Św. Augustyn – jeden z największych teologów Kościoła. Poznaj drogę nawróconego do świętości
Św. Augustyn swoim życiem zaskakiwał na każdym kroku. Z niewiernego i niezdecydowanego młodzieńca stał się biskupem. Augustyn z Hippony nieustannie poszukiwał prawdy, a gdy odkrył sens swojego życia, rozpoczął działalność skupioną na służbie Chrystusowi i Kościołowi. Obrońca Słowa Bożego wspierał ubogich i pokrzywdzonych oraz stawiał na nieustanny rozwój, aby idealnie połączyć służbę kapłańską z życiem zakonnym.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim był święty Augustyn?
- Kogo i czego patronem jest św. Augustyn?
- Skrócony życiorys Augustyna z Hippony
- Jak umarł św. Augustyn?
- Dzień św. Augustyna
- Relikwie Augustyna z Hippony
- Ikonografia chrześcijańska – św. Augustyn
Kim był święty Augustyn?
Aureliusz Augustyn urodził się w mieście Tagasta (północno-wschodnia część Algerii). Rodzice chłopca nie wyznawali tej samej wiary. Mama była pobożną chrześcijanką, natomiast ojciec wysoko postawionym urzędnikiem rzymskim o pogańskich poglądach (dopiero przed śmiercią przyjął chrzest). Niepodważalnym autorytetem chłopca był ojciec, rozpalający w synu marzenie o byciu retorem.
Augustyn uznawany jest za jednego z największych myślicieli po śmierci Jezusa. Mężczyzna nieustannie poszukiwał prawdy, a w literaturze doszukiwał się źródła spełnienia. Zdecydowanie nie poszedł śladami mamy, bo chrześcijaństwo traktował z pogardą. Augustyn żył w konkubinacie, szybko stał się ojcem i wstąpił do sekty manichejczyków, za co został odrzucony przez swoją opiekunkę.
Gdy przyszły święty skończył studia, rozpoczął pracę w Tagaście i Kartaginie. Augustyn uczył retoryki, łaciny, a także logiki. Następnie wyruszył do Rzymu i tam otrzymał posadę retora w Mediolanie. Św. Augustyn z Hippony znany był jako wybitny i przekonujący retor – doskonały mówca.
Matka Augustyna nieustannie prosiła Boga o nawrócenie swojego dziecka. Z miesiąca na miesiąc retor dystansował się od manicheizmu, a jego poglądy w znaczący sposób zmieniły się po kazaniu biskupa św. Ambrożego. W poszukującym prawdy dokonała się wewnętrzna przemiana. Augustyn zmienił swoje życie i postanowił odkryć mądrość we wspólnocie, poświęcając się dla Boga. Mężczyzna wraz z synem przyjęli Chrzest Święty i powrócili do rodzinnego domu. Nawrócony zaczął wieść życie zakonne, a po skrupulatnym pogłębieniu wiary i z prośbą ludu, przyjął święcenia kapłańskie.
Św. Augustyn został nie tylko prezbiterem Kościoła, ale i biskupem Hippony, sukcesywnie otwierającym nowe klasztory, a także pisarzem. Do jego dzieł zaliczymy np.: „De pulchro et apto”, „O pięknie i proporcji”, „O państwie Bożym”, „Wyznania” składające się z 13 ksiąg.
Informacje o sekcie manichejczyków
To sekta niezwykle popularna w czasach, kiedy żył św. Augustyn. Grupa wyznaniowa powstała na filarach różnych wyznań:
- wyznanie staroirańskie,
- wyznanie buddyjskie,
- wyznanie chrześcijańskie.
Manicheizm opierał się na głównych zasadach:
- Dualizm kosmiczny: manicheizm głosił dualizm, czyli wiarę w istnienie dwóch pierwotnych, przeciwstawnych sił – dobra i zła. To siły reprezentowane przez Światło i Ciemność.
