Reklama

W tym artykule:

  1. Co to jest rezurekcja?
  2. Czy rezurekcja jest obowiązkowa?
  3. Kiedy jest rezurekcja?
Reklama

Co to jest rezurekcja?

Rezurekcja jest nabożeństwem wielkanocnym, podczas którego następuje uroczyste ogłoszenie triumfu Jezusa i jego powstania z umarłych. Ważny element stanowi tu procesja rezurekcyjna, która rozpoczyna się od miejsca Grobu Pańskiego. Następnie kapłan, który przewodniczy w tej uroczystości, przejmuje hostię w monstrancji i idzie z nią na czele procesji. Asystujący głównemu celebransowi niosą tuż obok paschał, figurkę Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż owinięty czerwoną stułą. Cała procesja - księża, ministranci oraz wierni okrążają kościół raz bądź trzy razy. W tym czasie słychać głośne bicie dzwonów i śpiewane są wielkanocne pieśni, na przykład Wesoły nam dzień dziś nastał. Po czym wszyscy wchodzą do świątyni, gdzie następuje uroczyste odśpiewanie Te Deum - hymnu, znanego również pod nazwą Ciebie Boga wysławiamy. Na koniec uroczystości następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W wielu parafiach wykonywana jest również antyfona maryjna Regina Coeli.

Słowo rezurekcja pochodzi od łacińskiego resurrectio, które oznacza zmartwychwstanie. Jest to więc czas radości i przeżywania wygranej życia nad śmiercią. Dla wiernych jest to najważniejszy moment w całym roku liturgicznym. Zmartwychwstanie jest bowiem najważniejszym dogmatem chrześcijan. Rezurekcją określa się nie tylko uroczystą mszę, ale bardzo często słowo to odnosi się do samej procesji rezurekcyjnej.

Zobacz także:

Wielki Post – symbole, które wskazują na czas pokuty i żalu. Jakie są i co oznaczają symbole wielkopostne?

Do najbardziej znanych symboli Wielkiego Postu należą: kolor fioletowy, popiół, zasłonięty krzyż oraz liczba 40. Każdy z nich nawiązuje do okresu oczekiwań na wielkanocne święta i wskazuje na ważność pokuty. Poznaj ich dokładne znaczenie i zobacz, jak wzmacniają przesłanie Wielkiego Postu. Symbole te wywodzą się z dawnych czasów.
wielki post symbole
Adobe Stock, Creativa Images

Ile trwa rezurekcja?

Uroczyste celebrowanie cudu Zmartwychwstania Pańskiego podczas mszy rezurekcyjnej połączonej z procesją może trwać od 1 do 1,5 godziny.

Czy rezurekcja jest obowiązkowa?

Uczestnictwo w rezurekcji nie jest obowiązkowe, ponieważ w kościelnych przepisach nie ma jasnego zapisu, w której mszy wielkanocnej wierny powinien brać udział. Należy jednak pamiętać o tym, że w święta nakazane oraz w każdą niedzielę uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe. Dlatego też osoby wierzące mogą wybrać, w której Eucharystii, odprawianej w Niedzielę Wielkanocną, chcą uczestniczyć. Może nią być właśnie poranna msza rezurekcyjna.

Zobacz także

Jest jeszcze jedna możliwość, która zwalnia w odbyciu niedzielnej mszy wielkanocnej. Otóż jeżeli wierny uczestniczył w obchodach Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę wieczorem, oznacza to, że nie musi już przychodzić do kościoła następnego dnia. Dzieje się tak, ponieważ Wigilia Paschalna liturgicznie przynależy już do obchodów Niedzieli Wielkanocnej i rozpoczyna celebrowanie Zmartwychwstania.

Zobacz także:

Baranek paschalny – co oznacza w Starym Testamencie? Dlaczego pojawia się w kontekście Wielkanocy?

Baranek paschalny upamiętnia historię ludu hebrajskiego oraz jego wyjścia z egipskiej niewoli. Święto Paschy, czyli Święto Wolności było celebrowane ucztą, podczas której uśmiercano to zwierzę i składano je w ofierze. Baranek paschalny występuje również w powiązaniu z postacią Jezusa oraz jego poświęceniem za ludzkie grzechy. Symbol ten pojawia się więc szczególnie często w okresie świąt Wielkanocnych.
baranek paschalny
Adobe Stock, Godong Photo

Kiedy jest rezurekcja?

Rezurekcja wielkanocna może odbyć się o różnych porach. W liturgii kościoła rzymskokatolickiego nabożeństwo rezurekcyjne z procesją, w którym wierni obwieszczają światu dobrą nowinę, może mieć miejsce w niedzielny poranek, a więc w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Nie jest to jedyna pora. Procesja rezurekcyjna może odbyć się również w Wielką Sobotę - na zakończenie Wigilii Paschalnej. W takim przypadku niedzielna msza przyjmuje charakter dziękczynny.

Wigilia Paschalna a rezurekcja

Po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej, która powinna rozpocząć się w Wielką Sobotę po zmroku, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do miejsca adoracji. Po tym następuje rozpalenie kadzideł oraz śpiewanie pieśni. Wówczas rozpoczyna się przejście do rezurekcji rozumianej jako uroczysta procesja. Zwyczaj ten pojawił się na polskich ziemiach około 1520 roku. Wiele parafii kontynuuje jednak inną tradycję, wedle której rezurekcja odbywa się w niedzielny poranek.

Zobacz także:

Reklama

Któryś za nas cierpiał rany: modlitwa i integralna część nabożeństwa drogi krzyżowej. Jakie ma znaczenie dla katolików?

Czas Wielkiego Postu wierni kościoła katolickiego spędzają na pokucie i okazaniu skruchy za grzechy. W przybliżeniu się do Boga i oczyszczeniu z win pomagają nabożeństwa pasyjne. Jednym z nich jest droga krzyżowa, zaś centralny punkt stanowi tu modlitwa "Któryś za nas cierpiał rany". Jak dokładnie brzmią słowa tego wezwania i jakie jest ich znaczenie?
Któryś za nas cierpiał rany modlitwa
Adobe Stock, sidneydealmeida

Rezurekcja - msza w niedzielę

Procesję rezurekcyjną w Wielką Niedzielę rozpoczyna kapłan, który wraz z asystą idzie do Grobu Pańskiego. Tam poprzedniego wieczoru został umieszczony Najświętszy Sakrament. Po adoracji wyrusza z monstrancją i innymi atrybutami przed kościół - tym samym rozpoczynając rezurekcyjną procesję. Po jej odbyciu monstrancja wraca na ołtarz. Zazwyczaj uroczystość rezurekcyjna w niedzielny poranek odbywa się o godzinie 6 rano.

Reklama
Reklama
Reklama