Reklama

W tym artykule:

  1. Kim jest kościelny?
  2. Obowiązki kościelnego w Kościele
  3. Czy każdy może zostać kościelnym?
Reklama

Kim jest kościelny?

Kościelny – osoba świecka, która pełni istotną rolę w funkcjonowaniu wspólnoty religijnej. To mężczyzna zatrudniony przez kościół/parafię, aby pomóc w sprawach porządkowych i organizacyjnych, troszcząc się o wspólne dobro. Z tą funkcją powiązane jest np. wsparcie w prowadzeniu ceremonii religijnych, prowadzenie działań organizacyjno – porządkowych. Odpowiednikiem kościelnego w formie żeńskiej jest zakrystianka.

Warto jednak dodać, że kościelny to nie tylko osoba wykonująca określone zadania w kościele, ale także chrześcijanin mocno zaangażowany w życie religijne, który służy wspólnocie poprzez swoje wzorce etyczne, działania i postawę życia.

Obowiązki kościelnego w Kościele

Rola kościelnego to liczne obowiązki, które usprawniają wszystkie prace związane z funkcjonowaniem wspólnoty i mogą różnić się w zależności od specyfiki parafii oraz potrzeb religijnych. Do głównych zadań opiekuna kościoła należy m.in.:

  • Asystowanie kapłanom np. podawanie rekwizytów liturgicznych, wsparcie podczas adoracji, czytanie tekstów biblijnych.
  • Przygotowywanie kościoła do nabożeństw i ceremonii religijnych poprzez sprzątanie, troskę o ołtarz oraz niezbędne elementy liturgiczne.
  • Zapewnianie porządku, czyli dbanie o zachowanie odpowiedniego szacunku wobec miejsca sakralnego i uczestników liturgii.
  • Udzielanie pomocy wiernym, odpowiadanie na pytania i dostarczanie wskazówek.
  • Obsługa urządzeń dźwiękowych i oświetleniowych podczas nabożeństw, a także innych wydarzeń kościelnych, kontrola nad aspektami technicznymi.
  • Prowadzenie ewidencji dotyczącej sakramentów np. chrztów, ślubów, pogrzebów i wsparcie w organizacji najważniejszych wydarzeń kościelnych w życiu członków wspólnoty.
  • Wspieranie duchownych w codziennej pracy np. przygotowywanie dokumentów, prowadzenie korespondencji, czy też organizowanie spotkań i wydarzeń parafialnych.
  • Uczestnictwo w szkoleniach i kursach związanych z liturgią, praktykami religijnymi, umiejętnościami komunikacyjnymi oraz interpersonalnymi, celem doskonalenia w wykonywaniu obowiązków w kościele.

Sprawdź też:

Kleryk – student w seminarium. Już wkrótce może zostać duchownym, ale niekoniecznie

Kleryk inaczej nazywany alumnem, zamieszkuje polskie seminaria. To osoba przygotowująca się do roli duchownego zarówno w Kościele katolickim, jak i protestanckim. Kandydaci do kapłaństwa, pełniąc rolę kleryków, przekonują się o tym, jak wygląda życie w stanie duchownym. To na tym etapie mężczyźni mogą podjąć jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu – kapłaństwo lub powrót do swoich domów jako osoby świeckie.
Kleryk
fot. Kleryk / Adobe Stock, New Africa

Czy każdy może zostać kościelnym?

Niektórzy twierdzą, że bycie kościelnym to nie tylko zawód, ale również powołanie. Osoby na tym stanowisku zazwyczaj deklarują bliskość z Bogiem. Funkcja wymaga określonych cech i kwalifikacji, aby oznaczała nie tylko pracę, ale również sprawiała przyjemność. Najlepiej w roli kościelnego sprawdzi się osoba:

  • zaangażowana duchowo – oddana wobec wiary;
  • obeznana w liturgii i praktykach religijnych – posiadająca wiedzę na temat liturgii, tradycji religijnych, praktyk związanych z wykonywaną funkcją;
  • z umiejętnościami interpersonalnymi – komunikatywna, empatyczna, zdolna do budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi;
  • dyskretna – wyróżniająca się znajomością etyki pracy, godna zaufania, która szanuje tajemnice i prywatność;
  • zorganizowana – punktualna, zawsze na czas;
  • niezawodna – można na nią liczyć w każdych, nawet kryzysowych sytuacjach.
Reklama

Kościoły w Polsce mają również swoje własne wymagania dotyczące kandydatów na kościelnych. Mogą obejmować zarówno kryteria wiekowe, jak i dotyczyć wykształcenia lub doświadczenia.

Reklama
Reklama
Reklama