- Wieczna wojna: system religijny uznawał świat jako pole bitwy między siłami dobra i zła. Ludzie byli widziani jako uczestnicy wiecznej wojny, a do ich zadania należało wsparcie sił dobra.
- Ascetyzm i restrykcyjny styl życia: wyznawcy manicheizmu często byli zachęcani do ascetycznego trybu życia, w tym wstrzemięźliwości od pewnych pokarmów i praktyk religijnych.
- Ważność wiedzy: manichejczycy uważali, że osiągnięcie wiedzy jest kluczowe dla zbawienia.
- Reinkarnacja i oświecenie: manicheizm uznawał koncepcję reinkarnacji, natomiast celem wyznawców było uwolnienie duszy od cyklu reinkarnacji poprzez osiągnięcie oświecenia.
Zobacz też:
Święty Artur – ofiara prześladowań antykatolickich. Męczennik, o którym więcej nie wiadomo niż wiadomo
Święty Artur wbrew niewielu źródeł historycznych dotyczących jego życia, został uznany za świętego Kościoła katolickiego. Mnich w szczególny sposób czczony jest w Anglii. Imię, które na popularności zyskało dzięki Królowi Arturowi, kojarzy się już nie tylko z legendarnym władcą, ale i z męczennikiem chrześcijańskim. Chociaż przeciwnicy Kościoła skutecznie niszczyli wszelkie dokumenty związane z wyznawcami Boga, to nikt nie zapomniał o pobożnym mnichu z Glastonbury.Kogo i czego patronem jest św. Augustyn?
Święty Augustyn został powszechnie uznany za patrona powołanych do służby Bożej i nawróconych. Biskup Hippony czuwa nad misjonarzami – obrońcami wiary chrześcijańskiej, a także nad teologami, drukarzami i wykładowcami.
Św. Augustyn to również patron:
- Kartaginy,
- kanoników regularnych,
- zakonu augustynów,
- zgromadzenia sióstr augustianek,
- zgromadzenia sióstr magdalenek.
Skrócony życiorys Augustyna z Hippony
Poznaj życie skoncentrowane na poszukiwaniu prawdy.
- Aureliusz Augustyn urodził się w 354 roku w Tagaście (Algieria).
- Rodzicami chłopca była Monika – chrześcijanka i Patrycjusz – poganin.
- W 374 roku Augustyn rozpoczął pracę nauczyciela w Tagaste, następnie w Kartaginie i Rzymie.
- Augustyn żył w nieformalnym związku, z którego narodził się jego syn.
- W 374 roku mężczyzna założył szkołę retoryczną w Tagaście.
- W 385 roku otrzymał funkcję wykładowcy retoryki w Mediolanie.
- Pod wpływem matki Augustyn rozstał się z kobietą, z którą miał syna i zaręczył się z dziewczyną odpowiedniego stanu.
- Augustyn z Hippony doświadczył wewnętrznej przemiany po homiliach św. Ambrożego.
- Mężczyzna porzucił manicheizm i zaczął zgłębiać się w chrześcijańskie dzieła. Listy św. Pawła w znaczący sposób pomogły Augustynowi podjąć kolejne kroki w życiu.
- W 387 roku Augustyn wraz z synem przyjęli Chrzest Święty.
- W 388 roku przyszły święty powrócił do Afryki, założył pierwszy klasztor i pierwszą wspólnotę ludzi świeckich na tym kontynencie .
- W 391 roku otrzymał funkcję prezbitera Kościoła i biskupa Hippony,
- W 430 roku diecezja Augusta została osaczona. Wandalowie niszczyli wszystko, co wpadło w ich ręce. Legenda głosi, że święty do samego końca stał na murach klasztoru, zachęcając społeczeństwo do obrany miasta.
Jak umarł św. Augustyn?
Wiadomo, że Aureliusz Augustyn z Hippony zmarł 28 sierpnia 430 roku w mieście Hippona. Nie jest jednak znana dokładna przyczyna śmierci. Święty Augustyn zachorował w czasie oblężenia miasta przez barbarzyńców i zmarł m.in. w wyniku bardzo wysokiej i długotrwałej gorączki. Duchowny służył Kościołowi przez prawie 40 lat.
Dzień św. Augustyna
Dzień świętego Augustyna odbywa się 28 sierpnia w Kościele katolickim. To wspomnienie liturgiczne ma charakter obowiązkowy. Natomiast 28 czerwca (według kalendarza gregoriańskiego) w Kościele prawosławnym odprawiane są uroczystości z okazji pamięci Augustyna z Hippony.
Modlitwa św. Augustyna o wsparcie w drodze do Boga
Wspaniały Doktorze Łaski, Święty Ojcze Augustynie! Ty, który wyśpiewałeś cuda miłosiernej miłości Boga zdziałane w Twojej duszy, dopomóż nam ufać zawsze i jedynie w pomoc Bożą. Ty poznałeś ciemności błędu, byłeś skowany więzami pychy i zmysłowości, znosiłeś udrękę oddalenia od Boga, poznałeś grzech, ale przez modlitwy i błagania Twojej matki, świętej Moniki, potężna ręka Pana wyrwała Cię z ciemności i zanurzyła w Królestwie światła. O wielki Święty Augustynie, dopomóż i nam odnaleźć Boga, wieczną Prawdę, prawdziwą Miłość i umiłowaną Odwieczność. Naucz nas wierzyć i żyć w łasce, zwalczając nasze namiętności. Bądź z nami w drodze do Życia bez końca, aby widzieć, kochać i nieustannie wielbić Pana Boga. Amen.
Modlitwa św. Augustyna o mądrość
Oto jesteśmy, Panie, Duchu Święty.
Jesteśmy – wprawdzie obciążeni grzechem,
lecz zgromadzeni w imię Twoje.
Przyjdź do nas i bądź z nami,
Racz obmyć nasze serca
i naucz nas, co mamy czynić,
dokąd mamy zmierzać,
Powiedz, co mamy podjąć,
abyśmy wsparci Twoją mocą
Tobie zdołali podobać się we wszystkim.
Przeczytaj również:
Franciszek Salezy – święty człowiek modlitwy i czynu. Duchowny nawrócił 70 tysięcy niewiernych
Franciszek Salezy umiłował nie tylko Boga, bliźniego, ale i literaturę. Poprzez twórczość podkreślał swoją pobożność, dostarczając cenne wskazówki dotyczące życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi. Święty pełnił funkcję edukatora i dyplomaty. Biskup silnie zaangażował się w niestrudzoną pracę związaną z przywracaniem do Kościoła kalwinów. Czy rzeczywiście Franciszek Salezy zasługuje na miano „sprawcy wielkich nawróceń na katolicyzm?”.Relikwie Augustyna z Hippony
Obecnie ciało św. Augustyna znajduje się w bazylice św. Piotra in Ciel d'Oro w Pawii w ozdobnym grobowcu. Zanim relikwie dotarły do Włoch, przetrwały spalenie miasta. Biskupi ochronili ciało świętego przed barbarzyńcami i przenieśli do Sardynii, gdzie niefortunnie trafiło w ręce nieprzyjaznych muzułmanów. Dopiero w 724 roku Flawiusz Liutprand – król Longobardów wykupił ciało z rąk wyznawców islamu i zabezpieczył w Pawii.
Ikonografia chrześcijańska – św. Augustyn
Święty Augustyn w ikonografii chrześcijańskiej przedstawiany jest w dwojaki sposób. Najczęściej doktor Kościoła ukazany jest w szatach biskupa, innym razem artyści przedstawiają świętego jako mnicha. Nierzadko mężczyzna trzyma w ręku księgę lub pióro. Św. Augustyn cieszy się unikatowymi atrybutami:
- uczniowie,
- aniołek,
- płonące serce przeszyte strzałą,
- chłopiec bawiący się nad wodą.