10 węglowodanów w diecie, których musisz unikać
Węglowodany wspomagają pracę naszego mózgu i ciała jednak istnieje cała lista węglowodanów w diecie, których zdecydowanie należy unikać. Czego nie powinniśmy jeść?
Węglowodany w tym cukry, które musisz wyeliminować
Nie wszystkie węglowodany są całkowicie niezdrowe, wręcz przeciwnie część z nich jest kluczowa dla naszej diety, wspomaga pracę mózgu i dostarcza energii ciału. Istnieją jednak tzw. puste węglowodany, które podobnie jak puste kalorie są zdecydowanie zapychaczami w codziennym jadłospisie i należałoby je całkowicie lub w dużej mierze wyeliminować.
Które węglowodany w diecie powinny pójść w odstawkę? Sprawdźcie!
1 z 9
Muffiny
Muffiny z owocami wyglądają na zdrowe (owoce i zboża mówią same za siebie), jednak wciąż jest to po prostu muffin z dużą zawartością (46 g) węglowodanów, o wartości 350 kalorii. Dlatego po muffinka radzimy sięgać bardzo okazjonalnie i tylko wtedy, kiedy już naprawdę nie możecie się powstrzymać.
2 z 9
Wafle ryżowe
Wafle ryżowe to podobno jedna ze zdrowszych przekąsek, po które możemy sięgnąć w ciągu dnia. Cóż, to przekonanie może być mylące. Wafle ryżowe to po prostu zapychacze i puste kalorie. Jeden wafel zawiera w sobie 17 węglowodanów. Pomyślcie więc o zamiennikach - na przykład pełnoziarnistym toście, który ma podobną ilość węglowodanów, ale dodatkowo sporo błonnika.
3 z 9
Czipsy ziemniaczane
Chipsy z gruntu są niezdrowe. Zwłaszcza ziemniaczane i solone, które pochłaniamy oglądając film. Taki produkt zawiera tonę zbędnych węglowodanów. 15 chipsów Lays to 15 g absolutnie zbędnych i pustych węglowodanów. Proponujemy chipsy z paczki zamienić na domowe z jarmużu lub z pieczonej marchewki. Są pyszne!
4 z 9
Makaron pszenny
Makaron pszenny to gotowy przepis na prosty i szybki obiad, który w kuchni włoskiej ma swoje specjalne miejsce. Niestety, dla naszego organizmu jasny, pszenny makaron może być naprawdę niezdrowy (zwłaszcza jeśli planujemy zrzucić wagę). Porcja pszennego makaronu to 43 g pustych węglowodanów, porcja makaronu z pełnego ziarna 37 g. Może spróbujcie zoodli? Czyli makaronu z cukinii.
5 z 9
Płatki śniadaniowe
Nawet zdrowe płatki czy granole zawierają sporo zbędnego cukru, więc warto najpierw przeczytać etykietkę. Zrezygnujcie z kolorowych, smakowych płatków (im więcej koloru tym gorzej), wybierzcie pełnoziarniste płatki owsiane, które zawierają więcej błonnika i pomogą wam obniżyć cholesterol.
6 z 9
Biały ryż
Biały ryż równa się zero cennego błonnika. Porzućcie go na rzecz quinoa, o mniejszej zawartości węglowodanów i większej błonnika.
7 z 9
Biały chleb
Kromka białego, pszennego chleba to jakieś 31 g węglowodanów i zero dodatkowych substancji odżywczych. W piekarniach jest tak duży wybór pieczywa, że spokojnie możecie postawić na 100% pełnoziarnisty baton (białko, błonnik i kwasy omega gwarantowane).
8 z 9
Wrapy tortille
Tak, my też kochamy wrapy i tortille. Jednak wiele z gotowych, które możecie kupić w sklepie jest upieczonych z sztucznie wzbogaconej mąki i z dodatkiem utwardzonych olejów, nie wspominając o bardzo wysokiej zawartości węglowodanów (35 g na wrap). Jeśli lubicie tortille, zawińcie ulubione składniki w zielone liście zdrowej eko sałaty.
9 z 9
Batoniki energetyczne
Wydawałoby się, że batoniki energetyczne, które podjadamy między posiłkami po prostu muszą być bombą odżywczą dla naszego organizmu. 45 g węglowodanów zdecydowanie może dać "kopa", jednak nie jest z pewnością dobry wybór na codzienną przekąskę. Dodatkowo wiele batoników zawiera cukry i syropy. Przy wyborze batonika zwróćcie uwagę na te, które zawierają jak najmniej składników lub mają jak najmniejszą zawartość cukru.