Reklama

W tym artykule:

  1. Życiorys św. Błażeja
  2. Kogo i czego patronem jest św. Błażej?
  3. Jak zginął święty Błażej?
  4. Dzień św. Błażeja w Polsce i na świecie
  5. Relikwie Błażeja z Sebasty
  6. Ikonografia chrześcijańska – św. Błażej
Reklama

Życiorys św. Błażeja

O życiu świętego Błażeja wiadomo niewiele. Brakuje jakichkolwiek potwierdzonych informacji historycznych, a żywot męczennika opiera się o legendy spisywane przez anonimowych autorów.

Błażej z Sebasty urodził się w III wieku najprawdopodobniej w mieście Cezarea Kapadocka (środkowa Turcja). Mężczyzna studiował filozofię, ale został lekarzem. Pragnąc życia bliżej Boga, Błażej porzucił pracę, a później udał się na pustynię. W samotności rozpoczął życie pustelnika skoncentrowanego na modlitwie i umartwianiu. Gdy umarł biskup Sebasty, Błażej został wybrany na jego zastępcę. Duchowni, a także społeczeństwo dostrzegli w nim pobożnego człowieka, godnego zaufania.

W tym czasie dochodziło do licznych prześladowań chrześcijan, których dowódcą był Licyniusz – cesarz rzymski. Biskup w obawie o swoje życie, schronił się w jednej z górskich jaskiń w górach Argeus, ale nie pozostawił wiernych i nieustannie kierował diecezją. Nieprzychylni św. Błażejowi zdradzili władzom jego kryjówkę. Duchowny został odnaleziony, schwytany i zamknięty w więzieniu.

Błażej z Sebasty nawet za kratami więzienia wypełniał funkcję duchownego i umacniał w wierze współwięźniów. Nie tylko głosił Słowo Boże, ale i działał cuda. Według tradycji uzdrowił pewnego chłopca, któremu ość przebiła gardło, zdecydowanie utrudniając, a nawet uniemożliwiając oddychanie. Św. Błażej ocalił życie dziecku.

Kogo i czego patronem jest św. Błażej?

Święty Błażej powszechnie uznany jest za patrona lekarzy, gardła i orędownika chorób np. krwotoków, kolek, wrzodów, bólu gardła i bólu zębów. Ponadto biskup czuwa nad zwierzętami domowymi, Dubrownikiem – chorwackim miastem, czy też gręplarzami i kamieniarzami.

Św. Błażej znany jest również jako patron przemysłu wełniarskiego. Święty otacza opieką mówców, śpiewaków, a także różnorodne zawody:

  • tkaczy,
  • piekarzy,
  • murarzy,
  • krawców,
  • szewców,
  • grabarzy,
  • kapeluszników,
  • muzykantów,
  • sztukatorów,
  • handlarzy wełną.

Przeczytaj również:

Andrzej Bobola – święty „łowca dusz – duszochwat". Jezuita poniósł najokrutniejszą śmierć męczęńską?

Andrzej Bobola nie od zawsze wyróżniał się świętymi cnotami. Jednak jako niezwykle zdolny, wytrwały i pracujący nad sobą kapłan, szybko stał się wzorem do naśladowania. Jezuita otrzymał od Boga niezwykłą umiejętność obcowania z ludźmi, co sprawiało, że wyróżniał się jako godny zaufania kaznodzieja, spowiednik i misjonarz. Polski duchowny cieszył się ogromnymi sukcesami apostolskimi. Teolodzy twierdzą, że to Andrzej Bobola zginął poprzez najokrutniejszą śmierć męczeńską.
Andrzej Bobola
fot. Andrzej Bobola / Wikimedia, autor nieznany

Jak zginął święty Błażej?

Wiadomo, że święty Błażej zginął śmiercią męczeńską w około 316 roku w mieście Sebasta. Prawdopodobnie sprzeciwił się straży, która nakazała biskupowi oddania czci pogańskim bożkom i zaprzestania działań chrześcijańskich. Św. Błażej był okrutnie torturowany, szarpany zgrzebłem, a ostatecznie zginął od ścięcia mieczem.

