Reklama

MATERIAŁ PARTNERA
Zyskasz na tym zarówno Ty sama, jak i Twoje dziecko, gdyż geny to nie wszystko.

Reklama

Rozwijający się płód jest bardzo delikatny i wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych. Swoim trybem życia możesz zarówno mu zaszkodzić, jak i wesprzeć jego zdrowie. Im wcześniej wprowadzisz w życie zmiany, tym lepiej. Jak przygotować się do ciąży?

Zdrowie pod szczególnym nadzorem

Już na kilka miesięcy przed planowanym zapłodnieniem weź pod lupę stan swojego zdrowia. Tym bardziej, jeśli do tej pory miałaś z nim kłopoty, jesteś przewlekle chora, przyjmujesz leki, nie dbasz o kondycję i prawidłową dietę. O swoich planach macierzyńskich poinformuj ginekologa i poproś go o dokładne przebadanie Cię pod tym kątem. Poinformuj go o wszelkich dolegliwościach ginekologicznych, które Ci doskwierają lub doskwierały: nawracające infekcje pochwy, bóle w podbrzuszu, nieregularne miesiączki.

Powiedz mu także o wszystkich chorobach (w tym rodzinnych i przewlekłych, jak cukrzyca, nadciśnienie, epilepsja, choroba serca lub tarczycy, problemy ze zdrowiem psychicznym, alergie). Każdy fakt dotyczący Twojego zdrowia może mieć wpływ na przebieg ciąży. Porozmawiaj z lekarzem o przeprowadzeniu testów krwi oraz zalecanych szczepieniach.

Masa ciała i kondycja

Kolejną istotną sprawą jest Twoja kondycja. Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyła, warto pomyśleć nad przywróceniem właściwej masy ciała. W jej określeniu pomaga współczynnik BMI. Obliczenie go jest proste - wystarczy podzielić swoją wagę przez wzrost (wyrażony w metrach) do kwadratu. Idealny wskaźnik BMI to ten, który mieści się w granicach 19 – 25. Wartość poniżej to niedowaga, zaś powyżej - nadwaga, której warto się pozbyć, wprowadzając w plan dnia aktywność fizyczną i zmniejszając wartość kaloryczną posiłków. Nieprawidłowa masa ciała utrudnia zajście w ciążę i może zaburzyć jej przebieg.
Ćwiczenia fizyczne pomogą Ci także wzmocnić poszczególne partie ciała, dzięki czemu łatwiej zniesiesz trudy ciąży. Trening kardio (marsz, bieganie, pływanie, jazda na rowerze, orbitrek) poprawi Twoją wydolność i umożliwi spalenie tkanki tłuszczowej. Gimnastyka wpłynie korzystnie na wygląd sylwetki oraz rozwinie i uelastyczni mięśnie.

Używki na bok

Jesteś palaczką, masz słabość do trunków lub zdarza Ci się zażywać narkotyki? Teraz z tym koniec. Alkohol, nikotyna i wszelkie substancje psychoaktywne są toksyczne i dla Ciebie, i dla płodu. Wpływają fatalnie na Twoje zdrowie, a jeżeli od czegoś jesteś uzależniona, będziesz musiała stawić czoła nałogowi w trakcie ciąży, co może wiązać się ze stresem. Dlatego definitywnie odstaw trucizny już na etapie starań o dziecko, a jeśli to konieczne, zgłoś się na terapię. Bądź ostrożna także z kofeiną, którą w trakcie ciąży trzeba ograniczyć. Jeśli teraz wypijasz dużo kawy, mocnej herbaty albo energy drinków, znacznie je ogranicz, gdyż w ciąży mogą być szkodliwe.

Starannie skomponowana dieta i suplementy

Składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem zapobiegają niedoborom oraz rozwojowi szeregu stanów chorobowych, np. anemii, na którą narażone są kobiety ciężarne. Twoje menu powinno być bogate w zdrowe, naturalne produkty: warzywa i owoce, ryby, pełne ziarna zbóż, oleje roślinne, mleko i przetwory mleczne.

Już na etapie starań o dziecko, po konsultacji z lekarzem, powinnaś przyjmować kwas foliowy – zalecana dawka to 0,4 g na dobę. Kwas foliowy (na przykład Folik) jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu już od pierwszych tygodni, gdyż zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej, np. rozszczepu kręgosłupa. W niektórych przypadkach dawka kwasu foliowego musi być wyższa, ale o tym powinien zadecydować specjalista. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem, w przypadku:

- wystąpienia wcześniej w rodzinie (Twojej lub Twojego męża) wad cewy nerwowej,
- wystąpienia wady cewy nerwowej u płodu w poprzedniej ciąży,
- jeśli chorujesz na cukrzycę lub celiakię,
- jeżeli bierzesz leki na epilepsję,
- jeżeli masz BMI powyżej 30.

Reklama

Zapytaj lekarza, czy nie poleca Ci przyjmowania innych witamin, np. witaminy D, gdyż szczególnie zimą, kiedy brakuje światła słonecznego, możesz być narażona na jej niedobór.
Teraz, kiedy już wiesz, jak powinnaś o siebie dbać, możesz spokojnie i z czystym sumieniem starać się o dziecko. Powodzenia!

Źródło:
How to get your body ready for a baby, Baby Centre

Reklama
Reklama
Reklama