Św. Agata Sycylijska – chrześcijanka, której odcięto piersi. Droga do Boga przez tortury
Św. Agata Sycylijska poświęciła własne ciało i życie, aby zachować śluby czystości oraz wartości chrześcijańskie. Młoda kobieta zginęła jako oddana Bogu dziewica, mimo że nieustannie na swojej drodze napotykała przeszkody, które miały złamać jej wiarę. Tradycja Kościoła podaje, że gdy święta zmarła, wybuchła Etna, a miasto cudownie ocalało dzięki welonowi św. Agaty.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Życiorys świętej Agaty Sycylijskiej
- Kogo i czego patronką jest św. Agata?
- Jak i kiedy zginęła święta Agata Sycylijska?
- Dzień św. Agaty z Katanii
- Relikwie świętej Agaty
- Ikonografia chrześcijańska – św. Agata Sycylijska
Życiorys świętej Agaty Sycylijskiej
Agata urodziła się około 235 roku w mieście Katania (Włochy). Sycylijka pochodziła z bogatego, ale pogańskiego rodu rzymskiego. Mimo to już jako mała dziewczynka uwierzyła w Boga, głośno wyznała swoją wiarę chrześcijańską i złożyła śluby dziewictwa. Agata pragnęła dla siebie życia przepełnionego dobrem, modlitwą, odwagą.
Młoda kobieta zachwycała urodą i inteligencją, dlatego nie mógł przejść obok niej obojętnie Kwincjanusz – namiestnik rzymski zarządzający Sycylią, który zaproponował Agacie małżeństwo. Kobieta stanowczo odmówiła, pamiętając o wcześniej złożonych ślubach, co wzbudziło gniew senatora. Mężczyzna dążył do tego, aby chrześcijanka za wszelką cenę porzuciła wiarę w Boga i przestała cieszyć się dziewictwem. Agata na rozkaz Kwincjanusza została oddana pod opiekę Afrodyzji (kobiety lekkich obyczajów) do domu rozpusty, jednak z boską pomocą udało jej się zachować czystość i przekonania religijne.
W tym również czasie doszło do wielkiego prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Decjusza. Odrzucony Kwincjanusz z zemsty pomógł doprowadzić Agatę przed sąd i przyczynił się do skazania młodej kobiety na tortury.
Kogo i czego patronką jest św. Agata?
Święta Agata Sycylijska znana jest przede wszystkim jako patronka Katanii i Sycylii. Okrutnie torturowana dziewica stała się opiekunką kobiet karmiących i orędowniczką walczących z rakiem piersi. Męczennica wzywana jest podczas klęsk żywiołowych, pożarów, erupcji wulkanów, trzęsień ziemi, zarazy.
Św. Agata czuwa również nad męczennikami i ofiarami tortur oraz gwałtów, a ponadto jest patronką:
- sztuki,
- artystów,
- piekarzy,
- tkaczy,
- górników,
- brązowników,
- kominiarzy,
- pielęgniarek,
- złotników,
- samotnych kobiet świeckich.
Jak i kiedy zginęła święta Agata Sycylijska?
Męczeństwo świętej opisują akta z V wieku. Agata zginęła 5 lutego 251 roku n.e. w Katanii. Dziewica najpierw została uwięziona, a następnie okrutnie torturowana – szarpano kleszczami i przypiekano ogniem jej ciało. Odrzucony Kwincjanusz żądał, aby pozbawić skazaną kobiecości, dlatego wykonujący wyrok odcięli chrześcijance obie piersi. Istnieją dwie wersje, które podają, co było potem.
W pierwszym podaniu podczas tortur zatrzęsła się ziemia. Oprawca odebrał zjawisko jako karę z nieba i rozkazał zaprzestać długotrwałego znęcania się nad kobietą, realizując natychmiastowy wyrok przez śmierć na rozżarzonym węglu. W ten sposób ostatecznie pozbawiono św. Agatę życia.
W drugiej wersji po odcięciu kobiecie piersi, rzucono ją na rozżarzony węgiel oraz ostre skorupy i dopiero w tym czasie nastąpiło trzęsienie ziemi. Przerażony namiestnik uciekł z miejsca tortur, natomiast świętą ponownie uwięziono w więzieniu, gdzie zmarła. Podobno pożegnała świat słowami:
Panie, któryś raczył mnie strzec od dzieciństwa, któryś z serca mojego wyrwał miłość tego świata i dał przezwyciężyć tak wiele mąk, przyjmij mego ducha — akt męczeństwa św. Agaty.
Dzień św. Agaty z Katanii
Wspomnienie świętej Agaty Sycylijskiej obchodzone jest 5 lutego w Kościele katolickim i 18 lutego w Kościele prawosławnym. W tym dniu w niektórych rejonach kraju, zgodnie z tradycją święcona jest woda, sól i pieczywo wypiekane z mieszanki zbóż. Wierni ufają, że to produkty, które chronią nie tylko przed pożarami, ale również piorunami. Znane są przysłowia:
- „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty”,
- „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.
Podobno także zwierzęta nakarmione poświęconym jedzeniem stają się wolne od wszelkiej zarazy.
5 lutego w Katanii relikwie świętej uczestniczą w procesji po całym mieście. W tym samym dniu San Marino obchodzi święto państwowe z okazji wspomnienia świętej z Sycylii.
Modlitwa do świętej Agaty
Wszechmogący Boże, niech nam wyprosi Twoje miłosierdzie święta Agata, dziewica i męczennica, która podobała się Tobie, dzięki męczeństwu i poświęconej Tobie czystości. Przez zasługi świętej Agaty, naszej patronki, błagamy Cię Boże, umacniaj nas, abyśmy nie zrażali się nigdy trudnościami i bólem, lecz by nasza miłość hartowana w cierpieniu jak w ogniu rozgrzewała serca innych i wiodła nas do Ciebie.
Sprawdź też:
Św. Maria Goretti – dwunastoletnia męczennica heroicznie broniąca czystości. Czy wybaczyła swojemu mordercy?
Św. Maria Goretti to dziewczynka, która żyła krótko, ale wystarczająco długo, aby dołączyć do grona świętych. Męczennica wybrała śmierć w obronie swojej czystości i miłości do Boga. Maria uczy miłosierdzia, a także przebaczenia. To dzięki niej grzeszny Alessandro Serenelli (zabójca) przeżył nawrócenie i wstąpił do zakonu kapucynów w Maceracie.Modlitwa o wstawiennictwo do Agaty Sycylijskiej
Wszechmogący Boże, Ty w osobie świętej Agaty, dziewicy i męczennicy, dałeś nam wzór miłowania Ciebie całym sercem; spraw, abyśmy mogli się cieszyć jej wstawiennictwem i swoją pracą wielbić Ciebie, a bliźnim naszym przynosić zdrowie i radość. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Relikwie świętej Agaty
Chrześcijanie pochowali ciało Agaty Sycylijskiej poza granicami miasta. Obecnie wyniesiona na ołtarze spoczywa w katedrze św. Agaty na Sycylii. Kult męczennicy natychmiast rozpowszechnił się na teren całych Włoch. Po śmierci dziewicy powstały liczne świątynie ku czci świętej, które wystawili m.in.:
- papież Symmachus,
- św. Grzegorz Wielki,
- papież Grzegorz II.
Relikwie Agaty Sycylijskiej znajdują się również w katedrze w Weronie.
Ikonografia chrześcijańska – św. Agata Sycylijska
W ikonografii chrześcijańskiej św. Agata Sycylijska przedstawiana jest jako młoda i piękna kobieta w długiej sukni. Na najbardziej charakterystycznych obrazach z wizerunkiem świętej, męczennica trzyma w ręku kleszcze – narzędzie tortu lub misę, na której leżą jej odcięte piersi.
Ponadto do głównych atrybutów Agaty Sycylijskiej można zaliczyć:
- chleb,
- welon,
- koronę,
- krzyż,
- nóż,
- nożyczki,
- pochodnię,
- palmę męczeńską,
- kość słoniową,
- rozżarzone węgle,
- wybuchający wulkan (Etnę).
Przeczytaj również: