Ta dieta prowadzi do błyskawicznej utraty kilogramów? Znamy najpopularniejsze diety 2019 roku
Czy fakt, że jakaś dieta jest popularna i stosowana przez wiele osób jest dla nas gwarancją jej skuteczności? Czy każda z modnych diet jest bezpieczna dla naszego organizmu? Dieta nie powinna być kojarzona ze strasznymi restrykcjami żywieniowymi. Czym jest dieta Golo lub Noom i jakie diety były najbardziej popularne w 2019 roku? Odpowiadamy w poniższej galerii.
Post przerywany, Intermittent Fasting - do kogo jest skierowany i jakie są przeciwskazania stosowania?
Post przerywany to sposób odżywiania się, w którym jemy tylko w wyznaczonym czasie. Więcej na temat tzw. "IF" w poniższym filmie:
Więcej na temat modnych diet w 2019 roku znajdziecie w powyższej galerii.
1 z 4
Dieta Doktora Sebi
Druga bardzo popularna dieta w 2019 roku to dieta Doktora Sebi. Dieta ta w rzeczywistości nie została opracowana przez lekarza. Jest to wyłącznie jego przydomek człowieka, który ją wymyślił. Dieta opiera się na teorii odchudzania, która bierze pod uwagę odkwaszanie organizmu. Jej głównymi zasadami są: -przestrzeganie jedzenia określonych warzyw, ziół, orzechów, -picie 3,8 l wody dziennie, -wykluczenie alkoholu, - wykluczenie produktów zwierzęcych, - unikanie korzystania z mikrofalii, itp.. Nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdziły skuteczność tej diety.
2 z 4
Dieta IF, czyli post okresowy
Dieta IF jest najpopularniejszą dietą roku 2019. To sposób odżywiania się polegający na wyznaczeniu sobie konkretnych okresów, tzw. okien żywieniowych. Wówczas można przyjmować w ich trakcie posiłki. Natomiast w tzw. przerwach, do których powoli przyzwyczajamy organizm nie siegamy po jedzenie, robiąc sobie post. Jest to dobra opcja dla osób, które zdecydowanie nie mają czasu, aby sięgać po coś do jedzenia 5 razy dziennie. Kto powinien unikać postów okresowych? IF powinni wystrzegać się diabetycy, osoby z chorobami nerek, wątroby, tarczycy, przyjmujący insulinę lub inne silne leki. Więcej na temat postu okresowego znajdziecie w eksperckim filmiku na dole artykułu.
3 z 4
Dieta Noom
Nazwa diety Noom pochodzi od aplikacji "Noom", która w stopniu znacznym ułatwia trzymanie się zasad zdrowego odżywiania. Jest to również jedna z diet najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę Google przez internautów. Jej twórcami jest Seaju Jeong z Korei i Artem Petakov z Ukrainy. Głównym założeniem aplikacji jest indywidualne podejście do każdego użytkownika korzystającego z niej. Zapisuje się w niej m.in. takie parametry jak wiek, wagę, płeć, ciśnienie krwi, poziom cukru, itp. Trzymając się wskazówek otrzymywanych w komunikatach wzrotnych można zrzucić zbędne kilogramy. Aplikacja ta jest płatna, podobnie jak wiele innych stworzonych do walki z otyłością.
4 z 4
Dieta 1200 kcal
Dieta 1200 kcal to jedna z kilku, które wybrałyśmy z najbardziej popularnych diet 2019 roku. Czy jest zdrowa? 1200 kcal to dawka energii, która umożliwia przeciętnej kobiecie normalne funkcjonowanie oraz utratę zbędnych kilogramów. Natomiast mężczyzna potrzebuje ok. 400 kalorii więcej w ciągu doby. Kalorie te można przyjąć w różnej postaci, jednak najlepiej jeśli pochodzą one ze zdrowych produktów, które nie są przetworzone. Dla przykładu baton, po którego zjedzeniu czujemy głód po ok. 30 min dostarczy tyle samo kcal co przekąska z wielu warzyw. Objętościowo będzie znacznie większa i po spożyciu z pewnością dużo dłużej będziemy odczuwać uczucie sytości. Istotną kwestią w diecie 1200 kcal jest fakt, aby nie decydować się na taką dietę np. na miesiąc. Osoba, która nigdy nie liczyła spożywanych kalorii i ma problemy z nadwagą mogła np. jeść średnio 3 do 4 tysięcy kalorii dziennie. Wliczają się w to słodycze, fast-foody jak również słodkie napoje, które również zawierają ogromne liczby kalorii. Osoby z nadwagą decydujące się na dietę 1200 kcal natychmiastowo zaczną zauważać efekty w postaci spadku masy ciała. Niestety najczęściej średnio po ok. miesiącu ludzie wracają do poprzedniych nawyków żywieniowych. Takie zachowanie prowadzi do efektu jojo i zyskania jeszcze więcej kilogramów niż w punkcie startowym diety. W związku z tym osobom, które nigdy wcześniej nie były na żadnej diecie poleca się powolne, ale systematyczne wprowadzanie zasad zdrowego żywienia w życie, a przy tym obniżanie kaloryczności spożywanego jedzenia.