Reklama

Jedz ryby, ale nie z Japonii
Rozdymka tygrysia, ryba znana pod nazwąFugu. Zasiedla ona Morze Japońskie, Morze Wschodniochińskie i Morze Żółte. Jest rarytasem na stołach w restauracjach japońskich. Tylko wytrawni kucharze potrafią ją tak przygotować, aby po jej spożyciu wyjść żywym z lokalu. Jej mięso jest bardzo smaczne. Jednak wnętrzności i ikra mają wysokie właściwości toksyczne. Do tego stopnia, że można się nimi śmiertelnie zatruć.
Tetrodotoksyna to substancja, która odpowiada za śmiertelny skutek spożycia ryb Fugu. Osoby, które zatrują się nią umierają przez uduszenie się. Początkowo organizm zostaje sparaliżowany. Jednak zatruta osoba jest świadoma tego, co wokół niej się dzieje. Nie może się jednak ruszyć, ani nic powiedzieć. Obróbka termiczna niestety nie neutralizuje tetrodotoksyny. Już w po 4 h od spożycia może nastąpić zgon. Zdarza się, że część osób mimo zatrucia tą substancją po upływie 24 h od spożycia Fugu przeżywa. Nie poparz się nerkowcem.
Nanercz zachodni, częściej zwany nerkowcem. Jadalne są owoce tego drzewa. Pochodzi ono z Portugalii. Jednak można je teraz spotkać także w innych częściach świata jak: Tanzania, Brazylia czy Indie. Orzechy nerkowca uchodzą za jedne ze smaczniejszych. Jako część jadalną wykorzystuje się „jabłko nerkowca” znajdujące się wewnątrz. Łuska owocu zawiera bardzo żrący sok, który może poparzyć skórę.
Urushiol to nazwa toksyny, która parzy skórę, a znajduje się w łusce. Ta żrąca substancja występuje także w trującym bluszczu. Badania pokazują, że wstrzyknięcie tego soku może być śmiertelne. W handlu nerkowiec raczej nie występuje w formie surowej, więc nie ma bezpośredniego zagrożenia.
Wiosną grubo obieraj ziemniaki
Zielone pomidory, długo przechowywane lub zepsute, a także kiełkujące ziemniaki zawierają najczęściej duże ilości solaniny. Jest to glikozyd, który może wywoływać podrażnienia przewodu pokarmowego. Objawiają się one: biegunką, wymiotami, mdłościami, zaburzeniami oddychania czy krążenia. Nie powinno się także zjadać ziemniaków, które miejscami są zielone. Największe ryzyko zatrucia solaniną występuje w okresie wiosennym. Wtedy to przechowywane ziemniaki kiełkują, a zawartość solaniny wzrasta. Im ziemniaki są dłużej przechowywane, tym można je grubiej obierać, aby zniwelować ilość toksycznego związku. Kiedy już kiełkują warto zamienić je na inne warzywa lub kupować młode ziemniaki.
Unikaj gryzienia pestek
Owoce pestkowe często zawierają substancje trujące właśnie w pestkach. Jednymi z powszechnie stosowanych i lubianych owoców pestkowych są wiśnie. Długotrwałe „żucie” lub pogryzienie pestek wiśni sprzyja natychmiastowemu wytworzeniu cyjanku wodoru. Jest to substancja silnie trująca. W bardzo dużym stężeniu może być szkodliwa dla zdrowia. Objawami zatrucia są: wymioty, mdłości, rozdrażnienie. Duże dawki cyjanku sprzyjają zaburzeniom oddychania, przyspieszenia rytmu serca, a w najgorszym przypadku mogą skończyć się śmiercią.
Jedz tylko „nieobite” jabłka
Wybierając się na zakupy jabłek, staraj się wybierać wyłącznie sztuki okazałe, nieuszkodzone i bez śladów stłuczeń. Tego typu uszkodzenia lub widoczny proces psucia w owocach sprzyja powstawaniu tzw. patuliny toksycznej substancji. Ma ona działanie: rakotwórcze, mutagenne, uszkadzające płód. Wysoka temperatura podczas przygotowywania przetworów z jabłek nadpsutych nie zmniejsza zawartości substancji toksycznej. Stąd tak ważne jest, aby na soki owocowe wybierać sztuki zdrowe i bez uszkodzeń. Odkrojenie takiego uszkodzenia z jabłka także nie eliminuje ilości substancji szkodliwych. Pleśń przerasta w głąb produktu. Jest ona niewidoczna gołym okiem. Usunięcie obitej części jabłka niczego więc nie zmienia. Szczególnie ważne jest, aby małe dzieci dostawały owoce najwyższej jakości. Dla nich stężenie substancji toksycznej jest bardziej niebezpieczne niż u dorosłego człowieka. Ma to związek z mniejszą masą ciała dziecka, a tym samym większym stężeniem toksyny przypadającej na kg.
Patuliny są obecne także w innych nadpsutych owocach, np.: gruszkach, winogronach, morelach czy brzoskwiniach. Żywność kryje w sobie jeszcze wiele toksyn. Tutaj wymieniłam tylko niektóre. Warto mieć świadomość dlaczego należy zachować pewne środki ostrożności w codziennym odżywianiu, aby sobie i bliskim nie zaszkodzić.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama