Reklama

W tym artykule:

  1. Kim była Katarzyna Aleksandryjska?
  2. Czego i kogo patronką jest święta Katarzyna Aleksandryjska?
  3. Skrócony życiorys świętej Katarzyny z Aleksandrii
  4. Jak i gdzie zmarła święta z Aleksandrii?
  5. Dokonania Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
  6. Dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Polsce
  7. Modlitwy do Świętej Katarzyny z Aleksandrii
  8. Ikonografia chrześcijańska – św. Katarzyna Aleksandryjska
Reklama

Kim była Katarzyna Aleksandryjska?

Katarzyna Aleksandryjska miała zaledwie 18 lat, kiedy oddała życie za wiarę. Święta kościoła katolickiego pochodziła z Aleksandrii w Egipcie. Urodziła się na przełomie III i IV wieku w rodzinie królewskiej. Według dawnych podań była córką króla Aleksandrii Kustosa i słynęła z wielkiej inteligencji oraz urody. Była osobą niezwykle odważną i głośno wyrażającą swoje poglądy. Jej rodzice byli poganami, ale po ich śmierci Katarzyna odnalazła Boga. Wiele mężczyzn ubiegało się o jej rękę i posag, ale Katarzyna Aleksandryjska złożyła śluby czystości i pozostała wierna Panu.

Niedługo potem rządy cesarza Dioklecjana doprowadziły do tragicznych wydarzeń. Chrześcijanie zaczęli być prześladowani i umierali za wyznanie wiary. Szczególnie krwawe działania odbywały się we wschodniej części Imperium Rzymskiego, gdzie władał współrządca cesarza Galeriusz Maksymian wraz z Konstancjuszem I. Katarzyna była jedną z ich ofiar. Nie chciała oddać czci pogańskim bóstwom i publicznie przyznała się do tego, że jest chrześcijanką.

Katarzyna słynęła z niebywałej erudycji i potrafiła wysnuć argumenty, które zbijały z tropu jej przeciwników. Weszła w spór z zarządcą, który po przegranej dyspucie zorganizował kolejne spotkanie. Uczestniczyło w nim aż pięćdziesiąt mędrców, uczonych, filozofów i retorów – żaden z nich nie wykazał się taką mądrością. Katarzyna przekonała do wiary chrześcijańskiej jeszcze więcej ludzi. Niezadowolony cesarz wydał wyrok śmierci na młodą kobietę, ale zanim on nastąpił, była poddawana długim torturom.

Zobacz także:

Święty Antoni z Padwy – cudotwórca i święty od rzeczy zgubionych. Poproś go o wstawiennictwo i modlitwę

Święty Antoni Padewski to jeden z najpopularniejszych świętych na całym świecie. Powszechnie znany jako skuteczny patron rzeczy zagubionych. Antoni wyróżnił się życiem pełnym wiary, mądrością, wyrozumiałością i niezwykłą intuicją. Pokorny franciszkanin kochający Boga i bliźnich otrzymał z nieba dar elokwencji. Przekonaj się, dlaczego został nazwany „młotem na heretyków”.
Święty Antoni z Padwy
AdobeStock/Julian

Czego i kogo patronką jest święta Katarzyna Aleksandryjska?

Święta Katarzyna Aleksandryjska umarła śmiercią męczeńską za wiarę, a przedtem złożyła śluby czystości. 25 listopada kościół obchodzi jej wspomnienie. Męczennica jest uznawana za patronkę zakonu katarzynek. Wierni zwracają się do niej w trudnych sprawach. Jest utożsamiana z czystością i niewinnością. W kościele katolickim zaliczana do Czternastu Świętych Wspomożycieli. Początkowo była obdarzona kultem wyłącznie w Egipcie. Z czasem o jej historii dowiedzieli się również chrześcijanie ze Wschodu. Jej szczególny kult odbywał się na Górze Synaj. W wieku VIII dotarła również do Kościoła Zachodniego. Jest patronką wielu mniejszych miejscowości w Polsce, m.in. Działdowa i Nowego Targu. Święta Katarzyna z Aleksandrii jest też świętą kościoła prawosławnego.

Zobacz także

Św. Katarzyna Aleksandryjska jest również patronką:

  • młodych dziewczyn, dziewic;
  • młodych mężatek;
  • nauczycieli;
  • filozofów;
  • studentów;
  • uczniów;
  • kolejarzy;
  • księgarzy;
  • adwokatów;
  • mówców.

Skrócony życiorys świętej Katarzyny z Aleksandrii

Życie Św. Katarzyny Aleksandryjskiej było krótkie, ale wypełnione miłością do Boga. Młoda dziewczyna wykazała się wielką odwagą, a dzięki jej zdolnościom oratorskim nawróciła na chrześcijaństwo wielu pogan. Przypłaciła za to życiem, a zanim umarła doświadczyła wielu cierpień. Jej tortury przerwał anioł zesłany z niebios. O jej historii dowiadujemy się z dawnych przekazów i religijnych podań.

  • Katarzyna Aleksandryjska urodziła się około roku 282 n.e. w Egipcie. Pochodziła z zamożnego domu i zdobyła gruntowne wykształcenie.
  • Jako młoda kobieta przyjęła wiarę chrześcijańską i złożyła śluby czystości.
  • Prześladowania chrześcijan, które miały miejsce podczas rządów cesarza Dioklecjana, doprowadziły do tragicznej śmierci Katarzyny z Aleksandrii.
  • Wysłannik cesarza Maksymian, który pojawił się w Aleksandrii, strzegł dekretów wydanych przez władcę.
  • Katarzyna również była prześladowana. Maksymian zarządzał od niej, aby oddała cześć bożkom.
  • Kobieta sprzeciwiła się i wygłosiła mowę, która sprawiła, że wiele osób zaczęło zbliżać się do chrześcijaństwa i oddalać od pogańskich obrzędów.
  • Maksymian postanowił zorganizować debatę. Katarzyna z Aleksandrii zdołała odeprzeć słowne ataki ponad 50 myślicieli i filozofów. Jej przemówienie znów wskrzesiło wiarę w sercach wielu niewiernych.
  • Młoda kobieta ogłosiła, że jest chrześcijanką i nie wyprze się wiary. Odrzuciła też względy cesarza. Spotkała ją sroga kara.
  • Przebywając w więzieniu, Katarzynę odwiedzała żona cesarza, która pod wpływem nauk świętej dziewicy również przeszła na chrześcijaństwo.
  • Była głodzona i torturowana. Jej męki skrócił anioł, który zniszczył narzędzie tortur. Katarzyna z Aleksandrii została skazana na śmierć przez ścięcie głowy. Miało to miejsce pomiędzy 207 a 312 rokiem.
  • Świadectwa jej życia i męczeńskiej śmierci pochodzą z IV wieku, jednak są nieliczne. Późniejsze podania z VI wieku są wypełnione legendami i uzupełnieniami, których autentyczności nie da się zweryfikować.
  • Jedna z legend głosi, że ciało męczennicy z Aleksandrii zostało przeniesione przez aniołów. Z Aleksandrii trafiło na Górę Synaj.
  • W VI wieku został wybudowany klasztor na Górze Synaj, w którym zostały pochowane relikwie świętej z Aleksandrii.
fot. Święta Katarzyna Aleksandryjska w otoczeniu filozofów / Adobe Stock, Sergey Kohl

Jak i gdzie zmarła święta z Aleksandrii?

Pełna pokory, czystości i wiary – tak przedstawia się sylwetka Katarzyny Aleksandryjskiej. Życiorys, choć krótki, jest świadectwem wielkiej odwagi i miłości do Boga. Święta Katarzyna umarła śmiercią męczeńską, ponieważ naraziła się na gniew cesarza. Miała zaledwie 18 lat. O tym, jak wyglądało jej życie i śmierć dowiadujemy się z dawnych przekazów. Męczeńska śmierć nastąpiła około roku 310. Kobieta nie wyrzekła się wiary i nie złamała ślubów czystości.

Święta z Aleksandrii została wtrącona do więzienia i poddana chłoście. Jej ciało było pokryte licznymi ranami. Kobieta była głodzona i torturowana narzędziami z powbijanymi gwoździami. Łamano jej kości na kole. Jej tortury przerwał anioł, który został zesłany z nieba. Według jednej z legend boski posłannik roztrzaskał koło do miażdżenia jej ciała. Po tym wydarzeniu jeszcze więcej osób, w tym żołnierze i poddani cesarza, zdecydowało się na to, aby przyjąć chrzest i dołączyć do chrześcijańskiej wspólnoty. Niedługo potem św. Katarzyna Aleksandryjska została skazana na śmierć przez ścięcie głowy.

Zobacz także:

Święty Franciszek z Asyżu to święty od zwierząt. Porzucił bogactwo i hulaszcze życie. Dlaczego wybrał ubóstwo, czystość oraz posłuszeństwo?

Święty Franciszek poznał życie, w którym nie brakuje pieniędzy, szalonych zabaw i suto zastawionych stołów. Porzucił jednak bogactwo, aby ślubować ubóstwo. Biedaczyna z Asyżu nałożył prostą tunikę i boso ruszył w świat, głosząc o Jezusie Chrystusie. Szybko dołączyli do niego pierwsi naśladowcy. A co było potem? Poznaj życie, w którym post i jałmużna jest na porządku dziennym.
Święty Franciszek z Asyżu
AadobeStock/ckybe

Dokonania Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej

Katarzyna z Aleksandrii jest uznawana za świętą dziewicę i męczennicę kościoła. Jest czczona w kościele katolickim i prawosławnym. A jej kult sięga odległych czasów, w średniowieczu szczególnymi względami obdarzyli ją benedyktyni z klasztoru w Monte Cassino. Była też jedną z trzech głównych patronek św. Joanny d'Arc. W 2000 roku papież Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do klasztoru przy Górze Synaj, gdzie spoczywają relikwie świętej. Jej dokonania za życia uczyniły z niej świętą. Do najważniejszych zasług należą:

  • odwaga w głoszeniu Słowa Bożego;
  • męczeńska śmierć za wiarę;
  • przyczynienie się do nawrócenia setek pogan;
  • dochowanie ślubów czystości;
  • pokorne znoszenie cierpień;
  • wielka miłość do Boga.

Dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Polsce

W Polsce z dniem świętej Katarzyny związana jest ludowy zwyczaj, znany jako katarzynki. Jest to męski odpowiednik andrzejek, który przypada na noc z 24 na 25 listopada. Jest to zatem wigilia świętej Katarzyny. W przeddzień jej wspomnienia w kościele katolickim, młodzi chłopcy zwracali się do świętej z prośbą o pomoc w znalezieniu dobrej żony. Katarzyna Aleksandryjska jest bowiem uznawana za patronkę dziewic i dziewcząt.

Wspomniane katarzynki były jedną z ostatnich okazji do biesiadowania przed rozpoczęciem Adwentu. Wiele ludowych powiedzeń i przysłów wiąże się z tym czasem. Jednym z najpopularniejszych jest: Katarzyna Adwent zaczyna.

Zobacz także:

25 listopada los spełni twoje życzenie. Uwaga, działa tylko w 1 kwestii

Nadchodzi dzień, w którym warto marzyć i liczyć na uśmiech losu. Dobra energia pomoże nam w bardzo ważnej sferze. 25 listopada los spełni twoje życzenie. Pamiętaj, że działa tylko w 1 kwestii, ale ma ona ogromny wpływ na całe nasze życie.
25 listopada los spełni twoje życzenie. Uwaga, działa tylko w 1 kwestii
fot. iStock, destillat

Modlitwy do Świętej Katarzyny z Aleksandrii

Modlitwa do św. Katarzyny Aleksandryjskiej: prośba o umocnienie wiary

Święta Katarzyno, Patronko nasza, weź nas w opiekę, Panno mężna, uproś nam stałą wiarę, abyśmy podobnie jak Ty, mogli świadczyć przed ludźmi o Bogu. Czuwaj szczególnie nad tymi, którzy pracują w niebezpiecznych warunkach i wyproś błogosławieństwo Pana dla ich ciężkiej pracy, dla ich rodzin i chroń od wypadków. W ostatniej zaś godzinie naszego ziemskiego życia wybłagaj nam, święta Katarzyno, łaskę zjednoczenia z Chrystusem, abyśmy z Nim mogli przejść do życia wiecznego. Amen.

Litania do św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Kyrie elejson! Chryste elejson! Kyrie elejson!

Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu. Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami.

Święta Katarzyno, panno i męczenniczko,

Święta Katarzyno, Oblubienico Chrystusa,

Święta Katarzyno napełniona darami Ducha Świętego,

Święta Katarzyno, wzorze czystości,

Święta Katarzyno, pałająca gorliwością w nawracaniu pogan do świętej wiary,

Święta Katarzyno, ucieczko pozostających w ciemnościach,

Święta Katarzyno, szczególna patronko uczącej się młodzieży,

Święta Katarzyno, przewodniczko oślepionych błędami na drogę prawdy,

Święta Katarzyno, nawracająca do Chrystusa cesarzową i filozofów aleksandryjskich o wierze z nią rozprawiających,

Święta Katarzyno, nieustraszona okrutnymi mękami, Święta Katarzyno, pogrzebana na górze Synaj,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.

Baranku Boży. który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módlmy się: Boże, Ty ukazujesz swoją moc w ludzkiej słabości, od Ciebie święta Katarzyna otrzymała siłę do zniesienia męczeństwa, niech nam wszystkim, którzy radują się jej chwałą, wyprasza łaskę do przezwyciężenia pokus. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Katarzyna Aleksandryjska

Do najczęstszych przedstawień świętej należą te, które ukazują ją jako młodą kobietę, zaś tuż obok znajduje się anioł bądź Dzieciątko Jezus. Według dawnych podań to Boże Dziecko nałożyło jej na palec pierścień, tym samym dając znak, że jest wybrana spośród tłumu i ujrzy oblicze Boga. Innymi głównymi atrybutami świętej dziewicy z Aleksandrii są:

  • gałązka palmowa;
  • krzyż;
  • księga;
  • miecz;
  • koło, na którym była torturowana.
Reklama

Bardzo często jest też przedstawiana w otoczeniu filozofów. Ta scena ma ukazać jej wielki talent oratorski oraz odwagę, z jaką głosiła słowo Boże i nawracała niewiernych.

Reklama
Reklama
Reklama