Sport a Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy
Jaki sport można uprawiać chorując na tarczycę?
Choroby tarczycy a sport
Jeśli cierpisz na Hashimoto, nadczynność lub niedoczynność tarczycy z pewnością wiesz, jak to jest mieć zmienne nastroje czy problemy z utrzymaniem wagi. Na te dwie rzeczy nic tak nie pomaga, jak sport. Regularny ruch uwalnia endorfiny i pozwala zachować upragnioną figurę. Ćwiczenia zapobiegną nadmiernej otyłości oraz dodadzą ci energii. Nie będziesz czuć się ciągle zmęczona, co jest częste przy schorzeniach tarczycy. Na jaki trening możesz sobie pozwolić? Sprawdź, jakie dyscypliny stymulują gruczoł i pomagają uregulować hormony.
1 z 4
Sport w chorobach tarczycy: joga
Ćwiczenia rozciągające są istotne dla kobiet chorujących na Hashimoto, które są szczególnie wrażliwe na "zakwasy" i bóle mięśni. Joga rozluźnia całe ciało i uodparnia organizm na stres. Poprawia kondycję oraz podkręca metabolizm, gdyż jest świetnym masażem dla narządów wewnętrznych. Wyjątkowo pomocna jest praktyka hatha jogi, która poza rozciąganiem uczy głębokiego, relaksacyjnego oddechu. Przy problemach z tarczycą zaleca się również aerial jogę na szarfach zwisających z sufitu, gdyż treningi z głową skierowaną w dół korzystnie wpływają na szyję i układ hormonalny.
2 z 4
Sport w chorobach tarczycy: trening interwałowy
Intensywny trening każdego dnia nie jest ratunkiem dla rosnącej wagi. Nadmierna ilość ćwiczeń przyczynia się do podwyższenia w organizmie hormonu stresu - kortyzolu. To zaburza funkcjonowanie tarczycy i nie przyczynia się do chudnięcia. Przeciwnie, skutkuje przetrenowaniem, złym samopoczuciem oraz obniżeniem sprawności. Trenujesz dynamiczne dyscypliny? Powinnaś ograniczyć je do 2-3 razy tygodniowo. Zafunduj sobie interwały, polegające na naprzemiennej zmianie tempa i intensywności. Jeśli lubisz kardio, postaw na rower, lekki jogging, pływanie lub ćwiczenia obwodowe. W ich trakcie pilnuj, aby twój puls nie przekraczał 140-150 uderzeń na minutę. To samo tyczy się kobiet chorujących na nadczynność tarczycy. Pomimo zwiększonej pracy serca, należy uważać, by nie przeciążyć organizmu. Zdecyduj się fitness wodny lub trening obwodowy, który nie narzuca tempa, a rzeźbi każdą część ciała.
3 z 4
Sport w chorobach tarczycy: ćwiczenia z piłką
Przy problemach z tarczycą i chorobie Hashimoto sprawdzają się treningi o spokojnym charakterze. Należą do nich m.in. zajęcia z piłką fitnessową, które rzeźbią całą sylwetkę. Do takich ćwiczeń zalecamy skłony, brzuszki, rozciąganie tułowia, nóg, otwieranie bioder. Ich największą zaletą jest wzmocnienie kręgosłupa i całkowita relaksacja organizmu. Doskonały wpływ na sylwetkę ma także fitness wodny czy basen. Nawet powolne pływanie odciąża stawy, poprawia kondycję oraz przyśpiesza metabolizm.
4 z 4
Sport w chorobach tarczycy: spacery
Źle znosisz kardio? Nie musisz całkowicie rezygnować z ruchu. Wygodne buty do biegania sprawdzą się również podczas spacerów. Intensywny nordic walking z kijkami poprawia krążenie oraz przyśpiesza metabolizm. Łatwo można go połączyć z treningiem z obciążeniem, zakładając ciężarki na ręce i nogi. Ciągła praca ramion stymuluje tarczycę, a szybki chód uwalnia endorfiny. Warto, by taki spacer trwał ok. 40 minut - wtedy przyniesie oczekiwane rezultaty.