Śniadanie dwulatka
Aby dziecko rosło zdrowo, potrzebuje prawidłowej diety. Dopóki karmisz je piersią lub podajesz mleko modyfikowane, możesz być pewna, że otrzymuje odpowiednią dawkę składników odżywczych. Kiedy jednak malec zacznie jeść stałe pokarmy, łatwo coś przegapić. Dlatego powinnaś zwracać baczną uwagę na to, co kładziesz na jego talerzyku! Szczególnie rano...
- Małgorzata Wójcik, Naj
1 z 7
glowne_08
Aby dziecko rosło zdrowo, potrzebuje prawidłowej diety. Dopóki karmisz je piersią lub podajesz mleko modyfikowane, możesz być pewna, że otrzymuje odpowiednią dawkę składników odżywczych. Kiedy jednak malec zacznie jeść stałe pokarmy, łatwo coś przegapić. Dlatego powinnaś zwracać baczną uwagę na to, co kładziesz na jego talerzyku! Szczególnie rano...
2 z 7
shutterstock_72699976
Mówi się, że kolację trzeba oddać wrogowi, obiad można podzielić z przyjacielem, ale ze śniadania nie wolno rezygnować pod żadnym pozorem. To prawda – ten posiłek jest niezbędny dla zdrowia, w każdym wieku. Poranna dawka kalorii dostarcza organizmowi sił oraz substancji odżywczych, potrzebnych na nadchodzący dzień. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które po kilkugodzinnym śnie szykują się do najbardziej aktywnej części dnia. Właśnie rano idą do żłobka, ruszają na spacer do parku albo po prostu zaczynają bawić się, uczyć i poznawać świat. Do tych zajęć potrzebna im jest duża ilość energii (dostarczana przez węglowodany i tłuszcze) oraz składniki odżywcze (witaminy i mikroelementy), które pomogą też w koncentracji i zapamiętywaniu. Jak zapewnić wszystkie składniki potrzebne dziecku, by zdrowo rozpoczęło swój dzień? Są one w warzywach, pieczywie, mięsie i nabiale, które zamiennie powinny znaleźć się na talerzu każdego dwulatka. Jest on już na tyle duży, że może próbować ich bez obaw. A ty jako mama możesz popisać się pomysłowością – i każdego dnia serwować coś nowego. Jeśli brakuje ci koncepcji, oto kilka naszych podpowiedzi. Zatem, dzieciaki, do stołu, zapraszamy na śniadanko!
3 z 7
shutterstock_69988225
JAJKO NA TWARDO LUB MIĘKKO Jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe, bo zawiera witaminę A, D oraz te z grupy B. Można je też przyrządzać na wiele sposobów, dzięki czemu z pewnością nie znudzi sie dziecku. Jajko na miękko, na twardo, sadzone, w jajecznicy czy posiekane, w postaci pasty może stanowić doskonałe urozmaicenie każdego śniadania. Oczywiście, o ile twój malec nie ma alergii na białko jaja kurzego.
4 z 7
shutterstock_73936051
ZDROWA KANAPKA Produkty zboczowe, takie jak pieczywo, kasze czy płatki, to cenne dla zdrowia węglowodany. Powinny one stanowić ponad połowę każdego posiłku, aby zapewnić malcowi siłę do zabawy i nauki. Podanie pełnoziarnistego pieczywa sprawi, ze energia w nim zawarta będzie uwalniać sie powoli, a to pozwoli smykowi na długa aktywność i zapewni fizyczną sprawność. Dlatego na śniadanie serwuj kanapki z pomidorem lub ogórkiem – które tez zawierają węglowodany. Dodaj do nich wędlinę, bo dostarczy maluchowi niezbędnego do wzrostu białka, lub sery białe, żółte, a nawet topione. Są one źródłem wapnia, fosforu i magnezu, koniecznych do budowy młodych kości i zębów.
5 z 7
shutterstock_81228640
OWSIANKA LUB JOGURT I PŁATKI Białko to ważny budulec wszystkich komórek. Znajdziesz je w mięsie, ale tez miedzy innymi w nabiale. Warto jednak pamiętać, że o ile po przetwory mleczne może sięgać już roczny maluch, o tyle jeszcze dwulatek nie powinien pić zwykłego mleka. Dlatego do 3. roku życia podawaj dziecku mleko modyfikowane typu junior. Można je pić samo lub z kakao, czy też podać z płatkami zbożowymi. Dobrym pomysłem na śniadanie jest też jogurt z dodatkiem owoców lub muesli. Doskonałe są także kaszki zbożowe, które są przysmakiem dzieci nawet po 2. roku życia. Możesz je kupić gotowe lub przyrządzić osobiście, wykorzystując np. kaszę mannę i mleko junior.
6 z 7
shutterstock_42635884
SOKI, WARZYWA I OWOCE Do właściwego funkcjonowania organizmu dziecka potrzebne są witaminy oraz makro i mikroelementy, które są w pieczywie, mięsie, rybach i nabiale. Przede wszystkim jednak znajdziesz je w warzywach, które mogą być dodatkiem do kanapek, oraz w sokach owocowych i warzywnych. Zaproponuj je malcowi jako alternatywę dla porannej szklanki mleka. Nie zapomnij również, że maliny, jabłka czy brzoskwinie możesz dodać do jogurtu naturalnego, tworząc zdrowy i słodki przysmak, a rzodkiewkę i szczypiorek – do białego sera, który zamieni sie w smaczny twarożek.
7 z 7
shutterstock_10445221
ŁYŻECZKA W ŁAPKĘ I PAŁASZUJEMY! Dwulatek jest już w stanie jeść samodzielnie. Dlatego wykorzystaj śniadanie do ćwiczenia tej umiejętności. Podając malcowi kaszkę czy płatki z mlekiem, uczysz go posługiwania się łyżką, a serwując kanapki lub pokrojone warzywa, nakłaniasz do sięgania po nie rączką. Gryzienie i żucie stałych pokarmów doskonale wspomagają rozwój mowy dziecka.