Reklama

Nadwaga, a potem otyłość u dzieci i u nastolatków rzadko jest „winą” genów czy schorzeń. Zwykle to skutek stylu życia – nieprawidłowego odżywiania i braku ruchu. Dodatkowy balast obciąża zdrowie i źle wpływa na psychikę. Poczucie mniejszej wartości i kompleksy powodują izolację dziecka i poczucie osamotnienia. Dlatego trzeba nadwadze wypowiedzieć wojnę. To niełatwe zadanie, gdyż sam zainteresowany jest przewrażliwiony na swoim punkcie i łatwo go urazić.

Reklama
Zmiana nawyków rodzinnych

Nastolatki nie mogą przyjmować farmakologicznych środków hamujących apetyt ani innych „cudownych” preparatów czy ziół sprzyjających utracie wagi. Zwykle są to środki przeczyszczające i moczopędne – bardzo szkodliwe dla młodego organizmu, który cały czas się rozwija. Jedyny skuteczny sposób na odchudzanie, to zmiana nawyków żywieniowych. Masz tutaj pole do popisu, bo w końcu to ty jesteś szefową kuchni w swojej rodzinie. Przyjrzyj się zatem swoim upodobaniom kulinarnym. Od tej pory nie zmuszaj dziecka, by zjadało wszystko, co ma na talerzu. Kiedy mówi: „Już nie mogę” – nie złość się. A za zjedzony obiad nie nagradzaj dziecka, dając mu... dokładkę. Nakładaj małe porcje i zawsze staraj się, by wyglądały apetycznie Nie poganiaj: „Bo ci wystygnie” i nie wzbudzaj poczucia winy: „Tyle czasu spedziłam w kuchni, a ty co?”. Warto też zachęcić nastolatka, by wspólnie z tobą przygotowywał mniej skomplikowane posiłki, np. sałatki.

Jasne zasady i edukacja

Nie ograniczaj dziecku drastycznie jedzenia – to nie działa. Zakaz słodyczy pod groźbą kar również nie zdaje egzaminu. Wytłumacz, że na efekty odchudzania trzeba poczekać, ale warto dbać o linię dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli wiesz, że dziecko podjada między posiłkami, zadbaj, by na stole leżały owoce, a nie herbatniki. Wprowadzaj w życie nowe nawyki: posiłki złożone z jarzyn i chudego mięsa, odtłuszczony nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Naucz starsze dziecko liczyć kalorie i wybierać niskokaloryczne produkty. Ćwiczcie razem. Nie staraj się nakłonić dziecka, które jest ociężałe, by od jutra zaczęło intensywnie uprawiać sport. Róbcie coś wspólnie – chodźcie na spacery z psem, na rower czy basen albo zagrajcie w badmintona.

Motywuj i wspieraj
Reklama

Jeśli w trakcie odchudzania twoje dziecko dzielnie radzi sobie z pokusami – nie szczędź mu komplementów i miłych niespodzianek. Niech to będą choćby mniejsze o rozmiar, wymarzone dżinsy. To je zmotywuje do dalszej pracy!

Reklama
Reklama
Reklama