Shifting to absolutny hit wśród generacji Z. Pozwala przenieść się do równoległej rzeczywistości
Shifting jest trendującą formą przenoszenia świadomości do innej, alternatywnej rzeczywistości. Nie każdy jednak wie, że może bywać niebezpieczny. Czytaj dalej i dowiedz się o nim więcej.
- Maja Ewa Cwil
W tym artykule:
Shifting staje się coraz bardziej popularnym trendem w internecie, szczególnie na TikToku. Amatorzy tej praktyki twierdzą, że pozwala ona przenosić się do innej, wybranej rzeczywistości. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym to polega i czy shifting jest bezpieczny.
Czym jest Shifting?
Od pewnego czasu w internecie zaczęło pojawiać się zjawisko Shifting Realities (Zmiany Rzeczywistości) nazywane w skrócie Shiftingiem. Polega ono na przenoszeniu swojej świadomości do innej, wybranej przez siebie rzeczywistości, a w praktyce określa się to jako coś pomiędzy medytacją, manifestacją i świadomym śnieniem. Według praktykujących w ten sposób można w pewnym sensie przeżywać alternatywne życie lub odwiedzać miejsca, które tak naprawdę nie istnieją, na przykład fikcyjne uniwersum z filmów czy książek.
Specjaliści mają na ten temat zdania dość skrajne, bo uważają, że Shifting może pomóc ludziom uporać się z ich problemami i poprawiać samopoczucie, ale jednocześnie grozi między innymi utratą kontaktu z rzeczywistością i uciekaniem od prawdziwego świata w krainę wyobraźni. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że Shifting to coś więcej, niż świadomy sen, któremu nadaje się inną nazwę, bo może zdawać się bardziej realny, niż zwykłe sny.
Shifting jako trend z TikToka
Shifting zaczął stawać się trendem na platformie TikTok, gdzie młodzi ludzie zamieszczają krótkie filmiki na temat swoich doświadczeń z tą praktyką oraz poradnikami, jak przenosić się do innej rzeczywistości. Te materiały osiągają setki tysięcy, a niekiedy i miliony wyświetleń, rozległe dyskusje w komentarzach oraz tysiące polubień. Świadczy to o tym, że coraz więcej osób interesuje się tym zjawiskiem i wiele z nich je praktykuje. Niektórzy autorzy filmików opowiadają, że Shifting może być trudny do wykonania i pierwsze sukcesy odnieśli dopiero po miesiącach, a nawet latach nieudanych prób.
Twórcy na TikToku opowiadają także o swoich doświadczeniach w Shiftingu, często zachęcając innych użytkowników do podjęcia takiej próby osobiście. Niepokojące jest to, że wiele osób wspomina o permashiftingu, czyli przenoszeniu się do innej rzeczywistości na wiele lat lub nawet na stałe. Pojawia się więc pytanie, co miałoby dziać się wtedy z ciałem shiftera podczas jego funkcjonowania w równoległym świecie? Internauci twierdzą, że wówczas “klon” przejmuje władzę nad nim i przeżywa prawdziwe życie za tego, kto przeniósł swoją świadomość w inne miejsce.
Kolejną kwestią, która może wzbudzać niepokój, są reakcje shifterów na fakt, że wracają do faktycznej rzeczywistości z wyimaginowanego świata. Niektórzy płaczą i załamują się, że nie mogą żyć w wymarzonym miejscu na zawsze i rozczarowani są tym, jak wygląda ich prawdziwe życie.
Metody Shiftingu
Sposobów na Shifting według internautow jest kilka, a przypominają one nieco przygotowania do świadomego śnienia. Uważa się, że każdy, kto chce spróbować przenieść się do innej rzeczywistości, powinien wybrać metodę, która sprawdzi się u niego najlepiej. Wspólnym mianownikiem sposobów na Shifting jest to, żeby przygotować własny scenariusz i opis tego, co ma się dziać w alternatywnym świecie oraz jak ma on wyglądać. Podobno praktyka ta uda się tylko tym, którzy szczerze wierzą, że mogą osiągnąć sukces.
Raven Method
Raven Method to sposób na Shifting, polegający na położeniu się na łóżku w pozycji rozgwiazdy, czyli z rękami i nogami rozłożonymi na boki. Następnie należy zacząć powoli odliczać od 1 do 100 (lub od 100 do 1), myśląc jednocześnie o swojej wybranej rzeczywistości. Niektórzy mówią też, że co 5 liczbę powinno się powtarzać afirmację w formie zdania, które ma zapewnić sukces, na przykład “uda mi się przenieść do wybranego świata”.
