Poznaj i kontroluj swój metabolizm
Każdy z nas może dowolnie wpływać na własną przemianę materii, wystarczy poznać odrobinę głębiej termin "metabolizm". Brak wiedzy o tym procesie jest często przyczyną nadwagi, a ona zaburza racjonalne myślenie. Wówczas sięga się po zabójczo niezdrowe i wyniszczające diety oraz/ lub po niebezpieczne i często niedozwolone medykamenty. Zanim więc wejdzie się na drogę "katowania" własnego ciała, warto jest poznać podstawy metabolizmu.
- Łukasz Grabowski, Diety Moje Gotowanie
Co jest metabolizm?
Istnieje wiele skomplikowanych definicji, które dla zwykłego śmiertelnika nie są do końca zrozumiałe i które szybko wylatują z głowy. Najkrócej pisząc: " metabolizm to tempo, w którym organizm spala kalorie w celu podtrzymywania życia ". Ludzkie ciało spala kalorie nieustannie przez całą dobę, a tempo owego spalania waha się i uzależnione jest od kilku czynników.
Co ma największy wpływ na metabolizm?
Odpowiedź jest prosta: to tkanka mięśniowa Im więcej jej mamy, tym metabolizm szybszy, tym więcej kalorii spala nasze ciało. Mięśnie to żywa tkanka, która najskuteczniej "pożera kalorie", które pracują dla nas 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.
Czynniki wpływające na metabolizm:
- Tkanka mięśniowa: numer jeden wśród wszystkich czynników wpływających na metabolizm, dlatego nie wolno się jej bać.
- Częstotliwość posiłków: im dłuższe przerwy pomiędzy posiłkami, tym metabolizm wolniejszy, organizm spowalnia tempo metabolizmu w celu oszczędzania energii, gdy okres pomiędzy posiłkami jest za duży.
- Poziom aktywności: ważny czynnik, jednak kompletnie nieprzydatny, w momencie kiedy ilość kalorii nie jest dopasowana do wydatku energetycznego ciała.
- Rodzaj jedzenia: dieta powinna być zbilansowana, powinna dostarczać wszystkie elementy żywieniowe, szczególnie należy zadbać o poziom tłuszczy. Diety o niskiej zawartości tłuszczu zazwyczaj niekorzystnie wpływają na produkcję hormonów, co prowadzi do spowolnienie metabolizmu.
- Nawodnienie ciała: ponad 70% procesów fizjologicznych w naszych ciałach odbywa się w wodzie. Lekkie odwodnienie powoduje zmniejszenie tempa przemiany materii o 3 procent.
- Genetyka: czynnik, z którym każdy się rodzi, (niektórzy mają szybszy metabolizm, inni wolniejszy). Genów się nie zmieni, jednak nie znaczy to, że jest się na przegranej pozycji.
- Produkcji i funkcjonowanie hormonów Każda choroba hormonalna (np. cukrzyca, problemy z tarczycą) znacząco oddziałują na tempo przemiany materii.
- Stres: spowalnia metabolizm przez wprowadzenie dodatkowych naprężeń i zaburzeń wielu układów fizjologicznych. Powoduje również produkcję niechcianych substancji wpływających na tempo przemiany materii, np. hormon kortyzol. Dodatkowo, osoby poddane stresowi mają tendencję do objadania się.
Co z wiekiem? Nieprawdą jest, że jest on główną przyczyną spowolnienia metabolizmu. Oczywiście, tempo przemiany materii spada wraz z wiekiem( co 10 lat o 5 - 7 procent), jednak sam wiek nie należy do głównych elementów obniżających efektywność metabolizmu.
Trzy główne przyczyny spowolnienie metabolizmu.
- Spadek ilości tkanki mięśniowej poprzez deficyt kalorii. Poprzez nagminne pomijanie posiłków, przeróżne diety redukcyjne i odchudzanie, organizm zjada swoje mięśnie.
- Spadek aktywności ruchowej związany z procesem starzenia się lub zwyczajnym lenistwem.
- Za duży poziom cukru we krwi.
Przepis na szybko metabolizmOtóż najłatwiej kontrolować metabolizm poprzez:Ćwiczenia: każdy ruch wpływa na mięśnie, a każda komórka mięśniowa przyspiesza metabolizm.Jedzenie: kluczowe jest dostarczanie ciału tylu kalorii, ile potrzebuje w posiłkach co 2 - 3 godziny.Woda: należy pić około 16 - 24 szklanek wody, by przemiana materii pięła się w górę. Nastrój: należy być optymistą i nie stresować z byle powodu. Pamiętajcie: Wolny metabolizm zamieni nas w grubasów, szybki pomoże zlikwidować tłuszcz.