Anioł Pański: modlitwa, która podnosi na duchu i napełnia pokorą. Zapoznaj się z jej treścią i zobacz, o której godzinie ją odmawiać
Anioł Pański – modlitwa nawiązująca do biblijnej historii Zwiastowania Maryi – jest jedną z często wybieranych form nawiązania duchowej więzi z Bogiem. Kościół katolicki zaleca, aby odmawiać ją w określonych godzinach. Istnieje także okres, w którym zaprzestaje się kontemplowania słów tej modlitwy. W tym szczególnym czasie zastępuje się ją antyfoną maryjną. Zobacz, kiedy dokładnie odmawiać modlitwę Anioł Pański i jak brzmią jej słowa.
- Wróżka Mila
W tym artykule:
- Anioł Pański: modlitwa nawiązująca do Zwiastowania Maryi
- Anioł Pański modlitwa: tekst
- Kiedy odmawiać modlitwę Anioł Pański?
- Anioł Pański a okres wielkanocny
- Jaka jest historia modlitwy Anioł Pański?
Anioł Pański: modlitwa nawiązująca do Zwiastowania Maryi
Anioł Pański to modlitwa maryjna, która pochodzi z kościoła katolickiego. Jej treść nawiązuje do biblijnego obrazu spotkania Archanioła Gabriela i Maryi. Boży posłannik przyszedł do niej, aby przekazać radosne wieści. Zwiastowanie Maryi jest jedną z najważniejszych scen, ponieważ nawiązuje do wcielenia Jezusa, które jest wyrazem wielkiej miłości do ludzi.
Wierni mogą codziennie zwracać się do Boga słowami tej modlitwy, ale w kalendarzu liturgicznym występuje szczególny okres, podczas którego nie odmawia się Anioła Pańskiego. Tekst modlitwy jest swojego rodzaju dialogiem, który prowadzony jest przez Anioła Pańskiego – archanioła Gabriela oraz służebnicę Boga – Maryję. To szczególny rodzaj kontemplacji momentu zapowiedzi narodzin Jezusa. Zazwyczaj na samym końcu wypowiadane są słowa, które są modlitewnym nawiązaniem do dusz osób zmarłych. Z biegiem czasu modlitwa Anioł Pański zaczęła być odmawiana w intencji za pokój na świecie.
Zobacz również:
Archanioł Michał: zwróć się do niego w sytuacjach krytycznych. Modlitwa do Michała Archanioła zapewni ci ochronę i odpędzi złe moce
Archanioł Michał zajmuje szczególne miejsce w niebiańskiej hierarchii. Zapewnia ochronę i bezpieczeństwo tym, którzy tego potrzebują. Modlitwa do Michała Archanioła ześle na ciebie odwagę i uchroni od wszelkiego zła. Podpowiadamy, jak przywołać do siebie Archanioła o potężnej mocy.Anioł Pański modlitwa: tekst
Osoba prowadząca modlitwę: Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi.
Reszta osób: I poczęła z Ducha Świętego.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Osoba prowadząca modlitwę: Oto ja Służebnica Pańska.
Reszta osób: Niech mi się stanie według słowa Twego.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna...
Osoba prowadząca modlitwę: A Słowo Ciałem się stało.
Reszta osób: I zamieszkało między nami.
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna...
Osoba prowadząca modlitwę: Módl się za nami święta Boża Rodzicielko.
Reszta osób: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Osoba prowadząca modlitwę: Módlmy się. Prosimy Cię, Panie, wlej w nasze serca swoją łaskę, abyśmy, poznawszy za Zwiastowaniem Anielskim wcielenie Chrystusa Syna Twojego, przez Jego mękę i krzyż zostali doprowadzeni do chwały zmartwychwstania. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
inny wariant:
Osoba prowadząca modlitwę: Boże, z Twojej woli w łonie Maryi Dziewicy odwieczne Słowo przyjęło ludzkie ciało; spraw, abyśmy wyznając, że nasz Odkupiciel jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, zasłużyli na udział w Jego boskiej naturze. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Osoba prowadząca modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.
Reszta osób: Jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen. (powtórzyć 3 razy)
Osoba prowadząca modlitwę: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
Reszta osób: A światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki.
Osoba prowadząca modlitwę: Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Reszta osób: Amen.
Kiedy odmawiać modlitwę Anioł Pański?
Maryjna modlitwa Anioł Pański może być odmawiana codziennie. Zazwyczaj w porze porannej, w południe oraz wieczorem, o następujących godzinach:
- 6:00
- 12:00
- 18:00
Dokładne godziny podyktowane są zwyczajami, które występują w lokalnych katolickich społecznościach. W każdą środę, niedzielę i święta papież odmawiał modlitwę Anioł Pański z pielgrzymami zgromadzonymi na Placu świętego Piotra w Watykanie. Obecnie zwyczaj jest kontynuowany w każdą niedzielę oraz uroczystości liturgiczne. Papież przed odmówieniem modlitwy wygłasza przemówienie, w którym nawiązuje do słów Ewangelii, które przypisane są do danego dnia. Na koniec następuje pozdrowienie papieskie dla wszystkich wiernych i pielgrzymów.
Przeczytaj także:
Modlitwa do świętych archaniołów pomaga w chwilach zwątpienia i napełnią odwagą. Poznaj ją i uzyskaj cudowne wsparcie
Modlitwa do świętych archaniołów przynosi ukojenie w trudnych chwilach. Boscy posłannicy napełnią twoje serce pokojem i otoczą cię specjalną opieką. Dzięki nim łatwiej poradzisz sobie z przeciwnościami losu. Aby poczuć obecność niebiańskich istot i przywołać ich do siebie, wypowiedz słowa modlitwy. Święci archaniołowie będą blisko i wysłuchają twoich próśb.Anioł Pański: intencje modlitewne
Modlitwa Anioł Pański może być ofiarowana w intencji zmarłych bądź ofiar światowych konfliktów. Z biegiem lat jej słowa zaczęły być używane w kontekście nawoływania o pokój. Możesz odmawiać modlitwę Anioł Pański, kiedy chcesz prosić o pokorę, cierpliwość i umocnienie wiary. Słowa modlitwy przypominają o Tajemnicy Wcielenia i wielkiej miłości Boga do ludzi. Za pośrednictwem słów modlitwy możesz podziękować Bogu i powierzyć mu swoje troski, jednocześnie prosząc o ich rozwiązanie.
Anioł Pański a okres wielkanocny
Modlitwy Anioł Pański nie odmawia się w okresie od Wielkanocy do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. W tym czasie jej tekst zastępowany jest antyfoną maryjną Regina Coeli (Królowo Niebios), która jest upamiętnieniem Zmartwychwstania Jezusa. Na jej zakończenie trzykrotnie wypowiada się Chwała Ojcu.
Jaka jest historia modlitwy Anioł Pański?
Forma, w jakiej obecnie ta modlitwa jest znana, składa się z trzykrotnego odmówienia Zdrowaś Mario, które jest uzupełniane o biblijne wersy nawiązujące do momentu Zwiastowania Maryi i Wcielenia Jezusa. Właśnie w ten nieskomplikowany sposób przedstawia się cała treść Anioła Pańskiego. Modlitwa codzienna może być czasem na wyciszenie i kontemplację. Zagłębiając się w jej treść i przesłanie, uczy ona poświęcenia się Bogu i życia według jego woli.
Początki powstania modlitwy datuje się na okres XI wieku. Początkowo była ona traktowana jako modlitwa wieczorna, w której wznoszono prośby o spokojną i bezpieczną noc. W XIII wieku panujący wówczas papież Grzegorz IX ustalił, że Pozdrowienie Anielskie ma być odmawiane dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Szczególnie mocno popularyzowano ten zwyczaj wśród zakonu franciszkanów. Tam odmawiano modlitwę w formie Zdrowaś Mario powtarzanej trzykrotnie – w porze porannej i w wieczór.
Odmawianie modlitwy w południe zalecił papież Kalikst III. Wiązało się to z wojną z Turkami, która miała miejsce w XV wieku. Aby prosić Boga o pomoc, zalecił on również trzykrotne bicie w dzwon na Pozdrowienie Anielskie. Obecna forma modlitwy została ukształtowana przez Piusa V (1566-1572), zaś werset i modlitwę końcową dodał papież Benedykt XIV w 1742 roku.