Reklama

W tym artykule:

  1. Historia i pochodzenie symbolu Ręce Boga
  2. Ręce Boga symbol: jak wygląda?
  3. Ręce Boga znaczenie
  4. Współczesne interpretacje znaku Ręce Boga
Reklama

Historia i pochodzenie symbolu Ręce Boga

Pochodzenie symbolu Ręce Boga nie jest do końca znane. Namacalnym przykładem jego wykorzystania jest popielnica, którą odnaleziono w 1936 roku w miejscowości Biała obok Łodzi. Przypuszcza się, że naczynie pochodzi z przełomu II i III wieku. Przypisano ją do kultury przeworskiej, ponieważ w takich popielnicach ludność ta składała prochy swoich przodków. Według innych interpretacji naczynie to przynależało do społeczności Wandali, czyli grupy plemion wschodniogermańskich, do którym bliżej było także Słowianom.

Zobacz także:

Dadźbóg - słowiański bóg Słońca. Jego moce przyciągają bogactwo

Dadźbóg to słowiański bóg Słońca i ognia. Był obdarzany czcią przez wschodnie plemiona Słowian. W mitologii często określa się go jako syna Swaroga. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Dadźbóg
Adobe Stock, Prazis Images

Oprócz symbolu Ręce Boga na popielnicy występowały też inne znaki, takie jak swastyki i swarzyce, Dawniej były one znane jako symbole solarne, które identyfikowano między innymi ze Słowianami. Zaczęto więc interpretować Ręce Boga jako jeden ze znaków, którym posługiwała się ludność słowiańska.

W czasach wojennych popielnica była wykorzystywana przez III Rzeszę i stała się elementem propagandy ze względu na występujące na niej znaki swastyk, które naziści przejęli na potrzeby swojej ideologii. Zaginęła pod koniec II wojny światowej, podczas wycofywania się sił niemieckich. Dziś zachowała się wyłącznie jej kopia wykonana z gipsu.

Według niektórych badaczy historia znaku Ręce Boga sięga jeszcze dalej - około 2100 a 1700 rokiem przed narodzinami Chrystusa. Podobne symbole zostały bowiem odnalezione na naczyniach z epoki brązu, które należały do ludów zamieszkujących ówczesne tereny na południowo-wschodnią stronę gór Ural.

Zobacz także

Ręce Boga symbol: jak wygląda?

Ręce Boga to symbol, który składa się z równoramiennego krzyża. Każda z jego krawędzi zakończona jest pionową bądź poziomą linią, z której wyrastają widełki - najczęściej są one interpretowane jako dłonie. Zazwyczaj pomiędzy każdym z ramion krzyża wpisane są swargi - dwie z nich są ze zgięciem pojedynczym, zaś dwie kolejne z podwójnym.

fot. Ręce Boga / Adobe Stock, Ricochet64

Ręce Boga znaczenie

Istnieje wiele interpretacji znaku. Ręce Boga są często określane jako jeden z najważniejszych symboli słowiańskich. Cztery ramiona krzyża to:

  • cztery strony świata,
  • cztery pory roku,
  • cztery żywioły.

Z kolei znajdujące się często pomiędzy ramionami krzyża swarzyce wskazują na bogów słowiańskich. Zakończone pojedynczo są odzwierciedleniem bóstwa solarnego Swaroga, zaś te o podwójnych nawiązują do Peruna - gromowładnego władcy niebios. Z kolei widełkowe zakończenia krzyża są interpretowane jako palce boga, który w ten sposób pokazuje, że sprawuje władzę nad całym wszechświatem. Rozwidlenia wskazują na powiązanie z bóstwem piorunowym i jego potężną siłę.

Ręce Boga są określana jako wyraz boskości, która realizuje się w dwóch ujęciach: opiekuńczym i władczym oraz słonecznym i ognistym. Centralny krzyż wskazuje na równowagę i wielką oraz wszechobecną moc sprawczą boga.

Zobacz także:

Reklama

Mokosz: bogini płodności i patronka kobiet. Nazywana jest słowiańską Matką Ziemią

Mokosz - bogini płodności i urodzaju. Była czczona przede wszystkim przez Słowian wschodnich. Określano ją również jako opiekunkę kobiet i dzieci. Kim była słowiańska Matka Ziemia i co było jej symbolem?
mokosz bogini
Adobe Stock, Ju_see

Współczesne interpretacje znaku Ręce Boga

Ręce Boga są obecne we współczesnym rodzimowierstwie. Symbol ten został włączony jako oficjalny do Rodzimego Kościoła Polskiego i jest uznawany za religijny słowiański znak.

Reklama
Reklama
Reklama