Stanisław Kostka – święty zakonnik. Czy potrafił sprzeciwić się ojcu, aby wypełnić powołanie?
Stanisław Kostka już jako młody chłopiec czuł, że jest stworzony do świętych rzeczy. Gdy wstąpił do zakonu, ojciec robił wszystko, aby wydostać syna z rąk jezuitów. Stanisław był już dorosły i mógł podejmować samodzielne decyzje. Chociaż nieustannie otrzymywał groźby od Jana Kostki, nie uległ, stał się wzorem zakonnych cnót. Ojciec Piotr Kanizjusz zaopiniował Stanisława słowami: „Spodziewam się po nim rzeczy przedziwnych“ i rzeczywiście nie był w błędzie.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim był święty Stanisław Kostka?
- Kogo i czego patronem jest św. Stanisław Kostka?
- Skrócony życiorys Stanisława z Rostkowa
- Jak i kiedy zmarł Stanisław Kostka?
- Dzień św. Stanisława Kostki
- Relikwie Stanisława Kostki
- Ikonografia chrześcijańska – św. Stanisław Kostka
Kim był święty Stanisław Kostka?
Stanisław Kostka urodził się 1550 roku w Rostkowie. Jego rodzicami byli Jan Kostka – kasztelan i Małgorzata z Kryskich. Rodzina wyróżniała się pobożnością. Brat Stanisława wspominał rodziców słowami:
Rodzice postępowali z nami surowo i przyzwyczajali do modlitwy i uczciwości. Wszyscy nas upominali i brali udział w naszym wychowaniu, wszystkich czciliśmy, przez wszystkich byliśmy kochani.
Stanisław na początku uczył się w domu i pobierał nauki u miejscowego kapelana. Następnie edukacją młodzieńca zajął się Jan Biliński – młody nauczyciel. W wieku 14 lat Stanisław wraz z bratem Pawłem został wysłany do gimnazjum jezuitów w Wiedniu. Uczeń zawsze wyróżniał się wzorowym zachowaniem, dojrzałością, skromnością, pracowitością, sumiennością, czego konsekwencją były wysokie wyniki w nauce.
Stanisław Kostka szybko poczuł pragnienie bycia blisko Boga: służył do mszy, godzinami adorował Jezusa Chrystusa, nieustannie pogłębiał swoją wiarę chrześcijańską. Gdy Stanisław ciężko zachorował, doświadczył objawienia. Uznaje się, że to za wstawiennictwem Matki Boskiej wyzdrowiał. W doznaniu mistycznym Maryja położyła Dzieciątko Jezus na rękach schorowanego i poleciła, aby wstąpił do zakonu. Od tego momentu Stanisław Kostka dążył do spełnienia swojego powołania, mimo że spotkał się ze sprzeciwem ojca i żartami ze strony brata.
Powołany postanowił potajemnie uciec z Wiednia, pozostawiając po sobie list, w którym wyjaśnia całą sytuację i żegna najbliższych. Na początku dotarł jako żebrak do Bawarii, a stamtąd został posłany do Generała O. Franciszka Borgiasza, który przyjął młodzieńca w progi Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) w Rzymie. Zakonnik stał się dla swoich braci wzorem do naśladowania. Najświętsza Maria Panna okazała się najbliższa sercu świętego.
Kogo i czego patronem jest św. Stanisław Kostka?
Święty Stanisław Kostka znany jest w Polsce jako patron dzieci, młodzieży i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młody zakonnik powszechnie uznany jest za głównego patrona Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litwy. Św. Stanisław Kostka czuwa nad niektórymi archidiecezjami (np. warszawska) i diecezjami (np. płocka) oraz wieloma miastami (np. Lublin, Poznań).
Ponadto Stanisław Kostka to również patron:
- ministrantów,
- nowicjuszy,
- alumnów,
- studentów,
- Liturgicznej Służby Ołtarza.
Skrócony życiorys Stanisława z Rostkowa
Życie Stanisława Kostki z każdym rokiem było coraz bliższe Bogu. Mimo sprzeciwu rodziny, młodzieniec szukał swojego miejsca w zakonie, aby zrealizować polecenie od Maryi.
- Stanisław Kostka urodził się w drugiej połowie 1550 roku w mieście Rostkowo (województwo mazowieckie, diecezja płocka).
- Rodzicami chłopca był szanowany kasztelan zakroczymski – Jan Kostka i ciesząca się dobrą opinią Małgorzata z Kryskich. Poza tym Stanisław miał czworo rodzeństwa, a dwoje jego braci zmarło w młodym wieku.
- W źródłach o życiu świętego można doszukać się informacji, że „Stanisław Kostka już jako dziecko był niezwykle wrażliwy na grzech”.
- Przez dłuższy czas młodzieniec uczył się w domu, a początkiem lipca 1564 roku wyjechał z bratem do Wiednia (do szkoły jezuickiej) w celu podjęcia dalszej edukacji.
- Stanisław jeszcze przed chorobą miał zamiar wstąpić do zakonu, ale to nie spodobało się najbliższej rodzinie pobożnego chrześcijanina. Koledzy młodego chłopaka przyznali, że gdy godzinami leżał na znak krzyża i modlił się, był przez nich kopany, wyśmiewany, dręczony.
- W 1566 roku Stanisław Kostka podupadł na zdrowiu i wszyscy martwili się o jego życie. Podczas choroby miał dwa widzenia: św. Barbara w asyście aniołów podarowała cierpiącemu Komunię Świętą, Maryja położyła Dzieciątko Jezus na rękach chrześcijanina.
- Po wyzdrowieniu mężczyzna zapragnął wstąpić do zakonu jezuitów, jednak Wawrzyńca Maggiusz SJ nie przyjął go w progi zakonu, ponieważ nie otrzymał pozwolenia od Jana Kostki – ojca.
- Stanisław uciekł z Wiednia po sprzeczce z bratem 10 sierpnia 1567 roku.
- Ubrany w ubogie szaty zapragnął wstąpić do Jezuitów w Augsburgu, Ojca Piotra Kanizjusza. Nie został przyjęty, ale odesłany do Ojców Jezuitów do Rzymu z pochlebną opinią.
- 25 października 1567 roku Stanisław Kostka został przyjęty do klasztoru w Rzymie, ceremonia jego przyjęcia odbyła się 28 października.
- W 1568 roku duchowny przyjął śluby zakonne.
- Gdy św. Piotr Kanizjusz wygłosił kazanie o wykorzystywaniu każdego miesiąca tak, jakby to miał być ostatni miesiąc życia, Stanisław SJ usłyszał Głos Boży.
- Stanisław Kostka został beatyfikowany 14 sierpnia 1606 roku, a kanonizowany 1622 roku przez papieża Benedykta XIII.
Zobacz też:
Święty Ludwik Maria Grignon de Montfort dążył do tego, aby być prostym, pobożnym, wspierającym kapłanem. Czy podołał wyzwaniu?
Święty Ludwik Maria Grignion de Montfort znany jest również jako Ludwik Grignon. To kapłan, który powierzył całe swoje życie Najświętszej Matce Boskiej. Dążył do prostej, ale pobożnej codzienności. Od samego papieża Klemensa XI uzyskał przywilej realizowania misji w całej Francji. Wygłosił około 200 rekolekcji, przybliżając wiernych do Kościoła katolickiego. Był wszędzie tam, gdzie brakowało Jezusa Chrystusa.Jak i kiedy zmarł Stanisław Kostka?
Za datę i miejsce śmierci św. Stanisława Kostki uznaje się 15 sierpnia 1568 rok, Rzym. Stanisław Kostka przeczuwał bliską śmierć. Zwierzył się nawet swojemu przyjacielowi (Stefanowi Augustiemu), że wkrótce, a dokładniej w tym miesiącu umrze.
Prawdopodobnie Stanisław Kostka zachorował na malarię lub gruźlicę. Zmarł w nocy około godzinny 3:00, trzymając w ręku krzyż. Przed śmiercią święty powiedział:
Jeśli spodoba się Bogu, bym z tego łóżka nie wstał, niech się dzieje jego wola.
Dzień św. Stanisława Kostki
Dawniej dzień świętego przypadał na 13 listopada. Od 1974 roku wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki odbywa się 18 września w Kościele katolickim. To wyjątkowy czas szczególnie dla uczniów i młodzieży. W parafiach organizowane są uroczyste Msze Święte, a w szkołach np. poświęcenie podręczników.
Dzień świętego Stanisława Kostki szczególnie obchodzony jest w jego rodzinnej miejscowości – Rostkowo. 18 września parafianie i pielgrzymi biorą udział w mszy, a następnie w koncercie lub w festiwalu religijnym. To również dzień najpopularniejszych imienin Stanisława.
Modlitwa o wierność Bogu za wstawiennictwem św. Stanisława
Wszechmogący Boże, który przedziwnym zrządzeniem wybrałeś Świętego Stanisława Kostkę i uzdolniłeś go do wierności Tobie, wejrzyj, na naszą słabość i niestałość. Spraw łaskawie, abyśmy - dzięki wstawiennictwu i opiece Świętego Stanisława - do końca naszego życia w wierności Tobie wytrwali. Amen.
Modlitwa dziecka do św. Stanisława Kostki
Dobry Boże! Z katechezy wiem, że Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie na Mazowszu w Polsce, w rodzinie szlacheckiej. Jako kilkuletni chłopiec pojechał do Wiednia i zamieszkał w internacie wraz ze swoim bratem. Pilnie uczył się w szkole, poznawał obce języki, wkuwał nowe słówka z niemieckiego, łaciny, greki, a łaska Boża kształtowała jego serce i ducha. Był wielkim czcicielem Eucharystii i Matki Bożej, której powierzył czystość swej duszy i serca. Był też odważny i stanowczy, pokonał pieszo setki kilometrów, by dotrzeć do Rzymu, gdzie rozpoczął nowicjat w zakonie jezuitów. Dużo się modlił i miał wielu kolegów, którzy bardzo go szanowali. Gdy zachorował, mówił bez lęku o swej śmierci. Umarł, mając osiemnaście lat. Proszę Cię, Boże! Niech św. Stanisław pomaga mi być dobrym chłopcem, odważnym i zawsze kochającym Maryję. Niech codziennie dbam o świętość mego młodego życia i z tym Świętym rozeznaję moje powołanie. Boże, daj mi dobre natchnienia i pociągaj swoją miłością do Jezusa wielu moich kolegów i koleżanek. Niech ten Święty będzie dla dzieci, młodzieży i naszej Ojczyzny orędownikiem i wspomożeniem. Wysłuchaj, Boże, tej mojej ufnej modlitwy. Amen.
Relikwie Stanisława Kostki
Ciało św. Stanisława Kostki spoczęło w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie i tam znajdują się główne relikwie świętego z Rostkowa. Gdy po 2 latach otwarto grób zakonnika, okazało się, że ciało pozostało nienaruszone. W 1621 roku czaszkę zakonnika przewieziono do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, skąd po latach zniknęła.
Relikwie Polaka znajdują się nadal w wielu miejscach w naszym kraju. Żebro Stanisława umieszczono w kaplicy nowicjatu jezuitów w Starej Wsi. W latach sześćdziesiątych XX wieku Bogdan Marian Sikorski – biskup płocki, przywiózł do Polski z Rzymu liczne relikwie (około 40) św. Stanisława Kostki.
Obecnie relikwie można odnaleźć m.in. w:
- sanktuarium pw. św. Stanisława Kostki w Rostkowie,
- kościele Rzymskokatolicki pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu,
- Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.
Przeczytaj także:
Św. Patryk sprowadził chrześcijaństwo na irlandzką wyspę. Po co trzymał w ręku koniczynę i co łączy biskupa z wężami?
Św. Patryk pogłębiał wiarę chrześcijańską w niewoli. Jego życie od samego początku związane było z patowymi sytuacjami i ogromnymi wyzwaniami. O losach świętego można dowiedzieć się z jego autorskich dzieł: „Wyznanie” i „List do żołnierzy Korotyka”. Gdy Święty Patryk uciekł i zawalczył o wolność, otrzymał kolejne arcytrudne zadanie – nawrócenie pogan w Irlandii na wiarę chrześcijańską.Ikonografia chrześcijańska – św. Stanisław Kostka
W ikonografii chrześcijańskiej Stanisław Kostka ukazywany jest jako młody zakonnik w stroju jezuity. Na popularnych obrazach święty przyjmuje komunię od anioła lub z rąk św. Barbary. Nierzadko duchowny przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na rękach i w codziennych sytuacjach ze swojego zakonnego życia.
Ponadto do głównych atrybutów św. Stanisława Kostki można zaliczyć:
- krzyż,
- różaniec,
- lilię,
- Matkę Bożą,
- laskę pielgrzyma.