Reklama

W tym artykule:

  1. Co to jest Oktawa Bożego Ciała?
  2. Ile trwa Oktawa po Bożym Ciele?
  3. Oktawa Bożego Ciała a kalendarz liturgiczny
  4. Kiedy święci się wianki w kościele?
Reklama

Oktawa Bożego Ciała jest ważnym wydarzeniem dla katolików. Przez kolejne dni po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wierni mogą umacniać swoją wiarę, zbliżyć się do wspólnoty kościelnej oraz oddać cześć obecnemu w Najświętszym Sakramencie Zbawcy.

Co to jest Oktawa Bożego Ciała?

Boże Ciało to ważne święto w liturgii kościoła, które odbywa się w pierwszy czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Następujący po nim okres określany jest jako Oktawa Bożego Ciała.

Jest to czas, gdy wierni manifestują i pogłębiają swoją jedność z Bogiem. Przez cały czas trwania Oktawy Bożego Ciała odbywają się procesje eucharystyczne wokół kaplicy, które mają miejsce po Nieszporach, czyli wieczornych nabożeństwach. Kontynuowanie celebracji Najświętszego Sakramentu pomaga wypraszać potrzebne łaski.

Podczas procesji dzieci pierwszokomunijne sypią kwiaty i dzwonią dzwonkami, a wszyscy zgromadzeni śpiewają pieśni na Boże Ciało. W wielu parafiach panuje zwyczaj przynoszenia przez wiernych wianków na koniec Oktawy, które następnie zostają poświęcone przez kapłana.

Zobacz także:

Zobacz także

Św. Magdalena Zofia Barat – założycielka Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Poświęciła życie dla Boga i ludzi

Św. Magdalena Zofia Barat od małej dziewczynki czuła potrzebę służenia drugiemu człowiekowi z miłością do Jezusa. Zakonnica znana jako założycielka żeńskiego zakonu, sukcesywnie otwierała kolejne domy dla swoich sióstr, ale również: szkoły, przytułki, pensjonaty dla najuboższych. Chrześcijańskie dzieło francuskiej świętej Kościoła katolickiego rozpowszechniło się na całą Europę, Afrykę i obie Ameryki.
Św. Magdalena Zofia Barat
fot. Św. Magdalena Zofia Barat / AdobeStock, Morphart

Ile trwa Oktawa po Bożym Ciele?

Oktawa Bożego Ciała trwa osiem dni i stanowi przedłużenie obchodów głównego święta. Kończy się w następny czwartek po Bożym Ciele.

Samo słowo oktawa pochodzi z języka łacińskiego i oznacza osiem. Dawniej nazwa ta odnosiła się wyłącznie do ostatniego dnia obchodów, ale wraz z biegiem czasu zaczęto określać w ten sposób cały okres jej trwania, czyli wszystkie osiem dni.

Oktawa Bożego Ciała a kalendarz liturgiczny

Obecnie kalendarz liturgiczny nie uwzględnia Oktawy Bożego Ciała. Została ona zniesiona przez papieża Piusa XII w 1955 roku. Przedłużenie obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma więc charakter zwyczajowy. Oznacza to, że procesje eucharystyczne odbywające się w tym okresie nie są uznawane za wymóg kościelny, który określają normy liturgiczne.

Oktawa Bożego Ciała jest nazwą umowną i bazuje na tradycji oraz zasadach zwyczajowych. Daje szansę na umocnienie wiary i uczczenie Najświętszej Eucharystii.

Zobacz także:

Św. Jan Chryzostom – wybitny i nieustępliwy kaznodzieja. Dlaczego „Złotousty”?

Św. Jan Chryzostom otrzymał przydomek „Złotousty” ze względu na wyjątkowe zdolności oratorskie, elokwencję i skuteczność w przekazywaniu wiadomości religijnych oraz moralnych. Jego imię pochodzi z greckiego i oznacza połączenie dwóch słów „złoto” oraz „usta”. Biskup Konstantynopola wyróżniał się bezkompromisowością, nie był obojętny w stosunku do nadużyć cesarzy, za co skazał siebie na prześladowanie.
Św. Jan Chryzostom
fot. św. Jan Chryzostom / Adobe Stock, Adam Ján Figeľ

Kiedy święci się wianki w kościele?

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała to moment, kiedy idzie się do kościoła z wiankami. Ten zwyczaj jest obecny w wielu parafiach w Polsce, zaś jego korzenie sięgają dawnych, ludowych czasów. W ten sposób ludność dziękowała Bogu za dary ziemi i prosiła o udane zbiory oraz ochronę przed niekorzystną pogodą i kataklizmami.

W ósmy dzień po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wierni przynoszą wianki uplecione z kwiatów i ziół zebranych na polach oraz łąkach. Najczęściej składają się z roślin takich jak:

  • rumianek,
  • szałwia,
  • mięta,
  • łopian,
  • koniczyna,
  • macierzanka,
  • jaśmin,
  • rozchodnik.

Zobacz także:

Beatyfikacja, czyli proces uznania osoby za błogosławioną. Czym się różni od kanonizacji?

Beatyfikacja umożliwia ogłoszenie osoby zmarłej błogosławioną, czyli jednocześnie zezwala na publiczny kult „wyniesionego na ołtarze”. Jawność postępowania procesu występuje wyłącznie podczas pierwszej sesji, dalsze etapy pozostają tajemnicą, aż do ogłoszenia ostatecznej decyzji papieża. Zakończenie postępowania to wskazanie wierzącym osób, przez których wstawiennictwo mogą się modlić.
Beatyfikacja
fot. Beatyfikacja / AdobeStock, iVazoUSky
Reklama

Wianki na koniec Oktawy Bożego Ciała to symbol ludzkiej pracy, która zostaje zawierzona Bogu. Po poświęceniu w kościele przynosi się je do domu i zawiesza na obrazach z wizerunkami świętych. Można także umieścić je nad drzwiami bądź postawić w oknie. Dawniej kwiaty i zioła z wianków wykorzystywano do tworzenia ślubnych bukietów oraz zdobienia ubrań dzieci noszonych do chrztu. Były również umieszczane pod pierwszym snopem zboża. Praktyki te były związane z wiarą w magiczne właściwości wianków i ich ochroną przed urokami.

Reklama
Reklama
Reklama