Reklama

W tym artykule:

  1. Perun symbol
  2. Jak wygląda symbol Peruna?
  3. Perun symbol - znaczenie
  4. Jak Słowianie wykorzystywali znak Peruna?
Reklama

Perun symbol

W mitologii słowiańskiej Perun był władcą błyskawic i grzmotów. Często określany był mianem gromowładnego. Sprawował też pieczę nad wojownikami, zagrzewał do boju i dodawał odwagi. Symbol Peruna miał chronić ludność przed nieszczęściami i wszelkim złem. Z racji tego, że odnosił się do jednego z najważniejszych bogów słowiańskich, wierzono w to, że jego moce są szczególne.

Zobacz także:

Świętowit - słowiański bóg wojny i urodzaju. Wspierał w bojach, a w czasie pokoju dbał o obfite dary

Świętowit to ważna postać w mitologii słowiańskiej. Dawne ludy przedstawiały go jako potężnego władcę o czterech twarzach. Świętowit sprawował pieczę nad wyprawami zbrojnymi i zapewniał powodzenie w walce. Z tego powodu zyskał miano słowiańskiego boga wojny. Zobacz, czemu jeszcze patronował i gdzie znajdowało się główne miejsce jego kultu.
Świętowit
Adobe Stock, Matt

Był często wykorzystywany przez Słowian zamieszkujących zachodnie tereny. W tamtych rejonach znak Peruna służył przede wszystkim do tego, aby zabezpieczać domostwa przed nawałnicami oraz piorunami. Można także spotkać się z tym, że symbol władcy gromowładnego jest określany jako słowiański symbol siły. Jest to powiązane z rolą Peruna, który oprócz władania piorunami, był również dawcą siły i decydował o losach wojen i wojowników.

Jak wygląda symbol Peruna?

Symbol Peruna to sześciokąt foremny bądź sześcioramienny krzyż. Inną formą jest też sześcioramienna gwiazda ujęta w okręgu. Jest to bardzo ważny znak, który można spotkać w wielu innych kulturach i systemach wierzeń. Z powodu jego szerokiego zasięgu zwykło się określać go jako gwiazda heksapentalna.

fot. Symbol Boga Peruna / Adobe Stock, andyvi

W Polsce symbol Peruna przetrwał do dziś i jest znany pod postacią rozety podhalańskiej bądź rozety karpackiej. Umieszcza się ją na drewnianych stropach domostw w celach ochronnych. Znak ten ma za zadanie chronić mieszkańców przed działaniem sił natury i zabezpieczać przed piorunami, wichurą czy ulewą. Znaczenie znaku jest więc bardzo podobne jak u dawnych Słowian - nadal ma spełniać funkcje ochronne.

Perun symbol - znaczenie

Znak Peruna powiązany ze słowiańskim bóstwem gromowładnym stanowił ważną cześć obrzędowości i wierzeń Słowian. Był wykorzystywany na co dzień oraz podczas odprawiania magicznych rytuałów. Jego znaczenie było ściśle związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i zablokowaniem dostępu nieszczęściom oraz złym mocom.

Oto najważniejsze funkcje, jakie w dawnych czasach spełniał znak Peruna:

  • ochrona przed złem i nieszczęściem,
  • odsunięcie trosk,
  • zabezpieczenie domowników i domostw przed potężnym i niebezpiecznym działaniem żywiołów.

Jak Słowianie wykorzystywali znak Peruna?

W odległych czasach słowiańskich symbol Peruna był wykorzystywany w formie amuletu, choć nie tylko. Dawna ludność kreśliła znak Peruna przy drzwiach na belkach domów. Wyryty w tym miejscu miał spełniać przede wszystkim jedną, nadrzędną funkcję - bronić mieszkańców przed niszczycielskim działaniem sił przyrody - głównie piorunami, nawałnicą, gradobiciem i burzą. Był to bardzo ważny symbol Słowian.

Perun symbol był również obecny na przedmiotach codziennego użytku, na przykład na ubraniach. Stanowił też ważny element herbów. Jako znak gromowładnego boga miał dodawać siły i wspomagać w walkach. Bóg Perun był określany jako władca sprawiedliwy, dawca życia i twórca światłości. Znak mu przypisany zyskiwał podobne wartości. Uważano, że posiada silne właściwości a czyhająca w nim moc jest w stanie odeprzeć nawet największe niebezpieczeństwa i uratować z opresji.

Zobacz także:

Swarożyc - słowiański bóg ognia ofiarnego i domowego. Jakie miejsce zajmuje w mitologii słowiańskiej?

Swarożyc określany jako słowiański bóg ognia ofiarnego i domowego jest jedną z ważnych postaci wierzeń dawnych ludów. Przypisuje mu się zdolność okiełznania jednego z czterech żywiołów. Swarożyc uznawany jest za boga, który nauczył plemiona posługiwania się ogniem. Niektóre dawne przekazy łączą Swarożyca ze Swarogiem. Jak wygląda relacja bóstw słowiańskich?
swarożyc
Adobe Stock, Demian
Reklama

Do boga Peruna przypisane są również inne atrybuty, na przykład: ogień, strzały, znak pioruna, skamieniała błyskawica. To bóstwo słowiańskie jest też powiązane z irysami. Według legendy w miejscu po błyskawicy zesłanej na ziemię przez Peruna wyrastał różnobarwny kwiat.

Reklama
Reklama
Reklama