedzkiej świadczą o głębokiej relacji między świętą a Osobami Boskimi. Jej mistyczne doświadczenia obejmowały m.in. przesłania dotyczące nowych form życia zakonnego, nawoływania do reformy Kościoła i prorocze wizje. Brygida dbała o autentyczność i zgodność swoich podań z nauką Kościoła, inspirując tysiące wiernych do pogłębionej refleksji i oddania służbie Bogu. Warto zaznaczyć, że na początku objawienia świętej spotykały się z kontrowersjami, a aktualnie zostały uznane przez Kościół.
Sprawdź też:
Św. Faustyna Kowalska – apostołka Bożego Miłosierdzia. Prowadziła „Dzienniczek”, o którym dowiedział się cały świat
Św. Faustyna Kowalska zachwycała pracowitością, wytrwałością i licznymi łaskami otrzymanymi od Boga. O polskiej zakonnicy i jej „Dzienniczku” głośno zrobiło się w krajach na całym świecie! Zapiski świętej szerzą kult Bożego Miłosierdzia. Po przeczytaniu utworu wierni otrzymują szansę bliższego poznania Boga, nie tylko jako sprawiedliwego, ale przede wszystkim godnego zaufania i zawierzenia.Kogo i czego patronką jest św. Brygida?
Brygida Szwedzka O.SS.S powszechnie uważana jest za patronkę Europy. Dodatkowo święta czuwa nad całą Szwecją, pielgrzymami i wdowami. Do wyniesionej na ołtarze modlą się święci w intencji dobrej śmierci, a także prosząc o pomoc w ciężkich czasach.
Skrócony życiorys Brygidy ze Szwecji
- Birgitta Birgersdotter urodziła się w 1303 roku w Szwecji.
- W 1314 roku zmarła Ingeborg Bengtsdotter – matka dziewczynki i Brygida zamieszkała u wujenki Katarzyny w Aspanäs.
- W 1316 roku młoda kobieta wyszła za mąż (wbrew swojej woli) za Ulfa Gudmarssonema, a później zamieszkała na jego zamku.
- W latach 1321–1322 uczestniczyła w pielgrzymkach do Santiago de Compostela, Awinionu i Rzymu.
- W 1332 roku Brygida otrzymała funkcję ochmistrzyni na dworze króla Magnusa II.
- W 1339 roku pobożna kobieta wyruszyła w pielgrzymkę do Nidaros, a dwa lata później do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela (Hiszpania).
- W 1339 roku chrześcijanka pochowała nieletniego syna.
- W 1342 roku zamieszkała w klasztorze w Alvastrze.
- W latach 1344/1346 mąż Brygidy wstąpił do zakonu cystersów w Alvastra i zmarł. Od tego czasu kobieta prowadziła surowe życie oparte na modlitwie i pokucie.
- W 1346 Brygida otrzymała od króla zamek w Vadstenie pod nowy klasztor.
- W 1349 roku mistyczka wyruszyła do Rzymu, aby zabiegać o zatwierdzenie reguł dla założonego zakonu.
- W 1352 roku Brygida Szwedzka wzywała papieża Innocentego VI do powrotu do Rzymu.
- W 1354 roku wdowa osiedliła się w Wiecznym Mieście i założyła zakon pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela tzw. „brygidki”, w którym to jej córka była pierwszą opatką.
- W latach 60. Brygida odbyła z dziećmi liczne pielgrzymki w miejsca święte: Asyż, Salerno, Padwa, Bari, Bolonia, Monte Gargano.
- Około 1368 roku spełniają się liczne proroctwa Brygidy np. kary dla króla szwedzkiego i zakonu krzyżackiego.
- W 1370 roku papież Urban V zatwierdził reguły zakonne brygidek, a zakonnica wyruszyła w pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
- Św. Brygida Szwedzka zmarła 23 lipca 1373 roku w Rzymie.
Jak i kiedy zmarła św. Brygida Szwedzka?
Święta Brygida zmarła 23 lipca 1373 roku w Rzymie w wieku 70 lat. Zakonnica ciężko zachorowała po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Dodatkowo jej organizm był wykończony licznymi podróżami, wizjami, żałobą po stracie syna. Tradycja Kościoła podaje, że podczas pogrzebu szwedzkiej zakonnicy, wielu chorych odzyskało zdrowie.
Po śmierci szczątki świętej zostały przewiezione do Szwecji przez jej córkę Katarzynę, a także syna Birgera Ulfssona. Św. Brygida Szwedzka spoczęła w kościele w Vadstenie, gdzie znajduje się siedziba Zakonu Brigidyńskiego, którego była założycielką. Relikwie patronki Europy zaginęły, gdy Szwecja przeszła na protestantyzm, ale klasztor nieustannie stanowi punkt docelowy pielgrzymów z całej Europy.
Dokonania świętej Brygidy
Brygida Szwedzka została kanonizowana w 1391 roku przez papieża Bonifacego IX. Wspomnienie liturgiczne świętej obchodzone jest 23 lipca w Kościele katolickim. Do głównych dokonań patronki Europy wierni zaliczają założenie zakonu brygidek, skupiającego się na opiece nad chorymi, ubogimi i potrzebującymi, a ponadto:
- prowadzenie działalności charytatywnej i opiekuńczej wśród ubogich oraz chorych;
- pielęgnowanie życia duchowego i propagowanie wartości chrześcijańskich w Szwecji;
- ustanowienie ośrodków religijnych np. klasztorów i szkół, które miały duży wpływ na społeczeństwo średniowiecznej Europy;
- organizowanie pielgrzymek i nawracanie niewiernych;
- pisanie licznych dzieł religijnych i mistycznych, które przyczyniły się do duchowego rozwoju społeczności chrześcijańskiej;
- zaangażowanie w działania na rzecz pokoju i pojednania między królami, narodami;
- promowanie równouprawnienia płci i rozwoju życia duchowego kobiet.
Nabożeństwo piętnastu modlitw św. Brygidy
Tradycja Kościoła głosi, że gdy Brygida Szwedzka przebywała w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie, doświadczyła objawienia. Jezus na pytanie zakonnicy o ilość ciosów podczas swojej męki, odpowiedział:
Moje Ciało otrzymało 5480 ciosów. Jeżeli chcesz je uczcić pobożną praktyką, zmów 15 Ojcze nasz i 15 Zdrowaś z modlitwami, których cię nauczyłem podczas całego roku w ten sposób w ciągu roku uczcisz każdą Moją Ranę.
Ponadto stwórca powierzył pobożnej zakonnicy praktykę piętnastu modlitw o nazwie „Tajemnica szczęścia”. Modlitwy stanowią dar z nieba dla wszystkich otwartych na łaski, a także formę obietnicy. Jezus Chrystus podczas objawienia podaje 21 zapewnień, które dokonają się, jeśli człowiek odmówi wszystkie rozważania w przeciągu roku. Stwórca obiecuje, że odmawiający „Tajemnice szczęścia” m.in.:
- Uwolni 15 dusz ze swej rodziny z czyśćca.
- 15 grzeszników spośród krewnych zostanie nawróconych.
- Osoba, która zmówi te modlitwy, osiągnie pewien stopień doskonałości.
- Położę przed nią Mój zwycięski Krzyż jako pomoc i obronę przeciw zasadzkom nieprzyjaciół.
- Przed jej śmiercią przyjdę do niej z Moją najdroższą i ukochaną Matką.
- Zaprowadziwszy ją tam, dam jej kosztować z przedziwnej studni Mojej Boskości, czego nie uczynię tym, którzy nie odmawiali tych czy podobnych modlitw.
- Obroni go przed zgubnymi pokusami.
- Zachowa mu pięć zmysłów.
- Uchroni go przed nagłą śmiercią.
- Człowiek ten otrzyma wszystko, o co poprosi Pana Boga i Najświętszą Pannę.
- Człowiek ten otrzyma zapewnienie, że cieszyć się będzie szczęściem chórów anielskich.
- Tam, gdzie odmawia się te modlitwy, Bóg jest obecny swoją łaską.
Przeczytaj również:
Św. Małgorzata Maria Alacoque – mistyczka. Jezus scalił swoje serce z sercem zakonnicy i wypełnił miłością
Św. Małgorzata Maria Alacoque została szczególnie wyróżniona wśród wszystkich świętych. Jezus Chrystus wybrał prostą zakonnicę i odkrył przed nią źródło nieskończonej bożej miłości. Mistyczka otrzymała wyzwanie, aby cały świat dowiedział się o łaskach płynących z Najświętszego Serca Jezusowego.Szósta modlitwa z „Tajemnicy szczęścia”
O Jezu! Łaskawy i upragniony Królu, wspomnij na boleść, którą odczułeś, kiedy nagi jak nędzarz, przykuty do krzyża, zostałeś na tym drzewie hańby wyśmiany i wzgardzony. Wszyscy Twoi krewni i przyjaciele opuścili Cię z wyjątkiem ukochanej Matki, która stała wiernie przy Tobie podczas konania. Ty zaś poleciłeś Ją swojemu wiernemu Uczniowi, mówiąc do Najświętszej Maryi Panny: "Niewiasto, oto syn Twój" i do świętego Jana: "Oto Matka Twoja!" Błagam Cię, o mój Zbawicielu, przez miecz boleści, który ongiś przeszył duszę Twojej Najboleśniejszej Matki, współczuj ze mną we wszystkich utrapieniach i doświadczeniach, zarówno cielesnych jak i duchowych, abym je wszystkie przezwyciężył w życiu a zwłaszcza w ostatniej godzinie przed nadejściem śmierci. Amen. Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo... Westchnienie, Jezu, Miłości moja bądź uwielbiony i zmiłuj się nade mną!
Modlitwa o wstawiennictwo do św. Brygidy Szwedzkiej
Panie, Ty sam jesteś Święty a my Cię uwielbiamy za cuda zdziałane w Twoich Świętych. W Świętej Brygidzie dałeś nam Panie wzór życia chrześcijańskiego: - jako mężna niewiasta jest przykładem - dla matek i wszystkich ludzi żyjących na świecie - dla tych którzy chcą żyć w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie jest przykładem życia zakonnego - wszystkim przez krzyż wskazuje drogę do życia. Panie, Ty sam jesteś Święty, daj nam siłę do służenia Tobie biorąc przykład z twoich Świętych. Święta Brygido, wstawiaj się za nami przed Panem, doprowadź nas wszystkich do Królestwa Niebieskiego, gdzie za Tobą, wszyscy bracia i siostry uwielbiają Boga w radości i światłości wiecznej. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – św. Brygida Szwedzka
W ikonografii chrześcijańskiej św. Brygida przedstawiana jest jako młoda zakonnica w habicie o wyróżniającym się ciemnowiśniowym odcieniu. Często artyści na głowie świętej umieszczają koronę z białego płótna, na której widoczne są czerwone ślady, symbolizujące krew Jezusa Chrystusa. Św. Brygida Szwedzka niejednokrotnie ukazywana jest podczas spisywania swoich objawień lub w pozycji stojącej, gdy w jednej ręce trzyma krzyż Męki Pańskiej a w drugiej księgę.
Do głównych atrybutów szwedzkiej zakonnicy można zaliczyć również:
- lwa,
- koronę,
- serce,
- ptasie piórko,
- kapelusz pielgrzyma.
Dowiedz się więcej: