Reklama

W tym artykule:

  1. Kim był Jan Chrzciciel Maria Vianney?
  2. Kogo i czego patronem jest Jan Maria Vianney?
  3. Skrócony życiorys świętego Jana Maria Vianney
  4. Jak i kiedy zmarł Jan Maria Vianney?
  5. Dokonania św. Jana Marii Vianneya
  6. Dzień św. Jana Vianneya w Polsce
  7. Ikonografia chrześcijańska – św. Jan Maria Vianney
Reklama

Kim był Jan Chrzciciel Maria Vianney?

Jan Maria Vianney urodził się w bardzo pobożnej i gościnnej rodzinie we Francji. Chłopiec często pomagał swoim rodzicom w pracach polowych i od małego wyróżniał się religijnością. Jan najczęściej wolny czas spędzał na modlitwie lub organizowanych przez siebie procesjach, marzył, aby zostać księdzem.

Gdy we Francji wybuchła rewolucja, to w domu Mateusza Vianney’go i Marii Beluze prześladowani duchowni odnajdywali schronienie. W tych trudnych czasach młodzieniec jeszcze mocniej poczuł swoje powołanie i ostatecznie podjął decyzję o pozostaniu duchownym. Jan najpierw ukończył szkołę parafialną, a później seminarium. Uczeń miał ogromne problemy w szkole, szczególnie związane z językiem łacińskim. Wytrwał w drodze do kapłaństwa dzięki wsparciu księdza Karola Balleya ze Zgromadzenia Kanoników Regularnych św. Augustyna. Duchowny okazał się przyjacielem i największym sprzymierzeńcem pobożnego młodzieńca. Jan uzyskał święcenia kapłańskie w wieku 29 lat.

W międzyczasie święty otrzymał powołanie do wojska, mimo że powinien zostać zwolniony ze służby. Przez ten okres Jan Maria Vianney mocno podupadł na zdrowiu. Wysokie gorączki, zapalenie płuc, ogromne osłabienie organizmu to czynniki, które przyczyniły się do podjęcia decyzji o schronieniu w wiosce Les Noës aż do zakończenia wojny.

Następnie Jan Vianney objął funkcję wikarego w Écully, wspierając księdza Balleya. Po śmierci duchowego przewodnika, wikary otrzymał probostwo w parafii Ars. Była to uboga diecezja, którą zamieszkiwali zaniedbani ludzie pod względem psychicznym, fizycznym, materialnym, edukacyjnym. Ksiądz Jan Lecourt w sprawozdaniu z 1804 roku napisał:

Nauczanie dzieci katechizmu jest bardzo trudne, gdyż są one głupie i mało zdolne. Większość z nich różni się od zwierząt tylko tym, że są ochrzczone.

W parafii w Ars proboszcz Jan Maria Vianney spędził 41 lat. W tym czasie niewiele jadł, nieustannie się modlił i mało spał. Prawdopodobnie w nocy cierpiał duchowe udręczenia przez diabła. Ks. Jan każdego dnia zyskiwał przychylność społeczeństwa. Wyróżniał się dobrocią, prostymi i skutecznymi kazaniami, darem czytania w sumieniach ludzkich oraz proroctwem. Duchowny nieustannie zarzucał sobie, że zbyt mało czyni i niewystarczająco modli się, aby nawrócić zagubione dusze.

Zobacz także

Jednak każdego roku do kościoła przebywało coraz więcej wiernych. Słowa proboszcza z Ars docierały nawet poza diecezję. W ostatnim roku swojego życia skromny kapłan wyspowiadał około 80 000 osób!

Kogo i czego patronem jest Jan Maria Vianney?

Jan Maria Vianney powszechnie uważany jest za patrona kapłanów, duchownych i proboszczów. Święty czuwa nad spowiednikami, ale i osobami starającymi się o łaskę uświęcającą. Ponadto Jan Maria Vianney patronuje parafii i diecezji w Ars.

Skrócony życiorys świętego Jana Maria Vianney

  • Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 roku w Dardilly (Francja).
  • W 1795 roku otworzono w Dardilly nową szkołę, do której uczęszczał chłopiec.
  • W 1803 roku Jan Vianney rozpoczął edukację w szkole parafialnej w Écully.
  • W 1806 roku pobożny młodzieniec rozpoczął formację kapłańską w seminarium duchownym w Liège.
  • W 1806 roku Jan z polecenia księdza Balleya udał się na pielgrzymkę do grobu św. Franciszka Regisa, nie tylko wzmacniając swoje powołanie, ale i poznając codzienność w ubóstwie.
  • 22 stycznia 1807 roku uczony przyjął sakrament bierzmowania i wybrał Jana Chrzciciela za swojego patrona.
  • W 1809 roku Jan Maria Vianney otrzymał powołanie do wojska. Mimo że młodzieniec był uczniem duchowym, musiał dołączyć do oddziałów cesarza Napoleona przeciwko Hiszpanii.
  • W roku 1812 roku po zakończeniu wojny, chrześcijanin rozpoczął naukę w niższym seminarium duchownym w Verriérs, a później w wyższym seminarium w Lyonie.
  • 13 sierpnia 1815 roku Jan otrzymał święcenia kapłańskie.
  • W 1818-1859 roku kapłan został powołany na proboszcza w niewielkiej i zaniedbanej parafii w miejscowości Ars.
  • W 1824 roku ksiądz uczył również prawd wiary w nowo otwartej szkole.
  • Do 1859 roku Jan zasłynął jako wybitny kaznodzieja, łowca ludzkich dusz, a także niestrudzony spowiednik.
  • Jan Maria Vianney zmarł 4 sierpnia 1859 roku w Ars (Francja).

Jak i kiedy zmarł Jan Maria Vianney?

Życie św. Jana Marii Vianneya z Ars było przepełnione modlitwą, pokutą, postami i nieustanną pracą. Za przyczynę śmierci świętego podaje się niewydolność serca spowodowaną wycieńczeniem organizmu, intensywną modlitwą i prowadzeniem surowego, ascetycznego trybu życia. Zdrowie świętego osłabiły cierpienia duchowe.

Jan Maria Vianney zmarł 4 sierpnia 1859 roku około godziny 2:00 w Ars. Kapłan umarł jako „męczennik cierpiący za grzechy” i „męczennik konfesjonału”. Jan Maria Vianney przeżył 73 lata. W mszy pogrzebowej skromnego duchownego uczestniczyło tysiące wiernych i setki kapłanów.

Grób św. Jana Marii Vianneya znajduje się w kościele parafialnym w Ars-sur-Formans we Francji. To miejsce, gdzie święty pełnił funkcję proboszcza i spędził ostatnie lata swojego życia. Kościół ten, znany również jako Bazylika św. Jana Vianneya, stał się miejscem pielgrzymek dla wielu katolików z całego świata.

Przeczytaj także:

Święty Jacek Odrowąż założył pierwszy klasztor dominikański w Polsce. Kim był niezmordowany misjonarz?

Święty Jacek uczy pokory, wzajemnej miłości i życia opartego o głęboką wiarę, ascetyczne nauki, posłuszeństwo wobec Bożej woli. Zakonnik przemierzał całą Europę, aby głosić Słowo Boże. Nigdzie nie pozostał na dłużej. Prowadził działalność misyjną polegającą na ewangelizacji i kształtowaniu kolejnych braci dominikańskich, powierzając zakonnikom chrześcijańskie – najważniejsze wyzwania.
Święty Jacek
fot. Święty Jacek / AdobeStock, Renáta Sedmáková

Dokonania św. Jana Marii Vianneya

Święty Jan Vianneya został beatyfikowany 8 stycznia 1905 roku przez Piusa X, a kanonizowany dwadzieścia lat później (31 maja 1925 roku) z rąk tego samego papieża. Proboszcz z Ars osiągnął wiele w trakcie swojego duszpasterskiego życia.

