Reklama

W tym artykule:

  1. Jak powstała Koronka do Miłosierdzia Bożego?
  2. Czym jest Koronka do Miłosierdzia Bożego?
  3. Koronka do Miłosierdzia Bożego - kiedy odmawiać?
  4. Koronka do Miłosierdzia Bożego - jak odmawiać?
Reklama

W czasie trwania Wielkiego Postu Koronka do Miłosierdzia Bożego może pomóc w rozważaniu Męki Pańskiej i wspomóc w wypraszaniu Bożego Miłosierdzia. Jej słowa mogą towarzyszyć wiernym nie tylko w okresie poprzedzającym święta Wielkanocne. Modlitwa ta może być wykorzystana w dowolnie wybranym momencie. Może także przybierać formę rozważań indywidualnych bądź zbiorowych.

Jak powstała Koronka do Miłosierdzia Bożego?

Słowa modlitwy zostały przekazane światu przez mistyczkę i świętą kościoła katolickiego Faustynę Kowalską. Jezus przedstawił jej swoje głębokie miłosierdzie i podarował słowa pobożnego wezwania. Wszystko rozpoczęło się 13 września 1935 roku w Wilnie. Zakonnica ujrzała anioła, który został zesłany z zamiarem zniszczenia świata. Faustynę przeraziła ta wiadomość i zaczęła modlić się o przebaczenie za ludzkie grzechy. Prosto z jej serca wypływały słowa modlitwy, którą zaczęła wypowiadać na głos. W ten sposób anioł odstąpił od wymierzenia kary. Następnego dnia, kiedy Faustyna przebywała w kaplicy, usłyszała wezwanie od Boga, aby sięgać po tę modlitwę jak najczęściej. Bóg przykazał, że wytrwałość i okazanie pokory wspomogą w uproszeniu wszelkich łask.

Zobacz także:

Modlitwy adwentowe umocnią wiarę i przygotują na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Jakie są modlitwy adwentowe i kiedy je odmawiać?

Modlitwy adwentowe to szczególny rodzaj duchowego odrodzenia i umocnienia wiary. W okresie oczekiwań na święta Bożego Narodzenia wierni uczęszczają na roraty oraz rekolekcje, oddając się refleksjom związanym z ponownym przyjściem na świat Zbawiciela. Jakie są modlitwy adwentowe i kiedy je odmawiać? Poznaj ich treść. To wyjątkowy sposób na wyciszenie i napełnienie serca spokojem i dobrocią.
modlitwy adwentowe
Adobe Stock, udra11

Czym jest Koronka do Miłosierdzia Bożego?

Koronka do Miłosierdzia Bożego jest modlitwą, która skupia się na kontemplacji Miłosierdzia Bożego. Jej słowa odnoszą się do błagania o to, aby Stwórca przebaczył ludziom ich grzechy i zlitował się nad nimi oraz całym światem. Jest to również wezwanie do tego, aby pamiętać o miłości, jaką Bóg obdarzył ludzkość, zsyłając swojego Syna i składając go w ofierze. Poprzez Koronkę do Miłosierdzia wierni mogą okazać swoją pokorę i skruchę.

Koronka składa się z powtarzalnych sekwencji słów, które należy wymówić określoną ilość razy. Rozpoczyna ją uczynienie znaku krzyża i odmówienie po kolei: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga. Najczęściej Koronkę odmawia się na różańcu, przesuwając paciorki wraz z wypowiadanymi sformułowaniami modlitewnymi. Nie jest to jednak konieczność. W określeniu ilości powtórzeń można posiłkować się również palcami u rąk bądź liczyć je w myślach.

Koronkę do Miłosierdzia Bożego można odmawiać w różnych intencjach. Oto kilka przykładowych:

  • o spokojną śmierć dla siebie bądź osób konających i umierających,
  • o nawrócenie i umocnienie wiary,
  • jako wyraz żalu i skruchy za grzechy,
  • rozmyślania na temat boskiego miłosierdzia,
  • wypraszanie bożych łask.

Zobacz także:

Któryś za nas cierpiał rany: modlitwa i integralna część nabożeństwa drogi krzyżowej. Jakie ma znaczenie dla katolików?

Czas Wielkiego Postu wierni kościoła katolickiego spędzają na pokucie i okazaniu skruchy za grzechy. W przybliżeniu się do Boga i oczyszczeniu z win pomagają nabożeństwa pasyjne. Jednym z nich jest droga krzyżowa, zaś centralny punkt stanowi tu modlitwa "Któryś za nas cierpiał rany". Jak dokładnie brzmią słowa tego wezwania i jakie jest ich znaczenie?
Któryś za nas cierpiał rany modlitwa
Adobe Stock, sidneydealmeida

Koronka do Miłosierdzia Bożego - kiedy odmawiać?

Słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego można odmawiać przez cały rok o każdej porze dnia i nocy. Jest to modlitwa, która może przybierać formę zbiorową bądź stać się indywidualnym i osobistym wyrazem wiary oraz prośby o zesłanie miłosierdzia. Można zjednoczyć się ze zgromadzeniem wiernych, na przykład poprzez wysłuchanie transmisji telewizyjnej bądź radiowej. Cieszącą się wielką popularnością jest Koronka do Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik. Dostępne są również nagrania audio i video z modlitwą. Może ona przybierać następujące formy:

  • Koronka do miłosierdzia bożego śpiewana,
  • Koronka do miłosierdzia bożego mówiona.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach to miejsce, do którego pielgrzymują wierni. Dla osób, które nie mogą odbyć podróży dostępna jest transmisja on line z odbywających się tam modlitw - w tym również Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Godzina Wielkiego Miłosierdzia

Poleca się, aby odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godzinie trzeciej po południu. Jest to symboliczne nawiązanie do momentu śmierci Jezusa na krzyżu. Jest to szczególny moment dla wiernych chrześcijan, który przypomina o wielkiej ofierze, jaką poniósł Jezus, aby zbawić ludzi.

W kościele przyjęło się mówić, że Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15:00 jest odmawiana w Godzinę Wielkiego Miłosierdzia. W okresie Wielkiego Postu o tej porze bardzo często odprawiane jest nabożeństwo wielkopostne, które określa się jako Droga Krzyżowa. Odbywa się to w każdy piątek miesiąca aż do nadejścia świąt Wielkanocnych.

Koronka do Miłosierdzia Bożego w okresie Wielkiego Postu

Koronkę do Miłosierdzia Bożego można traktować jako indywidualny wyraz wiary i pokory. Wierni często sięgają po nią w okresie Wielkiego Postu, aby skupić się na tajemnicy miłosierdzia bożego. To szansa na ponowne rozważenie ofiarowania przez Stwórcę swojego Syna, który odkupił grzechy ludzkości.

Zobacz także:

Modlitwy do aniołów o pomoc. Uzyskaj wsparcie z niebios i ochronę przed złem. Zobacz, jakimi słowami modlić się do aniołów

Modlitwy do aniołów o pomoc są błagalną prośbą, którą boscy posłannicy zanoszą wprost do niebios. Poprzez słowa modlitw możesz nawiązać z nimi niewidzialną nić porozumienia. To istoty doskonałe, które przepełnia dobroć i miłość. Jeśli się do nich zwrócisz, zejdą na ziemię i będą towarzyszyć ci w ważnych chwilach twojego życia. Możesz poprosić je o pomoc w rozwiązaniu problemów, wsparcie duchowe, umocnienie wiary i odbudowę relacji. Zapoznaj się z treścią modlitw do aniołów i uzyskaj ochronę przed złem.
modlitwa do aniołów o pomoc
StockAdobe/zwiebackesser

Modlitwa dla cierpiących przed śmiercią

Koronka do Miłosierdzia Bożego jest uznawana za modlitwę, w której zawarta jest prośba o spokojną i łagodną śmierć bez lęku. Słowa koronki można odmawiać w intencji własnej, ale Bóg wysłucha również próśb osób, które modlą się za innych konających i umierających.

Przed i po Mszy

Słowa modlitwy można wypowiadać po cichu bądź w myślach, jako wyraz przygotowania do uczestnictwa we Mszy świętej. Może to być również forma zakończenia uczestnictwa w nabożeństwie, która skupia uwagę na poświęceniu i miłości Boga do wiernych. To wyraz duchowego zjednoczenia z Jezusem oraz oznaka wdzięczności za poniesioną przez niego ofiarę.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Podczas objawień święta Faustyna otrzymała polecenie, aby odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego przez okres dziewięciu dni przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, która w kościele katolickim obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W takiej formie koronka przybiera postać nowenny, czyli cyklicznej modlitwy, którą zanosi się codziennie przez tydzień i dwa dni.

Koronka do Miłosierdzia Bożego - jak odmawiać?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego, poniżej znajdziesz pełną instrukcję. Poznaj treść modlitwy i postępuj w następujący sposób:

Zrób znak krzyża i odmów modlitwy: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga.

Pomódl się następującymi słowami - (na dużych paciorkach różańca): Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

Powtórz 10 razy następujący zwrot - (na małych paciorkach różańca): Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Na zakończenie powtórz 3 razy: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

Wypowiedz 3 razy słowa: O, Krwi i Wodo, któraś wypłynęła z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój Miłosierdzia dla nas – Ufamy Tobie.

Reklama

Zobacz także:

Modlitwy na Wielki Post wspomogą w przeżywaniu czasu pokuty i żalu. Poznaj dokładne znaczenie oraz treść modlitw wielkopostnych

Modlitwy na Wielki Post mają charakter pokutny oraz pasyjny. Oznacza to, że za ich pośrednictwem można zwrócić się do Boga z błagalną prośbą o przebaczenie grzechów oraz wyrazić swój wielki żal i skruchę. Modlitwy w Wielkim Poście skupiają się również na przedstawieniu cierpienia oraz śmierci Jezusa i w ten sposób przygotowują na nadejście Wielkanocy. Poznaj słowa pięknych litanii oraz innych modlitw wielkopostnych.
Modlitwy na Wielki Post
Adobe Stock, paul
Reklama
Reklama
Reklama