Reklama

W tym artykule:

  1. Czym są rekolekcje wielkopostne?
  2. Po co są rekolekcje wielkopostne?
  3. Kiedy są rekolekcje wielkopostne?
  4. Ile trwają rekolekcje wielkopostne?
Reklama

Czym są rekolekcje wielkopostne?

Rekolekcje wielkopostne to spotkania, które odbywają się w kościele bądź kaplicy. Są organizowane w okresie bezpośrednio poprzedzającym Wielkanoc i właśnie do tego wydarzenia przygotowują wiernych. Ksiądz, zakonnik bądź misjonarz zaproszony do konkretnej parafii przez okres kilku dni prowadzi duchowe spotkania i nabożeństwa, które pogłębiają refleksje na tematy związane z wiarą. Katolicy mają szansę na umocnienie swojej więzi z Bogiem, przyznanie się do grzechów oraz wyrażenie swojego żalu. Rekolekcje wielkopostne są kontemplacją słów Ewangelii. Zazwyczaj dana parafia organizuje oddzielne spotkania dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, aby przekaz religijny był odpowiednio dopasowany do odbiorców.

Rekolekcje wielkopostne w szkole

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci najczęściej odbywają się w godzinach porannych i uczęszczają na nie uczniowie, którzy na co dzień chodzą na lekcje religii. Bardzo często zdarza się, że rekolekcje trwają w czasie godzin lekcyjnych, a to skutkuje tym, że zajęcia szkolne nie odbywają się, choć w świetle prawa uczniowie nie mają prawnego nakazu uczestnictwa w rekolekcjach.

Rekolekcje dla dzieci i młodzieży mogą odbywać się w kaplicach, kościołach oraz budynkach szkolnych. Szczegółowy przebieg ustalany jest pomiędzy księdzem oraz dyrekcją placówki edukacyjnej.

Zobacz także:

Wielki Post – symbole, które wskazują na czas pokuty i żalu. Jakie są i co oznaczają symbole wielkopostne?

Do najbardziej znanych symboli Wielkiego Postu należą: kolor fioletowy, popiół, zasłonięty krzyż oraz liczba 40. Każdy z nich nawiązuje do okresu oczekiwań na wielkanocne święta i wskazuje na ważność pokuty. Poznaj ich dokładne znaczenie i zobacz, jak wzmacniają przesłanie Wielkiego Postu. Symbole te wywodzą się z dawnych czasów.
wielki post symbole
Adobe Stock, Creativa Images

Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych

Odbywające się przed Wielkanocą rekolekcje dla dorosłych odbywają się najczęściej w porze popołudniowej bądź wieczornej. Proboszcz bierze pod uwagę potrzeby wiernych i ich codzienne obowiązki zawodowe. Dzięki temu katolicy należący do danej parafii mogą przygotować się na nadejście świat bez rezygnowania bądź czynienia wielkich zmian w codziennych harmonogramie. Ksiądz rekolekcjonista dostosowuje przekaz do starszej grupy odbiorców. Spotkania te są lekcjami duchowymi, które uczą jak stać się lepszym chrześcijaninem poprzez akt pokuty.

Zobacz także

Rekolekcje wielkopostne nie są obowiązkowe. Oznacza to, że wierni kościoła katolickiego nie mają obowiązku uczestniczenia w tych nabożeństwach. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to wyjątkowy czas w całym liturgicznym roku. Nauki rekolekcyjne są więc okazją do tego, aby wzmacniać wiarę i nauczyć się pokory.

Rekolekcje wielkopostne online

Dla osób, które z różnych względów nie mogą fizycznie uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych, jest inne rozwiązanie. Dzięki rozwojowi technologicznemu możliwe jest wzięcie udziału w rekolekcjach internetowych. Na stronach poszczególnych parafii oraz popularnych i darmowych platformach do publikacji i odtwarzania formatu video, zawarte są treści rekolekcyjne - rozważania, kazania, modlitwy i czytania. Niektóre z nich pochodzą z poprzednich lat, choć ich przekaz nie stracił na aktualności. Może jest również odtworzenie rekolekcji online w czasie rzeczywistym.

Zobacz także:

Któryś za nas cierpiał rany: modlitwa i integralna część nabożeństwa drogi krzyżowej. Jakie ma znaczenie dla katolików?

