Czy produkty MODNE naprawdę działają?
Eksperci wzięli pod lupę olej kokosowy, nasiona chia i dietę wege. Czy produkty, które są modne naprawdę działają?

- Dobre Rady
Jakie produkty są teraz TOP i czy naprawdę działają?
W ostatnim czasie cały czas na topie są nasiona chia, olej kokosowy i dieta wege. Czy rzeczywiście produkty te mają takie super właściwości, że nie da się ich zastąpić niczym innym? Na pytania dotyczące oleju kokosowego, nasion chia i diety wege odpowiadają eksperci. Z ich pomocą sprawdzamy, co przyniesie nam korzyści, a co jest zwykłym chwytem marketingowym.
Zajrzyjcie do naszej galerii i sprawdźcie, czy modne rzeczy naprawdę są zdrowe.
Tę i wiele innych porad znajdziecie w specjalnym wydaniu magazynu DOBRE RADY - 1000 NAJLEPSZYCH PORAD JAK ZDROWO ŻYĆ. W sprzedaży od 29 marca 2018.

1 z 2

Nasiona CHIA
Ich entuzjaści uważają, że nasiona chia są pokarmem doskonałym: nawilżają skórę, bo pomagają zatrzymywać wodę w tkankach. Poprawiają też odporność i trawienie, a także ułatwiają chudnięcie, ponieważ na długo dają uczucie sytości. Są też doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w najbardziej korzystnych dla organizmu proporcjach. Zawierają też masę witamin i składników mineralnych, m.in. E i z grupy B oraz wapń, fosfor, magnez, żelazo czy cynk.
Co na to ekspert?
Nasiona chia, czyli szałwii hiszpańskiej, faktycznie są bardzo zdrowe. Mają korzystne kwasy tłuszczowe z grupy omega, sporo witamin i minerałów. Rzeczywiście, poprawiają pracę układu trawiennego. Warto je jeść, robić z nich puddingi i dodawać do porannych owsianek. Trzeba jednak uważać, bo w większej ilości mogą powodować rozwolnienie, burczenie w brzuchu i inne sensacje jelitowe. Warto wiedzieć, że z powodzeniem da się je zastąpić polskim siemieniem lnianym. Nasiona lnu są z pewnością tańszą opcją niż chia, a mają podobne właściwości odżywcze. Tak jak szałwia hiszpańska zawierają śluzy, które pomagają przy zaparciach. To dzięki temu składnikowi po zalaniu płynem ziarenka zmieniają konsystencję na galaretowatą. Zawarte zaś w siemieniu lignany, czyli roślinne fi toestrogeny, pomagają regulować gospodarkę hormonalną organizmu, więc działają łagodząco na objawy przekwitania. Dlatego uważam, że nasiona lnu to pyszna i zdrowa alternatywa dla chia. - radzi Ewa Kurowska, dietetyk kliniczny i sportowy
2 z 2

Olej kokosowy
Zwolennicy oleju kokosowego przekonują, że pomaga schudnąć, poprawia trawienie i jest najzdrowszym tłuszczem świata. Uważają, że olej kokosowy co prawda zawiera kwasy tłuszczowe nasycone, m.in. laurynowy, jednak zbudowane są one ze średnich, a nie długich łańcuchów. To sprawia, że nie są groźne dla organizmu, a wręcz przeciwnie – obniżają ciśnienie, poziom cholesterolu i korzystnie wpływają na serce.
Co na to ekspert?
Olej kokosowy ma najwięcej tłuszczów nasyconych ze wszystkich tłuszczów, nawet dwa razy więcej niż smalec! A naukowe zalecenia instytucji zdrowotnych na świecie dotyczące tłuszczów mówią: „konieczne jest maksymalne zmniejszenie spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych”, bez rozróżniania ich ze względu na długość łańcucha. Oczywiście, trwają badania na temat negatywnego oddziaływania poszczególnych kwasów, bo niektóre działają silniej, a inne słabiej (np. kwas stearynowy ma najsłabsze, a mirystynowy znacznie silniejsze niekorzystne działanie). Jednak we wszystkich zaleceniach mówi się o całej grupie tych tłuszczów. Najdalej idzie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, który zaleca, by „kwasów nasyconych spożywać najmniej, jak to tylko możliwe”. To z tego powodu dziś chwali się olej rzepakowy, bo ma najniższą (ok. 6 proc.) zawartość kwasów nasyconych ze wszystkich olejów. Olej kokosowy zaś wręcz przeciwnie, powyżej 90 proc., z czego połowa to kwas laurynowy. Faktycznie, jego metabolizm jest inny od długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, ale to nie zmienia jego negatywnego wpływu na zdrowie, zwłaszcza na układ krążenia. Dlatego chcę podkreślić: olej kokosowy jest wyjątkowo niezdrowy, zwłaszcza dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, brakiem aktywności fizycznej, nadwagą. - mówi Prof. dr hab. Krzysztof Krygier, SGGW, ekspert programu edukacyjnego "Zdrowe tłuszcze"
Polecane
„Moja córka udawała, że jest ciąży, bo chciała, żebym zwróciła na nią uwagę. Czy naprawdę jestem aż tak złą matką?”
Skorpion nie znosi banałów! 19 życzeń urodzinowych, które naprawdę go zachwycą
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa
Paulina Krupińska w Świątecznej Kampanii Homla
Współpraca reklamowa