Dzień św. Błażeja w Polsce i na świecie

Wspomnienie liturgiczne świętego Błażeja odbywa się 3 lutego w Kościele katolickim, a 24 lutego według kalendarza gregoriańskiego w Kościele prawosławnym.

W tym dniu w wielu regionach polski obchodzono „Błażejki”. Uroczystość polegała na święceniu specjalnych – skrzyżowanych świec (również o nazwie „błażejki”), które przykładane przez duchownych do gardła („błogosławieństwo św. Błażeja") miały chronić przed różnymi chorobami np. ból zęba, zapalenie jamy ustnej, zadławienie, kaszel, krztusiec. Tradycja trwa do dziś w niektórych diecezjach w Polsce.

W innych regionach w Dzień św. Błażeja święci się jabłka. To również szczególna data w wielu krajach świata np.:

  • w Dubrowniku odbywa się uroczysta procesja z udziałem relikwii świętego biskupa,
  • w Lombardii z samego rana zjadane są panettone (babki drożdżowe),
  • w Hiszpanii dzień Błażeja oznacza kolorowe festyny i widowiskowe procesje.

Modlitwa w dniu święcenia „błażejek”

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie".

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Błażeja

Wszechmogący, Wieczny Boże! Z żywą wiarą i czcią uwielbiamy Twój Boski Majestat i kłaniamy się Tobie oraz prosimy z dziecięcą ufnością o łaski i Twoje miłosierdzie. Rozjaśnij ciemności umysłu mojego promieniem Twego światła i rozpal moje serce ogniem Twojej Bożej Miłości, abym mógł kontemplować wielkie cnoty i zasługi św. Błażeja, i tak jak on, naśladować życie Twgo Boskiego Syna. Ponadto, proszę Cię pokornie o łaskę..., przez zasługi i wstawiennictwo tego potężnego pomocnika duchowego świętego Błażeja. " Bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi". Racz łaskawie to usłyszeć, jeśli jest to na większą chwałę Twoją i na zbawienie duszy. Amen.

Relikwie Błażeja z Sebasty

Ciało świętego zostało pochowane w katedrze w Sebaście. Relikwie św. Błażeja znajdują się również w Tarencie (ramię), a także w Kościele p.w. św. Błażeja w Dubrowniku (kości szyi, czaszka, ręka).

Ikonografia chrześcijańska – św. Błażej

W ikonografii chrześcijańskiej św. Błażej z Sebasty prezentowany jest jako dojrzały mężczyzna, najczęściej z brodą i wąsem. Święty, ubrany w szaty biskupie, zazwyczaj w ręku trzyma księgę i podnosi rękę w geście błogosławieństwa. Jeśli w ikonografii biskup uzdrawia chłopca, to również może ukazywać świętego Błażeja. Męczennik często przedstawiany jest jako pustelnik w otoczeniu dzikich zwierząt.

Ponadto do głównych atrybutów św. Błażeja można zaliczyć:

  • pastorał,
  • jelenia,
  • świece „błażejki”,
  • ptaki z pożywieniem w dziobie,
  • zgrzebło, czyli narzędzie, którym był torturowany.
Reklama

Zobacz też:

Św. Jakub Większy – pierwszy apostoł męczennik. Przejdź szlak św. Jakuba i odmień swoje życie

Św. Jakub znany jest jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa. Apostoł otrzymał od swojego nauczyciela przydomek „Syn Gromu", ponieważ wyróżniał się energicznym i porywczym charakterem. To on domagał się np. spalenia miasta za niegościnność, czy też natychmiastowego podania daty zburzenia świątyni. Jednak, gdy miał wybierać między życiem a miłością do Jezusa Chrystusa, nie miał żadnych wątpliwości, jak postąpić.
Św. Jakub Większy
fot. Św. Jakub Większy / AdobeStock, jorisvo
Reklama
Reklama
Reklama