  • Cuda: podczas kanonizacji Jana Marii Vianneya zanotowano liczne cuda uzdrowienia za wstawiennictwem świętego.
  • Walka z demonami: przez 35 lat ks. Jan toczył walkę duchową z diabłami.
  • Proboszcz w Ars-sur-Formans: sługa Boży pełnił funkcję proboszcza w małej wiosce Ars-sur-Formans we Francji. Jako pasterz parafii całkowicie poświęcił się służbie duszpasterskiej, troszcząc o duchowe potrzeby wiernych.
  • Intensywna spowiedź: Jan Vianney znany był z niezwykłego zaangażowania w sakrament pokuty i pojednania. Spędzał nawet kilkanaście godzin dziennie w konfesjonale, nawołując do nawrócenia.
  • Prowadzenie modlitw i kazań: kapłan głosił proste, ale głęboko przemyślane kazania, w których kładł nacisk na nauki moralne i duchowe. Jego homilie przyciągały tłumy, a ludzie czerpali z nich inspiracje do życia chrześcijańskiego.
  • Modlitwa różańcowa: św. Jan Vianney był gorliwym czcicielem Matki Bożej i gorącym orędownikiem modlitwy różańcowej. Wprowadził praktykę odmawiania różańca jako skutecznego narzędzia w nawracaniu grzeszników.
  • Życie ascetyczne: proboszcz z Ars prowadził ascetyczny tryb życia, całkowicie poświęcając się ubóstwu, modlitwie, postom i pokucie.

Dzień św. Jana Vianneya w Polsce

Jan Maria Vianney czczony jest przez wiernych Kościoła katolickiego. Wspomnienie liturgiczne świętego obchodzone jest 4 sierpnia, czyli w dniu śmierci francuskiego księdza. To czas szczególnej modlitwy przede wszystkim w intencji kapłanów, a także święto wszystkich proboszczów.

Modlitwa w intencji kapłanów do św. Jana Marii Vianneya

Święty Janie Mario Vianneyu z podziwem wspominamy twoje oderwanie się od rzeczy doczesnych, głęboką pokorę i akceptację upokorzeń; twoje męstwo w przeciwnościach i atakach szatana; twoją czystość, zjednoczenie z Bogiem i miłość do Eucharystii; twoje współczucie dla wszystkich ludzi, zwłaszcza dla chorych, ubogich i grzeszników. Przyjdź z pomocą kapłanom z naszej parafii (diecezji) w dążeniu do nabycia tych cnót, którymi ty na co dzień żyłeś, tak aby mogli stać się kapłanami według Bożego Serca. Amen.

Akt miłości św. Jana Marii Vianneya

Kocham Cię, o Boże nieskończenie godny miłości i wolałbym raczej umrzeć kochając Cię, niż przeżyć jedną chwilę bez miłości do Ciebie. Kocham Cię, o Boże mój i pragnę nieba jedynie dla szczęścia doskonałego kochania Ciebie. Kocham Cię, o Boże mój i lękam się piekła jedynie dlatego, że nie ma w nim słodkiej pociechy kochania Ciebie. O Boże mój, jeśli mój język nie jest w stanie mówić w każdej chwili, iż Cię kocham, chcę, aby moje serce powtarzało Ci to za każdym moim tchnieniem. Ach! Uczyń mi łaskę cierpienia z miłości do Ciebie i kochania Cię w cierpieniu, i spraw, bym oddał ducha kochając Cię i czując, że Cię kocham. Im bliżej jestem mego końca, tym bardziej Cię błagam, byś zwiększył i udoskonalił moją miłość. I tak niech się stanie. Amen.

Sprawdź też:

Św. Tarsycjusz – męczennik Eucharystii. Wolał zginąć niż oddać Najświętszy Sakrament

Św. Tarsycjusz znany jest w kościele jako młody akolita, niezwykle pobożny i odważny. Chłopiec narażał swoje życie, aby spełnić ostatnie pragnienie prześladowanych chrześcijan. W 1939 roku wzniesiono świątynie ku czci św. Tarsycjusza w Rzymie, a w muzeum w Luwrze można podziwiać rzeźbę A. Falguiere, przedstawiającą męczennika. Czym akolita zasłużył na miano świętego w tak młodym wieku?
Św. Tarsycjusz
fot. Św. Tarsycjusz / AdobeStock, Stefan Lambauer

Ikonografia chrześcijańska – św. Jan Maria Vianney

W ikonografii chrześcijańskiej święty Jan Vianneya przedstawiany jest w stroju kapłana ze stułą na szyi. Mężczyzna wyróżniał się dłuższymi, siwymi włosami. Duchowny często ukazywany jest podczas codziennych czynności np. modlitwy, spowiadania, wystawiania Eucharystii, nauczania dzieci katechizmu.

Ponadto do głównych atrybutów świętego ks. Jana można zaliczyć:

Reklama
  • różaniec,
  • księgę,
  • diabła, z którym toczy walkę.
fot. Święty Jan Maria / AdobeStock, Marco Desscouleurs
    Reklama
    Reklama
    Reklama