Czas Wielkiego Postu wierni kościoła katolickiego spędzają na pokucie i okazaniu skruchy za grzechy. W przybliżeniu się do Boga i oczyszczeniu z win pomagają nabożeństwa pasyjne. Jednym z nich jest droga krzyżowa, zaś centralny punkt stanowi tu modlitwa "Któryś za nas cierpiał rany". Jak dokładnie brzmią słowa tego wezwania i jakie jest ich znaczenie?
Któryś za nas cierpiał rany modlitwa
Adobe Stock, sidneydealmeida

Po co są rekolekcje wielkopostne?

Uczestnictwo w parafialnych rekolekcjach jest dla wiernych okazją ku temu, aby lepiej przygotować się na nadejście świąt wielkanocnych. Oprócz pieśni na Wielki Post, uczestnictwie w Drodze Krzyżowej oraz nabożeństwie pasyjnym Gorzkich Żali, a także odmawianiu słów modlitw na Wielki Post, to wzięcie udziału w rekolekcjach wiąże się z odnową duchową. Dzięki ich analizie i szczegółowej interpretacji słów Ewangelii osoby uczęszczające na rekolekcje mają szansę lepiej zrozumieć bożą miłość. Msza święta z kazaniem wygłoszonym przez rekolekcjonistę pomaga napełnić wnętrze miłością, empatią i zrozumieniem oraz stać się lepszym człowiekiem.

Oto co jeszcze dają wiernym rekolekcje wielkopostne:

  • czas na oddanie się modlitwie i pokucie;
  • zrobienie szczegółowego rachunku sumienia;
  • przygotowanie na celebrację misterium paschalnego;
  • odsunięcie spraw doczesnych i przyziemnych i skupienie się na duchowej sferze życia.

Kiedy są rekolekcje wielkopostne?

Wielki Post rozpoczyna się wraz ze Środą Popielcową i kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną mszą upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę Jezusa z Apostołami. W czasie, do kiedy trwa Wielki Post, proboszczowie parafii są zobligowani do tego, aby przeprowadzić rekolekcje wielkopostne. W ty celu zapraszany jest ksiądz, który nie jest rezydentem danej parafii. Rekolekcjonistą może być misjonarz, który przybył z innego kontynentu bądź wikariusz, który pełni służbę duszpasterską w sąsiedniej miejscowości. Nie ma ściśle określonych zasad, kiedy należy przeprowadzić rekolekcje. Mają one odbyć się w okresie Wielkiego Postu. W zależności od tego, w jakiej parafii są przeprowadzane rekolekcje, ich terminy mogą się różnić. Decyzja o dacie ich organizacji należy do proboszcza.

Zobacz także:

Reklama

Cytaty świętych, które uczą, inspirują, dodają otuchy. Przeczytaj i wybierz sentencję dla siebie

Cytaty świętych stanowią niezwykłe źródło mądrości i inspiracji. Sentencje „wyniesionych na ołtarze” nierzadko pomagają podejmować odpowiednie decyzje, zachęcają do głębszej refleksji, wskazują kierunek duchowej drogi, a więc wpływają na życie ludzi na całym świecie. Warto poznać niektóre cytaty, aby zyskać wiarę, siłę i nadzieję.
Cytaty świętych
fot. Cytaty świętych / AdobeStock, Kevin Carden

Ile trwają rekolekcje wielkopostne?

Zazwyczaj rekolekcje wielkopostne trwają od 3 do 4 dni. A dniem ich rozpoczęcia jest niedziela. W tym krótkim czasie wierni prowadzeni przez nauki rekolekcjonisty oddają się refleksji i zagłębiają się we własną relację z Bogiem. Podczas trwania rekolekcji parafialnych odbywają się uroczyste msze święte, w trakcie których odprawiane są kazania i nauki nakierowane na przeżywanie okresu pokuty i skruchy. Następuje również czas spowiedzi oraz przyjęcia komunii świętej - te czynności zwyczajowo odbywają się w ostatni dzień wielkopostnych rekolekcji. W tym dniu często mają miejsce podziękowania za rekolekcje wielkopostne. W międzyczasie wierni skupiają się na modlitwach zbiorowych i indywidualnych. Odmawiany jest różaniec lub Koronka do Miłosierdzia Bożego. Następuje również adoracja Świętego Sakramentu.

Reklama
Reklama
Reklama