Alicja w Krainie Czarów
Kolejną metodą, która podobno pozwala przenieść się do innej rzeczywistości, jest położenie się na łóżku, najlepiej na plecach i wyobrażenie sobie, że leży się pod ogromnym drzewem i odpoczywa. Kiedy pojawi się senność, trzeba wyobrazić sobie obok siebie jedną z postaci, która ma występować w wybranej rzeczywistości, a następnie spróbować ją gonić. Pod koniec gonitwy ma pojawić się nora, do której należy wskoczyć.
Sunni Method
Ostatnim ze słynnych sposobów Shiftingu jest Sunni Method, czyli metoda, polegająca na położeniu się w łóżku z zamkniętymi oczami i wyobrażeniu sobie, że przebywa się w wybranej przez siebie rzeczywistości. Internauci twierdzą, że początkującym raczej się to nie uda i korzystają z tego tylko ci, którzy są już doświadczeni w Shiftingu.
Shifting - korzyści i zagrożenia
Specjaliści od tematu psychologii wypowiadają się różnie na temat Shiftingu. Psycholog Saul Rosenthal w wywiadzie dla Business Insider powiedział, że ucieczka do innej rzeczywistości może być reakcją na stres i trudne sytuacje w życiu, takie jak presja czy społeczna izolacja. Uważa on, że Shifting jest sposobem na zwiększenie poczucia kontroli, podczas gdy na świecie dzieje się dużo trudnych rzeczy.
Wypowiedzi ekspertów
Doradczyni kliniczna Niloufar Esmaeilpour wypowiada się o Shiftingu jako czymś, co wymaga dużej wyobraźni i łączy fantazję z rzeczywistością. Ekspertka jednak podkreśla, że granica między prawdą a fikcją może dla niektórych być aż zbyt cienka oraz wspomina, że jest to praktyka szczególnie niebezpieczna dla osób z problemami psychicznymi. Psycholog Joshua Klapow uznał, że Shifting może być niebezpieczny, szczególnie gdy ktoś przenosi się do innej rzeczywistości zbyt często i zaczyna wczuwać się w nią bardziej, niż w swoje prawdziwe życie.
Ofiary Shiftingu
Jedna z shifterek, której nazwisko zostało podane do wiadomości publicznej przez Business Insider - Alya Woods, siedemnastolatka z Manchesteru - sama stwierdziła, że musiała zerwać z tą praktyką, bo dostała na jej punkcie obsesji i nie umiała czerpać przyjemności z tego, jak żyje w świecie prawdziwym. Lupe Ojeda, także siedemnastoletnia shifterka przyznała, że Shifting pogorszył jej zdrowie psychiczne, które już wcześniej nie było w najlepszym stanie, bo zmaga się ona z depresją i lękami.
Różne możliwe skutki
Niektórzy twierdzą, że Shifting może prowadzić do utraty kontaktu z rzeczywistością, co zazwyczaj prowadzi do psychozy. Według doktora Ryana C. Warnera, psychologa klinicznego, “U niektórych może to prowadzić do większego relaksu i poprawy jakości snu, podczas gdy u innych może powodować niepokój lub zakłócać wzorce snu” - jak wspomina we fragmencie wywiadu z portalu Sleepopolis.
Pojawiają się też głosy, że umiarkowane korzystanie z Shiftingu czy świadomego śnienia może korzystnie wpływać na tych, którzy zmagają się z obniżonym nastrojem i stresem. Chwilowa ucieczka do alternatywnej rzeczywistości potrafi pomóc zregenerować siły psychiczne i dodać odwagi do zmierzenia się z prawdziwymi problemami.
Mallory Grimste, terapeutka młodzieży uważa, że wyobrażanie siebie w innych rzeczywistościach może okazać się zdrowym sposobem radzenia sobie z problemami. To wyobrażone miejsce stanowi czasem dla nich “bezpieczną przestrzeń”.
Źródła:
Charlotte Colombo, „Reality shifting where users say they’re transportef to another life has exploded on TikTok, byt former shifters say it harmed their mental health” - https://www.businessinsider.com/shifttok-reality-shifting-respawn-amino-reddit-tumblr-instagram-twitter-tiktok-2021-12?IR=T
Rachel MacPherson, “How Could the “Reality Shifting” TikTok Trend Impact Sleep?” (fragmenty wywiadów z ekspertami z czerwca 2024), https://sleepopolis.com/news/what-is-reality-shifting-affect-sleep/