Reklama

Dlaczego białe jest niezdrowe? Makaron, ryż, pieczywo to węglowodany, które są nam potrzebne na co dzień: dają energię, siłę, poprawiają humor. Trudno bez nich się obejść, ale... Zdrowe są tylko węglowodany pochodzące z ciemnych produktów. Dlaczego? W czasie przetwarzania zboża w białą mąkę niszczy się zarówno łuskę ziarna, jak i zarodek. A w nich znajdują się cenne składniki. Taka mąka (na opakowaniu ma oznakowanie: typ 500, a tortowa nawet 450) jest całkowicie bezwartościowa. Natomiast mąka pełnoziarnista (typ 2000) zawiera wszystkie części ziarna, jest bogata w błonnik znajdujący się w łuskach i składniki mineralne pochodzące z zarodków. Im wyższa liczba, tym mąka grubiej mielona. Szukaj tych informacji na opakowaniu.
1 Ryż naturalny (nazwany też brązowym) ma ziarna niepolerowane, z których podczas przetwarzania usunięto jedynie łupinę. Jest tylko minimalnie przetworzony (dlatego gotuje się dłużej niż biały, oczyszczony), a wiec najwartościowszy. Ma oryginalny smak, a jego ciemny kolor spowodowany jest obecnością kilku warstw otrąb bogatych w minerały i witaminy.
2 Weglowodany z makaronu pełnoziarnistego (razowego) wchłaniamy bardzo powoli, ale za to długo po jego zjedzeniu czujemy miła sytość i jesteśmy pełne energii. Natomiast węglowodany z makaronu pszennego są przez nasz organizm przerabiane błyskawicznie. Sycimy się nim, ale na krótko i szybko znowu odczuwamy głód. Sięgamy więc po kolejną porcję. W ten sposób gromadzimy zapas węglowodanów, które odkładają się jako tkanka tłuszczowa.
3 Ciemne pieczywo towarzyszyło nam od zawsze, dlatego nasz układ trawienny jest przystosowany właśnie do niego. Pieczywo białe to stosunkowo nowy „wynalazek”. Warto powrócić do natury i jeść pieczywo razowe i pełnoziarniste. Zawiera ono kilka razy więcej błonnika, witamin z grupy B i mikroelementów niż to z białej mąki. Zapobiega też otyłości, obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Szczególnie polecane jest pieczywo na naturalnym zakwasie, ponieważ znajdujące się w nim bakterie kwasu mlekowego mają zbawienne działanie na układ trawienny, stają się wręcz lekiem przy rozmaitych dolegliwościach żołądka, jelita grubego czy wątroby. Trzeba tylko pamiętać, że nie każdy ciemny chleb jest chlebem razowym. Często pieczywo barwione jest karmelem i mimo że ciemne, nie ma żadnej wartości. Warto czytać etykiety znajdujące się na pieczywie, aby kupić właściwe.
4 Z mięsem jest akurat na odwrót; białe jest zdrowsze od ciemnego (czerwonego). Jeśli masz do wyboru pierś czy udko kurczaka lub indyka, wybieraj pierś, czyli mięso białe.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama