Dadźbóg - słowiański bóg Słońca. Jego moce przyciągają bogactwo
Dadźbóg to słowiański bóg Słońca i ognia. Był obdarzany czcią przez wschodnie plemiona Słowian. W mitologii często określa się go jako syna Swaroga. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

- Kamila Kępa
W tym artykule:
- Czego bogiem był Dadźbóg?
- Kim był Dadźbóg?
- Miejsce kultu Dadźboga
- Dadźbóg - symbol boga Słońca Słowian
- Jak czczono Dadźboga?
Czego bogiem był Dadźbóg?
Dadźbóg uznawany jest za boga Słońca, bogactwa i dostatku. Jego imię składające się z dwóch członów: dać oraz bóg oznacza dawcę pomyślności i bogactwa. Według przekazu literatury staroruskiej z XII wieku Słowo o wyprawie Igora książęta ruscy wywodzą się właśnie od tego bóstwa.
Zobacz także:
Zabawy przy ognisku w Noc Świętojańską. Tradycje i rytuały na Noc Kupały
Niektóre święta są mocno zakorzenione w naszej słowiańskiej kulturze. Do tego stopnia, że chętnie obchodzimy je do dziś. Jednym z nich jest Noc Kupały, z którą związane są różne tradycje i rytuały. Sami zobaczcie, jakie zabawy przy ognisku w Noc Świętojańską warto wykonać.
Kim był Dadźbóg?
W Powieści dorocznej, czyli średniowiecznej księdze dziejopisarskiej, zwanej latopisem, kronikarz Jan Malalas określa Dadźboga jako boga Słońca, syna Swaroga oraz brata Swarożyca. Wzmianka ta została napisana na podstawie tekstu o bogach Egipskich. Aby lepiej zobrazować złożoność mitycznych postaci Swaróg został utożsamiony z helleńskim Hefajstosem, zaś Dadźbóg stał się uosobieniem Heliosa, czyli źródła światła i boga słonecznego.
Ze względu na to, że zasięg kultu Swarożyca ograniczał się wyłącznie do terenów wschodnich Słowian, nie zalicza się go do grupy naczelnych bogów. Niektórzy badacze uznają, że ze względu na rozbieżności terytorialne Swarożyc oraz Dadźbóg zostali rozdzieleni na dwa oddzielne bóstwa słowiańskie, tymczasem w rzeczywistości jest to jedna i ta sama postać.
Zobacz także:
Zrób ten bukiet kwiatów w noc świętojańską. Przyciągniesz do siebie pieniądze i miłość
Noc świętojańska to wyjątkowa noc pełna magii. Właśnie wtedy warto dopomóc szczęściu, żeby przyciągnąć do siebie wszystko, co najlepsze. Zrób ten bukiet kwiatów w noc świętojańską, a zdobędziesz pieniądze i miłość.
Miejsce kultu Dadźboga
Bóg Słońca Dadźbóg był obdarzony kultem na terenach wschodniosłowiańskich, a wzmianki o nim pojawiają się w piśmiennictwie staroruskim. Według źródła, jakim jest Powieść doroczna, posąg Dadźboga miał być umiejscowiony w Kijowie. Ludność plemienna składała pod nim ofiary i wznosiła modły. Trwało to aż do 988 roku, kiedy ruski książę Włodzimierz Wielki przyjął chrzest, a następnie kazał zniszczyć wszystkie pomniki bogów słowiańskich, w tym Dadźboga.
Dadźbóg - symbol boga Słońca Słowian
Symbolem przypisanym do Dadźboga jest złota tarcza, która odzwierciedlać ma tarczę słoneczną. Jest to znak, który łączy się z solarnym charakterem tego boga. Dadźbóg uznawany jest bowiem za personifikację Słońca. Według przekazów skryby Jana Malalasa tarczę wykuć miał sam Swaróg - patron kowalstwa i bóg ognia niebieskiego.
Zobacz także:
Lela, Dziewanna, Weles i inni, czyli horoskop słowiański. Sprawdź, które bóstwo jest twoim patronem
Horoskop słowiański, choć nie jest tak popularny, jest mocno zakorzeniony w naszej tradycji. Podobno bogowie sprzed wieków opiekują się nami i mają ogromny wpływ na nasze życie, cechy i podejście do pewnych spraw. Sprawdźcie koniecznie, który z patronów czuwa nad wami.
Jak czczono Dadźboga?
Szczególną cześć oddawano Dadźbogowi w Noc Kupały. Właśnie to słowiańskie święto, podczas którego następowała najkrótsza noc w roku, było okazją do tego, aby złożyć hołd słowiańskiemu bogu Słońca. To czas triumfu światłości i wygranej z mrokiem. W najdłuższy dzień w roku Dadźbóg królował na niebie, a na jego cześć odprawiano liczne rytuały, które miały przywołać do życia bogactwo i urodzaj.
Polecane
Swarożyc - słowiański bóg ognia ofiarnego i domowego. Jakie miejsce zajmuje w mitologii słowiańskiej?
Pełni tajemnic bogowie słowiańscy. Jak się nazywały oraz jakie funkcje pełniły bóstwa słowiańskie?
Weles bóg o wielu obliczach. Słowianie uważali go za władcę podziemi oraz boga magii i bogactwa
Świętowit - słowiański bóg wojny i urodzaju. Wspierał w bojach, a w czasie pokoju dbał o obfite dary
1 rzecz o zachodzie słońca zapewni ci szczęście i bogactwo. Ale jest pewien haczyk
Słowiański rytuał na pomyślność i bogactwo. Przyciąga dobrobyt i chroni przed stratą
Sardonyks - właściwości oraz symbolika biblijnego kamienia siły i odwagi. Sprawdź jego pozostałe moce
Kalendarz słowiański, czyli czas zespolony z naturą. Topienie Marzanny, Noc Kupały – jakie święta słowiańskie przetrwały do dzisiaj?
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa