Józef Moscati – święty lekarz Kościoła katolickiego. Zapoczątkował medycynę holistyczną i leczył nieuleczalnie chorych
Józef Moscati to święty, który podczas swojej działalności jako lekarz troszczył się o zdrowie fizyczne, ale również stan duchowy pacjentów. Włoski medyk cieszył się uznaniem wśród chorych i służby zdrowia, dlatego niejednokrotnie przemawiał na międzynarodowych, medycznych kongresach. Józef ufał, że podczas pracy wspiera go Boski Lekarz.
- Karolina Hartman
W tym artykule:
- Kim był święty Józef Moscati?
- Kogo i czego patronem jest św. Józef?
- Skrócony życiorys Józefa z Benewent
- Jak i kiedy zmarł Giuseppe Moscati?
- Dokonania świętego Józefa Moscati
- Dzień św. Józefa z Włoch
- Józef Moscati na dziełach sztuki
Kim był święty Józef Moscati?
Józef Moscati (Giuseppe Moscati) znany jest jako wybitny lekarz, naukowiec i miłosierny święty Kościoła katolickiego. Mężczyzna urodził się w Benevento we włoskiej, zamożnej rodzinie. Chłopiec był szóstym z dziewięciorga rodzeństwa, jego matką była Rosa De Luca, a ojcem Francesco Moscati – poważany urzędnik.
Pobożny młodzieniec studiował medycynę na Uniwersytecie w Neapolu, gdzie później pracował jako profesor i naukowiec. Moscati nie tylko spełniał się w roli lekarza, ale również naukowca. Odkrycia, które dawały szansę na poprawę zdrowia lub życia, błyskawicznie wdrażał w swoją praktykę lekarską i np. jako pierwszy zastosował insulinę na terenie Neapolu, aby pomóc cukrzykom.
Nazwisko Moscati charakteryzuje cenionego lekarza poświęcającego całe swoje życie służbie chorym i biednym. Józef znany był z niezwykłego zaangażowania w pomoc potrzebującym, niezależnie od ich pochodzenia, czy też statusu społecznego. Jego podejście do medycyny łączyło troskę o ciało i duszę pacjenta, co czyniło go pionierem w podejściu do leczenia w sposób holistyczny.
Jako głęboko wierzący katolik, Moscati integrował swoją wiarę z praktyką medyczną. Modlitwa była ważnym elementem jego życia, a jego praktyka lekarska nierozerwalnie łączyła się z zasadami moralnymi katolicyzmu. Józef Moscati codziennie brał udział w nabożeństwach i przystępował do komunii.
Kogo i czego patronem jest św. Józef?
Józef Moscati został uznany za patrona patologów, czyli dziedziny medycyny zajmującej się badaniem zmian chorobowych w organizmach ludzkich, zarówno na poziomie komórkowym, tkanek, jak i narządów.
Ponadto św. Józef patronuje:
- lekarzom,
- opiekunom chorych,
- pracownikom służby zdrowia,
- ratownikom medycznym,
- służbie ludzkiej.
Skrócony życiorys Józefa z Benewent
- Józef Moscati, znany również jako Giuseppe Moscati, urodził się 25 lipca 1880 roku w mieście Benewent (Włochy).
- W 1897 po śmierci ojca, rozpoczął studia na uniwersytecie w Neapolu.
- W 1903 roku Józef ukończył medycynę z pracą dotyczącą urogenezy wątrobowej i rozpoczął zawód jako lekarz w szpitalu.
- 4 kwietnia 1906 roku podczas wybuchu Wezuwiusza ofiarnie ratował życie poszkodowanych.
- W 1911 roku Moscati otrzymał funkcję prymariusza szpitala S. Maria del Popolo i z zaangażowaniem poświęcał się podczas walki z cholerą.
- W 1911 roku lekarz brał udział w międzynarodowym kongresie lekarskim w Budapeszcie.
- W 1919 Józef otrzymał nominację na ordynatora III Sali Nieuleczalnie Chorych.
- W 1922 roku święty uzyskał tytuł docenta nauk ogólnoklinicznych i objął stanowisko wykładowcy medycyny.
- W 1923 roku aktywnie uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Fizjologii w Edynburgu.
- Józef Moscati zmarł 12 kwietnia 1927 roku.
Jak i kiedy zmarł Giuseppe Moscati?
Śmierć Giuseppe Moscati wywołała poruszenie wśród wszystkich pacjentów świętego, ale również pośród lekarzy zafascynowanych jego pracą. Naukowiec zmarł niespodziewanie 12 kwietnia 1927 roku w Neapolu. W tym dniu: najpierw wziął udział w mszy świętej, przyjął sakrament komunii, następnie z pokorą leczył pacjentów w szpitalu, wrócił do domu, zjadł obiad i ponownie otworzył swoje drzwi dla chorych. Gdy źle się poczuł, usiadł na fotelu w gabinecie i zmarł.
Józef Moscati zaraz po śmierci został pochowany na Cmentarzu Poggioreale – jednym z głównych cmentarzy Neapolu. Po trzech latach jego ciało przewieziono do kościoła Gesu’ Nuovo, czyli świątyni szczególnie bliskiej świętemu, w której uczył się od Boga, jak leczyć chorych.
Przeczytaj również:
Jan Kapistran nazywał siebie „świętym żołnierzem” i głosił płomienne kazania
Jan Kapistran spośród wszystkich zakonników został wybrany kaznodzieją zakonu. Kapłan przez 40 lat głosił kazania po całej Europie, które rozpalały pragnienia pokoju, pokuty, miłosierdzia, a przede wszystkim zbliżenia do Boga. Świętemu przypisuje się duchowy triumf w walce przeciwko Turkom i w obronie Belgradu.Dokonania świętego Józefa Moscati
Moscati został beatyfikowany w 1975 roku przez papieża Pawła VI, a następnie kanonizowany przez Jana Pawła II 25 października 1987 roku. Podczas wynoszenia świętego na ołtarze papież Polak powiedział:
Giseppe Moscati – lekarz, ordynator oddziału szpitalnego, wybitny naukowiec, docent uniwersytetu w dziedzinie fizjologii człowieka i chemii fizjologicznej... Moscati tworzy przykład nie tylko do podziwiania, ale do naśladowania, przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia. Przedstawia się on także jako przykład dla tego, który nie podziela jego wiary.
Lekarz stał się inspiracją dla całego środowiska medycznego. Józef Moscati uczył, jak leczyć chorych w sposób całościowy – holistyczny. Święty zwracał uwagę, że cierpieć może nie tylko ciało, ale również dusza:
Błogosławieni jesteśmy, my lekarze, jeśli pamiętamy, że obok ciał mamy przed sobą dusze nieśmiertelne, wobec których mamy ewangeliczny nakaz, by kochać je jak siebie samego... Macie w swoim posłannictwie zawierzonym Opatrzności, pamiętać, że wasi chorzy mają przede wszystkim duszę, do której musicie umieć zbliżyć się i którą musicie przybliżyć do Boga.
Warto podkreślić, że święty podczas pierwszej wojny światowej zaopiekował się około 3000 żołnierzami. Moscati za życia napisał aż 32 pracy naukowe z dziedziny chemii fizjologicznej.
Dzień św. Józefa z Włoch
Wspomnienie św. Józefa Moscatiego obchodzone jest 27 kwietnia w Kościele katolickim. To szczególny dzień dla nieuleczalnie chorych, w którym wierni proszą o liczne łaski dla potrzebujących i powroty do zdrowia.
Modlitwa do świętego Józefa Moscatiego
Święty Józefie Moscati, prawdziwy wzorze chrześcijańskich lekarzy, w ramach wykonywania swojego zawodu lekarza, zawsze dbałeś zarówno o duszę i ciało każdego pacjenta. Spójrz na nas, którzy odwołujemy się do Twojego niebiańskiego wstawiennictwa, byśmy mogli uzyskać dla nas zarówno fizyczne, jak i duchowe zdrowie oraz wszelkie potrzebne nam łaski.
Uśmierz ból cierpiącym, daj pocieszenie chorym, pociesz cierpiących i daj nadzieję przygnębionym. Niech młodzi – odnajdą w Tobie wzór, pracujący – niech biorą z Ciebie przykład, starzejący się – niech odnajdują w Tobie pocieszenie, a umierający – nadzieję zbawienia wiecznego.
Bądź dla nas wzorem pracowitości, uczciwości i miłości, abyśmy mogli spełniać nasze chrześcijańskie obowiązki i chwalić Boga, naszego Ojca. Amen.
Józef Moscati na dziełach sztuki
Święty Józef przedstawiany jest najczęściej jako lekarz lub w oficjalnym, eleganckim stroju np. garniturze. Moscati wyróżniał się krótkim wąsem i charakterystycznymi – okrągłymi okularami. Do głównych atrybutów świętego z Benewent można zaliczyć:
- chore dzieci,
- fartuch lekarski,
- płaszcz laboratoryjny,
- słuchawki lekarskie.
Sprawdź też: