Postaw na dobre węglowodany
Nie znosisz liczenia kalorii? Już nie musisz tego robić - twierdzą amerykańscy lekarze. Wystarczy, że do posiłków będziesz wybierała właściwe produkty. Dzięki nim twoja sylwetka będzie zawsze szczupła.
- Naj
Co to jest indeks glikemiczny
Jak odróżnić produkty zawierające węglowodany "dobre" od "złych"? Używa się w tym celu specjalnego wskaźnika, tzw. indeksu glikemicznego (IG). "Dobre" produkty to te o niskim (poniżej 60) indeksie glikemicznym. Są w tej grupie: surowe warzywa, migdały, nasiona słonecznika, orzechy, pieczywo razowe i pełnoziarniste, owoce cytrusowe, nabiał. Produkty o wysokim IG to m.in: arbuz, melon, dojrzałe banany, ziemniaki, chipsy, frytki, pszenne pieczywo, buraki, płatki kukurydziane, miód. Jeśli chcesz schudnąć, wystarczy, że komponując swoją dietę, oprzesz ją na produktach o niskim indeksie glikemicznym.
Do niedawna wszystko wydawało się jasne: aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, trzeba było jeść chude, niskokaloryczne produkty. Jednak sama niskokaloryczna dieta nie wszystkim pomagała. I tu z pomocą przyszły amerykańskie badania. Według nich za otyłość odpowiedzialne są nie kalorie, tylko węglowodany (cukry).
Cukry cukrom nierówne
Czy zatem wystarczy wykreślić z jadłospisu wszystkie produkty zawierające cukry, aby na dobre pożegnać się z nadwagą? Nie do końca. Tak radykalne rozwiązanie mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt długie stosowanie bezcukrowej diety odbiłoby się na twoim zdrowiu. Niedobór cukru w organizmie powoduje szybkie zmęczenie i osłabienie. Czujesz się wtedy rozdrażniona, senna, masz trudności z koncentracją. Nie da się ukryć - cukry są niezbędne do życia. Odpowiadają za pracę mózgu, dostarczają niezbędnej energii. Utrzymują na wysokim poziomie produkcję serotoniny, "hormonu szczęścia", zapewniającego dobre samopoczucie. Są paliwem dla mięśni i... wspomagają odchudzanie.
Ale cukry są różne. Naukowcy podzielili je na "dobre" i "złe". Te ostatnie szybko podnoszą poziom glukozy i insuliny we krwi. Właśnie tych cukrów organizm nie jest w stanie spalić do końca. Ich nadmiar gromadzi się w tkance tłuszczowej. W dodatku po zjedzeniu "złych węglowodanów" poziom glukozy we krwi gwałtownie spada. Wtedy znowu zaczynasz odczuwać głód, więc sięgasz po jakąś tuczącą przekąskę.
Wybieraj starannie
Aby uniknąć tej huśtawki, wykreśl z jadłospisu: biały cukier, pszenne pieczywo, biały ryż, ciasta, niektóre owoce (np. winogrona), słodzone napoje i soki owocowe. Postaw na "dobre" węglowodany. Znajdziesz je w: pełnoziarnistych produktach zbożowych, brązowym i dzikim ryżu, kaszach (jaglanej, gryczanej, pęczaku), roślinach strączkowych, orzechach. Te węglowodany powoli podnoszą poziom glukozy we krwi.
Organizm ma czas z pożytkiem ją wykorzystać, np. do pracy mięśni. Zostaje więc całkowicie spalona i nie odkłada się w tkance tłuszczowej. Produkty z "dobrymi" węglowodanami zawierają również sporo błonnika, który wypełnia żołądek, dzięki czemu nie odczuwasz głodu.