Reklama

W tym artykule:

  1. Czym jest świętość?
  2. Kim jest święty?
  3. Wskazówki, jak zostać świętym?
  4. Jak zostać świętym wg Franciszka Seelos?
  5. Cytaty, przybliżające do bycia świętym
Reklama

Czym jest świętość?

Wiele osób twierdzi, że świętość to przywilej tylko dla nielicznych i wybranych, niemożliwy do osiągnięcia dla zwyczajnego człowieka. Powszechnie uznaje się, że osoba święta jest idealna, bo żyje wyłącznie zgodnie z chrześcijańskimi wartościami. Jednak obrazy świętych Kościoła katolickiego ukazują, że bliskiego, intymnego bycia z Bogiem można się nauczyć. Święci żyli wolą bożą, odstawiając na bok własne egoistyczne pragnienia. Adam Szustak OP w kazaniu na Uroczystości Wszystkich Świętych powiedział:

To nie jest tak, że Bóg niektórych ludzi wybiera do szczególnej świętości. Wszystkich Bóg wybiera do świętości …. Zobaczcie, jacy byli różni. Zobaczcie ich historie życia. Byli tam: biskupi, papieże, księża, małżeństwa, samotni, dziewice, robotnicy, nauczyciele. Jaki rodzaj ścieżki przez życie wybierzecie, to na pewno taki święty był …. Do nieba nie poszli nieskazitelni ludzie, którzy nie zaznali ogromnych trudów życiowych. Oni tam (do nieba) przyszli uciorani, ubrudzeni i po prostu ledwo żywi …. Czy każdy będzie świętym? Nie. Święty to nie jest człowiek, który udoskonalił się do granic możliwości i wyzbył się wszelkich grzechów. Święty to jest ten, kto wie, że potrzebuje tego od Boga i tak się otworzył na Boga, że Pan Bóg mu to dał.

Kim jest święty?

Świętość, podobnie jak miłość, niejedno ma imię. Oficjalnie człowiek ogłoszony świętym, pozytywnie przeszedł proces kanonizacji. Warto jednak zaznaczyć, że już proces beatyfikacji i otrzymanie tytułu „błogosławionego” wiąże się z oficjalnym uznaniem pierwszego stopnia świętości. Jednak duchowni podkreślają, że świętych jest zdecydowanie więcej, ponieważ formalne miano to oficjalne przyznanie statusu. W dziejach Kościoła pojawiło się wielu chrześcijan, których życie było wyjątkowo bliskie Bogu, a czyny święte.

Jestem głęboko przekonany, że poczucie świętości nie jest zarezerwowane jedynie dla ludzi głęboko wierzących i praktykujących. Gdyby tak było w istocie, byłaby ona towarem bardzo ekskluzywnym, zarezerwowanym do paru może osób w historii, którzy wykazali się nieprzeciętym życiem — Paweł Kowalski SJ.

Święci wyróżniają się pewnymi cechami, które przybliżają do świętości m.in.:

  • pokora,
  • hojność,
  • czystość,
  • uczciwość,
  • ascetyzm,
  • cierpliwość,
  • pracowitość,
  • miłosierdzie,
  • sprawiedliwość,
  • umiarkowanie,
  • odwaga moralna,
  • gorliwość w wierze,
  • bezwarunkowa miłość,
  • oddanie potrzebującym,
  • wytrwałość i determinacja,
  • dążenie za głosem powołania,
  • posłuszeństwo wobec woli bożej.

Nie każdy święty cechuje się całą gamą chrześcijańskich cnót, bo nie każdy człowiek jest idealny. Wielu „wyniesionych na ołtarze” doświadczyło przemiany duchowej na różnych etapach swojego życia.

Wskazówki, jak zostać świętym?

Osiąganie świętości to proces duchowy, który wymaga zaangażowania i nieustannego rozwoju. Oto kilka współczesnych wskazówek, które mogą pomóc w dążeniach do bycia świętym:

  • Poznanie i miłość do Boga – święci żyli z głęboką wiarą i zaufaniem w Bogu. Rozwijanie relacji z Ojcem poprzez modlitwę, czytanie Pisma Świętego, uczestnictwo w nabożeństwach to podstawa w chrześcijańskim życiu.
  • Życie zgodne z ewangelią – codzienne zgłębianie i naśladowanie życia Jezusa Chrystusa, pomaga w osiąganiu świętości.
  • Miłość bliźniego – święci dostrzegali Boga w każdym człowieku. Oddanie potrzebującym i wsparcie biednych to kolejny krok w stronę nieba.
  • Modlitwa – regularna praktyka modlitwy to kluczowy element w osiąganiu świętości. Szczera rozmowa umacnia relacje z Bogiem, pogłębia świadomość i pomaga w nieustannym rozwoju.
  • Pokuta i nawrócenie – w życiu nieuniknione są błędy. Jednak uznani za świętych dążyli do nawrócenia i pokuty za swoje grzechy, nieustannie starając się zbliżyć do Boga.
  • Pokora – osoby uznane za święte ceniły pokorę jako jedną z najważniejszych cnót. Skromność, gotowość do służby, otwartość na naukę to cechy, które pozwalają zrozumieć potrzeby chrześcijańskiego życia.
  • Życie zgodne z powołaniem – każdy człowiek otrzymał powołanie od Boga. Odkrywając i realizując boski plan z oddaniem, a także miłością, łatwiej osiągnąć świętość.
  • Kontemplacja – odnalezienie czasu na ciche rozmyślanie, medytację i kontemplację może pomóc w głębszym zrozumieniu siebie, a także relacji z Bogiem.
  • Przyjaźń ze świętymi – czytanie o świętych i wzorowanie się na ich życiu jest nie tylko inspirujące, ale i pomocne w dążeniu do świętości.
  • Wsparcie duchowe – poszukiwanie wsparcia duchowego np. podczas spowiedzi lub w towarzystwie ludzi wierzących, pomaga w rozwoju życia duchowego.
Świętość to najfajniejsza rzecz, jaką może osiągnąć człowiek. A najfajniejsze w świętości jest to, że można zacząć próbować walczyć o nią dokładnie w każdym momencie — Szymon Hołownia.

8 Błogosławieństw w drodze do świętości

Jezus Chrystus wygłosił swoje „Kazanie na górze”, które spisał Mateusz Ewangelista. Słowa stanowią cenną wskazówkę dla uczniów, ale i wiernych w poszukiwaniu świętości:

Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.

Jak zostać świętym wg Franciszka Seelos?

Franciszek Seelos urodził się w 1819 roku w Füssen (Bawaria) i był niemieckim redemptorystą, a także kapłanem katolickim. Przez większość życia mężczyzna pracował jako duszpasterz w Stanach Zjednoczonych, skupiając się na posłudze dla imigrantów niemieckojęzycznych oraz na prowadzeniu rekolekcji i misji. Franciszek zyskał reputację świętego kapłana, wyróżniając się skromnością, oddaniem modlitwie, troską o najuboższych. Duchowny przyciągnął do Kościoła tłumy inspirującymi kazaniami.

Błogosławiony Franciszek Ksawery Seelos spisał krótką i bardzo prostą drogę do świętości w dziesięciu krokach:

  1. Z głęboką pobożnością chodź na msze.
  2. Przez pół godziny rozważaj swoją największą słabość i podejmuj postanowienia, jak jej unikać.
  3. Przeznacz na lekturę duchową co najmniej 15 minut dziennie, jeśli nie możesz pół godziny.
  4. Codziennie odmawiaj różaniec.
  5. Również codziennie, jeśli to możliwe, nawiedzaj Najświętszy Sakrament, a pod wieczór rozważaj przez pół godziny mękę Pańską.
  6. Zakończ dzień modlitwą wieczorną i rachunkiem sumienia z całego dnia.
  7. Podczas comiesięcznej spowiedzi rób przegląd minionego miesiąca.
  8. Wybierz co miesiąc szczególnego patrona i naśladuj go w jakieś konkretnej cnocie.
  9. Przed każdym wielkim świętem odpraw nowennę, czyli dziewięciodniowe nabożeństwo.
  10. Staraj się rozpoczynać i kończyć każdą czynność Pozdrowieniem Anielskim (Zdrowaś Maryjo).

Cytaty, przybliżające do bycia świętym

Duchowni nierzadko rozważają o tym, jak zostać świętym, aby dostarczyć cenne wskazówki wiernym. W osiąganiu świętości mogą pomóc rozważania powołanych do służby Bogu:

Czy świętość boli? Tak! Bo często nie pasuje do naszego życia, skonstruowanego na poszukiwaniu bezpieczeństwa i dobrobytu. Kiedy świat krzyczy, świętość szepcze na ucho Jesteś wart więcej niż to. Myśl, na którą ciągle próbujemy nie zwracać uwagi, mimo że przeczuwamy, że to w niej jest właśnie prawdziwe nasze życie i poczucie szczęścia. Nie chcemy jej jednak dopuścić do głosu, bo to by oznaczało, że trzeba się przyznać do tego, że skonstruowaliśmy piękny dom, ale niestety na piasku a nie na solidnym fundamencie. Świętość nie szuka superbohaterów, ale realnych ludzi z ich słabościami i grzechami. Nie pyta ich o dokonania, ale o Miłość

— Paweł Kowalski SJ.

Ludzie, w których życiorysie - można by powiedzieć - jednorodne niewidzialne światło Pana Boga załamało się i roztoczyło całe swoje piękno, tak że chwałę Bożą można było oglądać w ich czynach. I nie tylko ci, którzy zostali wyniesieni na ołtarze, ale także ci wszyscy ludzie, którzy nigdy nie zostali wyniesieni na ołtarze, a żyli pośród nas - każdy z nas chyba spotkał naprawdę dobrych ludzi, którzy zasłużyli sobie na miano świętych

Przeczytaj także:

Święty Dawid z Menevii w XII wieku został ogłoszony patronem Walii. Zachęcał, aby: „robić w życiu małe rzeczy”

Święty Dawid z Menevii nazywany jest również Dawidem z Walii, Dawidem Bryt, czy też Dewi. Z hebrajskiego imię świętego oznacza „ukochany, ulubieniec”. Na walijskiej ziemi wzniesiono liczne świątynie ku czci głosiciela chrześcijaństwa i ogłoszono biskupa jako głównego patrona kraju. O życiu duchownego wiadomo niewiele. Większość informacji pochodzi z legend i żywotu św. Dawida z 1090 roku.
Święty Dawid
fot. Święty Dawid / Wikimedia, Self

— Andrzej Hołowaty OP.

Każdy wierzący jest zobowiązany pokazywać innym jak wygląda prawdziwie chrześcijańskie życie. Święty nie tylko jest przykładem, ale także dobrze zna swoją religię i potrafi zachęcić i nawrócić na nią inne osoby, po prostu dać świadectwo świętości. Całe zatem dążenie do świętości, o którym tyle jest mowy w Kościele, jest dążeniem do miłości, czyli do tego, czego człowiek pragnie i szuka najbardziej. Chrześcijaństwo jest bardzo proste. Jest tak proste, że każde dziecko może je pojąć. Również świętość – owoc chrześcijaństwa – jest dziecięco prosta

— ks. Tadeusz Funk.

Nie mamy myśleć, jak ten świat. Pan Bóg żąda, abyśmy byli inni od tego świata. Jeśli będziemy o to walczyć, to będziemy upadać. To na pewno, ale zobaczycie, że będziecie widzieć objawiającą się w waszym życiu obecność Boga. W Starym Testamencie to jest napisana „chwała Boga

— ks. Paweł Brożyna.

Świętość wydaje się celem trudnym, osiągalnym tylko dla ludzi zupełnie wyjątkowych albo dla tych, którzy odrywają się całkowicie od życia i kultury danej epoki. W rzeczywistości świętość jest darem i zadaniem zakorzenionym w chrzcie i bierzmowaniu, powierzonym wszystkim członkom Kościoła w każdej epoce. Jest darem i zadaniem dla świeckich tak samo jak dla zakonników i kapłanów, w sferze prywatnej, tak jak w działalności publicznej, w życiu zarówno jednostek, jak rodzin i wspólnot
Reklama

— Jan Paweł II.

Reklama
Reklama
Reklama