Reklama

W tym artykule:

  1. Kim był święty Jan Bosko?
  2. Kogo i czego patronem jest św. Jan Bosko
  3. Skrócony życiorys Jana Melchiora Bosko
  4. Jak i gdzie zmarł „Don Bosco”?
  5. Dokonania Świętego Jana Bosko
  6. Dzień św. Jana Bosko
  7. Modlitwy do Świętego Jana Bosko
  8. Relikwie Jana Bosko
  9. Ikonografia chrześcijańska – św. Jan Bosko
Reklama

Kim był święty Jan Bosko?

Jan Melchior Bosko urodził się w niewielkiej miejscowości Becchi. Jego rodzicami byli Małgorzata i Franciszek. Gdy miał dwa lata, zmarł ojciec Jana. Wychowanie synów spadło na matkę. Młody chłopiec zaczął zarabiać jako kuglarz, iluzjonista i cyrkowiec, zabawiając mieszkańców miasta, a jednocześnie głosząc chrześcijańskie wartości usłyszane w kościele. Często gromadził znajomych na wspólnej modlitwie.

W wieku 11 lat przyjął Pierwszą Komunię Świętą, a trzy lata później rozpoczął nauki u ks. Józefa Calosso. Następnie pracował jako chłopiec stajenny. Po śmierci swojego nauczyciela Józefa czerpał wiedzę od księdza Moglia. Żeby się uczyć, musiał pracować. Jeszcze przed podjęciem seminarium był szewcem, sprzedawcą i krawcem.

Jan Bosko skończył wyższe seminarium duchowne w Turynie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Podczas seminarium zaprzyjaźnił się z Alojzym Comollo. Początkowo głównie towarzyszył więźniom i chorym. Jednak jako kapłan szybko odnalazł swoje powołanie: niesienie pomocy potrzebującej młodzieży.

Św. Jan Bosko otwierał placówki, oratoria, szkoły i zakładał towarzystwa, a także zgromadzenia chrześcijańskie. Jego celem było tworzenie miejsc, w których dzieci i młodzież poczują się jak w domu. Ks. Bosko wszechstronnie wychowywał podopiecznych: kształcił, nauczał, zapewniał zabawę i poczucie bezpieczeństwa.

Bosko utworzył Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego, a pracowników nazwał salezjanami (pierwszym był Michał Rua). Rozszerzał swoje „dobre dzieło” na cały świat, wysyłając salezjanów np. na misje do Ameryki Południowej.

Kogo i czego patronem jest św. Jan Bosko

Święty Jan Bosko znany również jako Święty Wychowawca jest przede wszystkim patronem młodzieży, uczniów, studentów, praktykantów, czyli młodych osób, którym poświęcił całe swoje życie. Ponadto św. „Don Bosco” czuwa nad:

  • redaktorami,
  • wydawcami,
  • młodymi robotnikami i rzemieślnikami,
  • Rumią i Oświęcimiem (od sierpnia 2013 roku),
  • Podwórkowymi Kołami Różańcowymi Dzieci,
  • Światowymi Dniami Młodzieży 2023.

Zobacz też:

Święty Franciszek z Asyżu to święty od zwierząt. Porzucił bogactwo i hulaszcze życie. Dlaczego wybrał ubóstwo, czystość oraz posłuszeństwo?

Święty Franciszek poznał życie, w którym nie brakuje pieniędzy, szalonych zabaw i suto zastawionych stołów. Porzucił jednak bogactwo, aby ślubować ubóstwo. Biedaczyna z Asyżu nałożył prostą tunikę i boso ruszył w świat, głosząc o Jezusie Chrystusie. Szybko dołączyli do niego pierwsi naśladowcy. A co było potem? Poznaj życie, w którym post i jałmużna jest na porządku dziennym.
Święty Franciszek z Asyżu
AadobeStock/ckybe

Skrócony życiorys Jana Melchiora Bosko

Życie ks. Bosko było skoncentrowane na Bogu i drugim człowieku.

  • Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 roku w północnych Włoszech (miasto Becchi).
  • Rodzicami chłopca byli Małgorzata i Franciszek, a braćmi Józef, Antoni.
  • Chłopiec zarabiał pieniądze jako cyrkowiec, iluzjonista i kuglarz, jednocześnie zachęcając mieszkańców do wspólnej modlitwy.
  • Jan miał prorocze sny. Śnił np. że został pomocnikiem Jezusa Chrystusa.
  • 26 marca 1826 roku Jan przyjął Pierwszą Komunię Świętą, a w 1833 roku sakrament bierzmowania.
  • W 1827 roku (po kłótni z bratem związanej z wiarą), młody mężczyzna został zmuszony opuścić mieszkanie. W 1829 roku wrócił do domu.
  • Po śmierci swojego nauczyciela ks. Józefa Calosso, Jan rozpoczął naukę w szkole powszechnej księcia Emanuela Virano w Castelnuovo.
  • 18 kwietnia 1834 roku pobożny mężczyzna zamierzał dołączyć do zakonu franciszkańskiego, jednak po kolejnym proroczym śnie, ostatecznie postanowił zostać klerykiem.
  • W 1841 roku przyjął święcenia i rozpoczął posługę kapłańską.
Jan Bosko to przykład dobrego nauczyciela młodzieży. Tam, gdzie inni widzieli zagrożenie i patologię, On widział człowieka. Kompleksowo dbał o swoich podopiecznych: szukał pracy, nauczał, modlił się, dawał pożywienie i rozrywkę. Dobrze wiedział, że nie można głosić Ewangelii na pusty żołądek! Jest jednym z tych kapłanów, którzy prawdziwie zasłużyli na swój tytuł „Don” – OJCIEC. Do dzisiaj duchowi synowie św. Jana Bosko opiekują się młodzieżą, tworząc oratoria salezjańskie. Tradycja przypisuje mu liczne nadzwyczajne dary: uzdrowienia, bilokacje, wskrzeszenie. Jednak to, co było jego prawdziwym cudem to miłość do drugiego człowieka — podkreśla ksiądz katolicki Michał Marek z parafii Żywiec Zabłocie.
  • 8 grudnia 1841 roku to data, którą oficjalnie podaję się jako rozpoczęcie prac ks. Jana Bosko z młodzieżą.
  • Święty Jan Bosko stworzył: Oratorium Wędrowne na Valdocco (1846 rok), Towarzystwo św. Franciszka Salezego (1859 rok), Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (1872).
  • W 1874 roku Stolica Apostolska zatwierdziła Konstytucję Zgromadzenia Salezjańskiego.

Jak i gdzie zmarł „Don Bosco”?

Święty Jan Bosko umierał z godnością – spokojnie i ufnie. Przez miesiąc leżał w łóżku, gdzie z dnia na dzień upadał na siłach. Podczas ostatniego tchnienia towarzyszyli mu najbliżsi, ale i kapłanie, klerycy, osoby świeckie. Ks. Bosko zmarł 31 stycznia w Turynie przed godziną 5:00. Miał 71 lat i pozostawił po sobie aż 65 salezjańskich domów.

Przyrzekłem Bogu, że nawet moje ostatnie tchnienie będzie dla moich ubogich chłopców — Jan Bosko.

Dokonania Świętego Jana Bosko

Jan Bosko został beatyfikowany 2 czerwca 1929 roku w Rzymie przez Piusa XI. 1 kwietnia (Wielkanoc) 1934 roku ten sam papież dokonał kanonizacji świętego.

Ks. Bosko przez Kościół katolicki został doceniony przede wszystkim jako święty o ogromnej miłości i empatii. Duchowny pozostawił po sobie styl wychowania nazywany systemem prewencyjnym bądź uprzedzającym, w którym miłość, religia i rozum to nadrzędne wartości w życiu człowieka.

Ponadto Święty Jan Bosko założył:

  • Towarzystwo św. Franciszka Salezego wspomagającego potrzebujące dzieci i młodzież,
  • Rodziny Salezjańskie,
  • Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych,
  • domy salezjańskie.

Dzień św. Jana Bosko

Wspomnienie świętego Jana Bosko w Kościele katolickim odbywa się 31 stycznia, czyli w tzw. dies natalis – dzień narodzin. To szczególna uroczystość przede wszystkim w kościołach i klasztorach salezjanów w Polsce, a także w parafiach pod opieką świętego np.:

  • Parafia św. Jana Bosko w Szczecinie,
  • Parafia św. Jana Bosko w Olsztynie,
  • Parafia św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim.

W ostatni dzień stycznia oficjalna Msza Święta ku czci św. Jana Bosko odbywa się w bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie.

Modlitwy do Świętego Jana Bosko

Powstało wiele modlitw do św. Jana Bosko. Za wstawiennictwem świętego wierni modlą się przede wszystkim o: umiłowanie do Boga i drugiego człowieka, wytrwałość, empatię, życie, w którym nie trzeba prosić o dobro. Za przyczyną św. Jana Bosko dzieją się cuda np. uzdrowienia. Wśród modlitw można wyróżnić np.:

  • Modlitwę św. Jana Bosko
  • Litanię do św. Jana Bosko
  • Nowennę do św. Jana Bosko
  • Wezwania do św. Jana Bosko
  • Koronkę do św. Jana Bosko,
  • błogosławieństwo.

Przeczytaj również:

Modlitwa szturmowa do aniołów: poznaj jej treść i zobacz, kiedy ją odmawiać. To wezwanie do niebios o wsparcie i opiekę

Modlitwa szturmowa do aniołów składa się z krótkich wezwań, które są jednocześnie prośbami zanoszonymi do niebios. W ten sposób możesz zwrócić się do boskiego posłańca o wstawiennictwo i wyproszenie łask u Boga. Modlitwa ta jest również wyjątkowym sposobem na to, aby poczuć duchową więź z niebiańskim opiekunem oraz wyrazić to, czego od niego oczekujesz. Zobacz, jak brzmi tekst oraz kiedy korzystać z modlitwy szturmowej do aniołów.
modlitwa szturmowa do aniołów
StockAdobe/Nathalie

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Jana Bosko

Z wielką ufnością zwracamy się do Ciebie, święty Janie Bosko! Prosimy Cię, wstaw się za nami do Wspomożycielki Wiernych, niech nam wyjedna coraz głębsze poznanie i umiłowanie Boga, byśmy Go już nigdy nie obrażali grzechem śmiertelnym, ale wytrwali w dobrym aż do śmierci. Amen.

Modlitwa do św. Jana Bosko o przewodnictwo na drodze życia

Święty Janie Bosko, Ojcze i Nauczycielu młodzieży, posłuszny darom Ducha i otwarty na rzeczywistość swoich czasów byłeś dla młodzieży, zwłaszcza tej bezbronnej i ubogiej, znakiem miłości i troskliwości Boga. Bądź nam przewodnikiem na drodze przyjaźni z Panem Jezusem, abyśmy mogli odkryć w Nim i w Jego Ewangelii sens naszego życia i źródło prawdziwego szczęścia. Dopomóż nam odpowiedzieć hojnie na powołanie, które otrzymaliśmy od Boga, abyśmy w codziennym życiu byli budowniczymi jedności i współpracowali z entuzjazmem, w jedności z całym Kościołem, w tworzeniu cywilizacji miłości. Wyjednaj nam łaskę wytrwałości w jak najgłębszym przeżywaniu życia chrześcijańskiego według ducha błogosławieństw; i spraw, abyśmy, prowadzeni przez Maryję Wspomożycielkę, mogli kiedyś znaleźć się z Tobą w wielkiej niebiańskiej rodzinie. Amen.

Relikwie Jana Bosko

Relikwie św. Jana Bosko znajdują się w bazylice Maryi Wspomożycieli Wiernych w Turynie (Włochy). Szklany sarkofag umieszczony jest nad bocznym ołtarzem świątyni. Relikwiarz zawiera doczesne szczątki np. prawą dłoń świętego i znajduje się w wykonanej z wosku figurze przedstawiającej Jana Bosko – księdza w sutannie oraz ornacie.

Warto wspomnieć, że przed beatyfikacją świętego, relikwie znajdywały się również w Turynie, ale w kościele Instytutu Salezjańskiego w Valsalice.

Ikonografia chrześcijańska – św. Jan Bosko

Święty Wychowawca w ikonografii chrześcijańskiej przedstawiany jest jako dojrzały kapłan w sutannie. Najczęściej znajduje się w obecności dzieci i młodzieży. Artyści nieustannie ukazują świętego podczas codziennej pracy związanej z pełnieniem funkcji opiekuna.

AdobeStock, Renáta Sedmáková
Reklama

Co ciekawe, św. Jan Bosko był najczęściej fotografowanym świętym żyjącym w XIX wieku.

Reklama
Reklama
Reklama