Piotr Damiani – święty biskup, który walczył o odnowę Kościoła i głosił teorię o dwóch kluczach
Piotr Damiani zasłynął jako pobożny i mądry człowiek, dlatego pełnił funkcję nie tylko gorliwego opata, ale również doradcy i kierownika. Święty stał się przyjacielem wiernych, osób duchownych, a także najwyższych władców. Jego cenne rady zdecydowanie wpłynęły na rozwój Kościoła i budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim był święty Piotr Damiani?
- Kogo i czego patronem jest św. Piotr?
- Skrócony życiorys Piotra z Rawenna
- Jak i kiedy zmarł Piotr Damiani?
- Dzień św. Piotra w Polsce
- Ikonografia chrześcijańska – św. Piotr Damiani
Kim był święty Piotr Damiani?
Święty Piotr Damiani urodził się około 1007 roku w prowincji Ravenna we Włoszech. Chłopiec pochodził z prostej, wielodzietnej rodziny i przyszedł na świat jako niechciane dziecko. Jego biologiczna matka porzuciła syna, gdy był niemowlakiem. Po śmierci rodzicielki, Piotrem zajął się Damian – starszy brat.
Początkowo Damiani studiował prawo i praktykował jako nauczyciel, ale później zdecydował się na życie duchowe, dlatego najpierw udał się na pustkowie, a później wstąpił do klasztoru benedyktynów-eremitów w Fonte Avellana. Pobożny mężczyzna głęboko zaangażował się w działania monastyczne, praktykując ascetyzm i kontemplację. Chrześcijanin najpierw został eremitą, następnie konsekwentnym i wymagającym opatem w Fonte Avellana. Gdy w zakonie przybyło mnichów, Piotr otwierał nowe opactwa i ośrodki pustelnicze.
Piotr Damiani jako teolog znany jest z traktatów np. „De Divina Omnipotentia", czy też „Liber Gomorrhianus", skupiających się na walce z deprawacją wśród duchowieństwa i potrzebie świętości życia. Duchowny był jednym z pierwszych uczonych, który zwrócił szczególną uwagę na znaczenie łaski Bożej i jej rolę w kontekście zbawienia. Życie Piotra zaowocowało twórczością literacką na temat duchowości, modlitwy, zakonu. Święty pozostawił po sobie liczne:
- utwory poetyckie,
- listy,
- kazania,
- życiorysy.
Damiani głosił teorię dwuwładzy, podkreślając różność, ale także równość władzy świeckiej i duchowej. Za przykład podawał dwa klucze powierzone św. Piotrowi przez Chrystusa, z czego jeden oznaczał rząd duchowy, a drugi świecki – oba pasowały do Królestwa.
Święty odegrał kluczową rolę w życiu politycznym swojej epoki. Piotr angażował się w rozwiązywanie konfliktów w Kościele i podejmował wysiłki na rzecz reformy kościelnej (np. walczył z nadużyciami, pełnił funkcję legata papieskiego na synodach). Damiani został mianowany kardynałem -biskupem Ostii, mimo że do ostatniej chwili bronił się przed podjęciem tej funkcji, a także otrzymał miano przewodniczącego Kolegium Kardynalskiego w Kościele rzymskokatolickim.
Kogo i czego patronem jest św. Piotr?
Święty Piotr Damiani nieoficjalnie uważany jest za patrona teologów i duchownych. Doktor Kościoła broni czystości, a także moralności. Święty stał się orędownikiem podczas bólu głowy oraz kolejnym opiekunem zakonu benedyktyńskiego.
Skrócony życiorys Piotra z Rawenna
- Piotr Damiani urodził się w 1007 roku w mieście Rawenna (Włochy).
- Młodzieniec uzyskał stopień mistrza sztuk wyzwolonych i spełniał się jako nauczyciel.
- W 1035 roku Piotr został eremitą w Fonte Avellana, a w 1043 roku otrzymał tytuł opata eremu kamedulskiego.
- W 1057 roku duchowny uzyskał miano biskupa Ostii i kardynała z rąk papieża Stefana IX.
- W 1063 roku Damiani stał się mediatorem sporu między Hugonem – opatem klasztoru benedyktyńskiego w Cluny a biskupem Mâcon.
- W 1067 roku zrezygnował ze stanowiska biskupa i powrócił do ascetycznego życia mniszego. Jednak nadal wspierał cennymi radami władców, a także duchowieństwo.
- W roku 1069 roku opat namówił cesarza Henryka IV, aby nie opuszczał swojej żony.
- W 1071 roku Piotr Damiani współuczestniczył w konsekracji kościoła benedyktynów na Monte Cassino jako legat papieski.
- W 1072 roku święty przyczynił się do podporządkowania papieżowi archidiecezji w Rawennie.
- Piotr Damiani zmarł 22 lutego 1072 roku we włoskim miasteczku Faenza.
Sprawdź też:
Św. Antoni Pustelnik – ojciec pustyni. Przyciągnął na pustkowie 6000 naśladowców
Św. Antoni Pustelnik znany jest również jako Antoni Wielki. Opat porzucił bogate i beztroskie życie, aby z pokorą udać się na pustynię. Antoni pragnął samotności, jednak przyciągnął tysiące eremitów. Wielokrotnie nękany przez szatana doświadczał boskiego wsparcia i nieustannie trwał w swojej pobożnej codzienności. Święty jest uznany za głównego przedstawiciela anachoretyzmu, czyli ruchu religijnego opartego na życiu w samotności i w otoczeniu praktyk ascetycznych, kompletacji, modlitwy, umartwiania.Jak i kiedy zmarł Piotr Damiani?
Wiadomo, że święty Piotr zmarł 22 lutego 1072 roku w mieście Faenza, a jego relikwie nieustannie spoczywają w katedrze wyniesionej właśnie w tej części kraju. W 1071 roku opat wyruszył do Rawenny z misją pojednania papieża z biskupem. W drodze powrotnej niespodziewanie i ciężko zachorował. Piotr został przeniesiony do Fonte Avellana, gdzie ostatecznie pożegnał się z życiem na ziemi.
Wyniesienie na ołtarze włoskiego eremity miało miejsce w 1828 roku przez papieża Leona XII i w tym samym czasie święty otrzymał tytuł doktora Kościoła.
Dzień św. Piotra w Polsce
Wspomnienie świętego z Rawenna obchodzone jest 21 lutego w Kościele katolickim. W tym dniu wierni modlą się o mądrość w dążeniach do świętości. To czas refleksji i gorliwych przemyśleń nad wartościami chrześcijańskimi.
Krótka modlitwa do świętego Piotra Damiani
Wszechmogący Boże, pomóż nam podążać za nauką i przykładem św. Piotra Damiana, abyśmy przedkładając Chrystusa ponad wszystko, mogli zawsze pracować w służbie Twojego Kościoła i osiągnęli radość wiecznego światła. Amen.
Ikonografia chrześcijańska – św. Piotr Damiani
W ikonografii chrześcijańskiej św. Piotr Damiani przedstawiany jest na różnorodne sposoby. Czasami przybiera postać mnicha w benedyktyńskim habicie, a innym razem kardynała lub biskupa w mitrze. Duchowny najczęściej ukazywany jest z piórem i zwojem w ręku.
Do głównych atrybutów świętego można zaliczyć:
- krzyż,
- czaszkę,
- ozdobną kapę (cappa magna),
- anioła z kapeluszem kardynalskim.
Przeczytaj również: